DOLAR

33,0541$% 0.18

EURO

36,0565% 0.14

STERLİN

42,9254£% 0.09

GRAM ALTIN

2.618,02%1,89

ÇEYREK ALTIN

4.240,00%2,06

BİTCOİN

2143184฿%2.25049

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan “Kütüphane Haftası” kutlaması

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1964 yılından bu yana her yıl Mart ayının son haftası yurt çapında Kütüphane Haftası olarak bilinen 29 Mart-4 Nisan tarihlerinde 57. Kütüphane Haftası kutlamalarını memleketler arası iştirakle gerçekleştirdi.
Kamuoyunda kitap, kütüphane ve okuma kültürü hususlarında şuur uyandırmak; dünya kütüphaneciliğindeki kıymetli gelişmeleri kütüphaneciler, kütüphanecilik alanında faaliyet gösteren bireyler ve kurumlarla paylaşmak maksatlarıyla, 1964 yılından bu yana her yıl Mart ayının son haftası yurt çapında Kütüphane Haftası olarak kutlanıyor.
2021 yılında ise 57. Kütüphane Haftası memleketler arası iştirakle 29 Mart – 4 Nisan tarihleri ortasında gerçekleştirildi.
Çağları aşan söz
“Çağları Aşan Söz” temasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği 57. Kütüphane Haftası Açılışının sloganı ve logosu Gök- Türklerden kalma Kül Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk anıtlarından esinlenerek hazırlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ise şu sözler yer aldı;
“Bu görselin ana yapısını bilgeliğin, birikimin, deneyimin ve çağı aşan uzun bir ömrün simgesi olan kaplumbağa figürü oluşturuyor.
Türk lisanının birinci yazılı kaynaklarından biri olan Kültigin Anıtı’nın da kaplumbağa formundaki taş bir yer üzerine oturtulduğu bilinmektedir.
Bakanlığımız tarafından bu yıl Çağları Aşan Kelam temasıyla kutlanan 57. Kütüphane haftası etkinliklerinin açılış merasimi 30 Mart Salı günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Açılış merasimine Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat OKTAY, Bakanımız Mehmet Nuri ERSOY, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa VARANK ve kültür, sanat ve edebiyat topluluğunun temsilcileri katıldı. Açılış merasiminde ayrıyeten Kütüphaneler ve kütüphanecilik hizmetleri ile yayımcılık kesiminin gelişimine ve okuma kültürünün yaygınlaşmasına katkı sunan kişi ve kurumlara “Kütüphanecilik ve Yayımcılık Ödülleri” verildi.
Haftanın öbür aktiflikleri ise Ulusal Kütüphane Konferans Salonu’nda ve Bakanlığımıza bağlı halk kütüphanelerinde tertip edilecektir.”
Ayrıyeten açıklamanın devamında, aktifliklerin takip edilebileceği @etkinkutuphane sayfasının bilgileri yer alırken,
“Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kültürel mirasımızın yazılı, görsel ve işitsel kıymetlerinin taşıyıcısı kütüphanelerimizin bilimin, teknolojinin, sanatın, estetiğin ve toplumsal hayatın merkezi haline getirilmesi için ağır bir uğraş sarf etmekteyiz.Bakanlık olarak, 1.211 Halk Kütüphanesi, 6 AVM Kütüphanesi ve 57 gezici kütüphaneyle çocuklarımıza, gençlerimize ve halkımıza hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Gar Kütüphaneleri, Hava Limanı Kütüphaneleri, AVM Kütüphaneleri, Edebiyat Müze Kütüphaneleri ve Tematik Kütüphaneler üzere yeni yaklaşımlarla hem toplumsal hayatın merkezinde yer almakta hem de vatandaşlarımıza hizmet çeşitliği ile AKTİF KÜTÜPHANE hizmeti sunmaktayız.

Son altı yıl içerisinde 11 kütüphane binamızı tekrar yaparak hizmete açtık.

Ayrıyeten bu yıl yatırım programında yer alan ve üretimine başladığımız 14 yeni Kütüphane projemizle birlikte yakın vakitte açılışını yapacağımız 4 yeni AVM Kütüphanemiz daha okurlarıyla buluşacak.

Öbür yandan Halk kütüphanelerimizdeki kitap sayısı ise 21 milyonu geçmiştir.

Bu gelişmelere bağlı olarak ta halk kütüphanelerimizin üye sayısı 4 milyon 500 bini aşmış durumdadır.

Bakanlık olarak kütüphane ve yayıncılık bölümünde heyecan yaratacak 3 yeni müjdemize de değinmek isteriz.

Bunlar sırasıyla kamu yayıncılığının birinci e-kitap platformu olan ve birebir vakitte özel dalın dijital eserlerine de yer verilecek olan e-kitabım taşınabilir uygulaması ikinci olarak ülkemizin en gelişkin çevrimiçi kütüphanecilik uygulaması olacak olan “Kütüphanem Cepte” taşınabilir uygulaması ve son olarak Türkiye’nin birinci çevrimiçi memleketler arası edebiyat ve yayımcılık tanıtım portalı ‘readturkey.gov.tr web sayfamızı çok kısa mühlet içinde hizmete sunarak yeni bir periyot başlatacağız” sözleri kullnıldı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sağlık çalışanlarına ve emniyet güçlerine en “tatlı” destek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0