DOLAR

33,0941$% 0.17

EURO

36,1490% 0.18

STERLİN

42,9813£% 0.15

GRAM ALTIN

2.626,48%0,20

ÇEYREK ALTIN

4.253,00%0,14

BİTCOİN

2179321฿%3.74333

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kucaklarında bebekleriyle okuma-yazma öğreniyorlar

Mersin’de çoğunluğu tarım yerlerinde çalışan bayanlar, kucaklarında çocuklarıyla katıldıkları kurslarda okuma-yazma öğreniyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesinin, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtığı okuma-yazma kurslarına ilgi her geçen gün artıyor.
Tarsus ilçesine bağlı, Mersin’in en doğu noktasında yer alan Günyurdu Mahallesi sonları içerisinde yer alan ve çoğunluğunu tarım topraklarında çalışan ailelerin oluşturduğu Atgirmez mevkiinde Büyükşehir Belediyesi tarafından Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılan okuma-yazma kursuna ilgi her geçen gün artıyor.
Okuma-yazma kursuna bilhassa bayanlar ilgi gösteriyor.
İleri yaş almış bayanların yanı sıra kucağında çocuğuyla birlikte kurslara gelen bayanlar da var, gebe olanlar da. Her biri farklı kıssaya sahip olan bayanlar, yaklaşık 4 aylık eğitimin akabinde yavaş yavaş da olsa okuyabilmenin ve yazabilmenin memnunluğunu yaşıyor.

30 bayan okuma yazma öğreniyor
Bayan ve Aile Hizmetleri Dairesinin Atgirmez’de açtığı ’Oyun Atölyesi’ bünyesinde faaliyet yürüten ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle hayata geçirilen okuma-yazma kursunun birinci kademesini bitiren bayanlar, ikinci kademeyi de muvaffakiyetle tamamlayarak ilkokul diploması alabilmek için gayret sarf ediyor.


2020 yılı Ekim ayında başlayan ve pandemi kısıtlamaları nedeniyle kesintiye uğramasına karşın süren okuma-yazma kursuna şu an 30 bayan katılıyor. Talebin ağır olduğu ve Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Cemre Çopur’un verdiği kursun yeni devir çalışmaları ise nisan ayında başlayacak.

Her gün birebir heyecanla sıralarda yerlerini alıyorlar
Çocukları öğlenden sonraları oyun atölyesinde eğitim alan anneler, sabah saatlerinde okuma- yazma öğrenebilmek için sıralarındaki yerlerini heyecanla alıyor.


Bayanlar, epeyce dikkatli halde öğretmenlerinin tahtaya yazdıklarını dinleyip, kitaplarını takip ediyor. Kimileri kucaklarında çocuklarıyla birlikte kalktıkları tahtada ismini ve farklı sözleri yazabilmenin ve öğrenmenin memnunluğunu yaşıyor.
Büyükşehir Belediyesi Atgirmez okuma-yazma kursu ünite sorumlusu Olga Özer, çocuklar için oyun atölyesi olarak açılan kursta bayanların talebi üzerine okuma-yazma kursu da vermeye başladıklarını tabir ederek, “Kadınlarımızın isteği doğrultusunda okuma-yazma kursuna başladık.

Eylül ayından bu yana okuma yazma kursumuz devam ediyor. Bir kısım bayanımızın birinci kademede, bir kısım bayanımız da ikinci kademede devam ediyor. Şu anda istek de çok fazla. Nisan ayında kurs bittikten sonra tekrar devam ettireceğiz” dedi.

Mesken işlerini bitirip, çocuğuyla birlikte kurs yoluna koyuluyor
Sabahın erken saatlerinde kalkarak paklık ve bulaşık üzere konut işlerini halleden, akabinde yemek hazırlıklarını yapan 4 çocuk annesi, 38 yaşındaki Fatma Engin, kimseye bırakamadığı 2 yaşındaki en küçük çocuğu Hüseyin’i de yanına alarak kursun yolunu tutuyor.


Hem mahalle komşusu hem de kurs arkadaşları olan bayanlarla buluştuktan sonra birlikte büyük bir heyecanla kurs kapısından içeri giren Fatma Engin, “Önce eşimi işe, çocuklarımı okula gönderiyorum.

Konut işimi yapıyorum, yemeğimi hazırlıyorum. Çocuğumu alıp okula geliyorum. Bırakamıyorum çocuğumu, kendimle getiriyorum. Okumayı çok istiyordum. Allah razı olsun. Çocuklarım için okumak istiyorum. En azından bir yere gittiğim vakit, hastaneye gittiğimde kimseye sormadan okuyabiliyorum.

Ben okumadım, çocuklarımın okumasını çok istiyorum. Elimden geldiği kadar da okuturum” sözlerini kullandı.

“Kuaför salonu açmak istiyorum”
İkinci kademe kursunu da muvaffakiyetle bitirip ilkokul dokümanı alarak, iş hayatına girmek istediğini söyleyen 2 çocuk annesi 34 yaşındaki Halime Abaytürkan ise “Hastaneye tek başıma gidemiyordum.


Artık gidebiliyorum. Çocuklarıma okuma yazmayı öğretiyorum.

Ayaklarımın üstünde durmak istiyorum. Maksadım var. Kuaför salonu açmak istiyorum. Kendi işimin olmasını istiyorum” diye konuştu.
Pazarcılık yaparak geçimini sağlayan 45 yaşındaki Saliha Ohan da aracı olmadığı için çalışırken zorlandığını, bu nedenle ilkokul dokümanını alıp, akabinde daha fazla okuyarak ehliyet almayı hedeflediğini söyledi.
5 çocuk annesi, 16 torun sahibi 59 yaşındaki Fatma Kahveci, aslen Şanlıurfalı olmalarına karşın uzun yıllar Adana’da ikamet ettikten sonra ailesiyle birlikte Atgirmez’e yerleştiklerini belirtti.

“Dolmuşu gördüğün vakit birine sormadan, gözünü kırpmadan binebiliyorsun”
3 çocuk annesi Mecbure Taşdemir, en küçük çocuğu Saliha ile birlikte geldiği kursta 1. kademeyi muvaffakiyetle bitirip, 2. kademeye yükseldiği için çok keyifli olduğunu söyledi.


Taşdemir, memnunluğunu şu sözlerle paylaştı: “Okuma, yazmayı çok seviyoruz. Öğrenmeyi daha çok seviyorum. Aslında okumayı en çok öğrenmemin sebebi, oğluma da öğretmek. Eşim de fazla bilmiyor çalıştığı için. Artık daha hoş okuyorum.

Oğlum 1. sınıfa gidiyor, ona yardımcı oluyorum. Benden hariç
teyzeleri de yardımcı oluyor.
Okumayı öğrenmek çok hoş bir his. Çarşıya gittiğin vakit, dolmuşu gördüğün vakit birine sormadan, gözünü kırpmadan binebiliyorsun. Hastaneye rahatlıkla gidebiliyorsun.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Zonguldak Okuyor” Türkiye gündeminde yer buldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0