DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2112700฿%0.05544

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Koyunağılı maden ocağı kapatıldı

Karadeniz Madencilik Limited Şirketi’ne ait 18 yıldır faaliyette olan kömür ocağının kapatılması sonucu ocakta çalışan işçilerin mağdur olduğu belirtildi. Karadeniz Madencilik işletmesi Müdürü Atilla Süer, maden ocağının 6 ayda 3 kez kapatıldığını, 2 sefer açtırdıklarını, son olarak da 6 Mart 2014 tarihinde gelen jandarma ekiplerince kapatılarak üretimi durdurduklarını söyledi. 2016 yılına kadar işletme ruhsatları bulunduğunu belirten Süer, “Çalışma alanımız 900 hektar, kiralama yöntemiyle kömür çıkarıyoruz. Şu ana kadar bunun 70 hektarlık alanında çalışma yaptık. Maden ocağında kömür üretimi için tüm resmi evrakların tamam olduğunu, son olarak bakanlık yazısı de elimizde” dedi.

İşletme Müdürü Atilla Süer, bir hafta önce Çalışma Bakanlığı yetkilileri ile müfettişlerinin ocağa gelip inceleme ve araştırmalarda bulunduklarını söyledi. Süer, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 6 aydır baskı sonucu 3 defa ocağımız kapatıldı. Son olarak 4 Mart’ta kapatma kararı verildi. Bu karar, MiGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından verildi. Kapatma gerekçeleri asılsız olup, saha sahibi tarafından yapılan baskılar sonucu verilen kararlardır. 130 çalışanıyla 18 yıldır kömür üreten ve 2016 yılının sonuna kadar sözleşmesi bulunan bir işletme. Ocağımızın kapatılması, başka yerlere peşkeş çekilmesi durumundan dolayıdır. Bu konudaki hukuki mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Teknik sebepler gösterilerek kapatıldık, ama bir hafta öncesinde Çalışma Bakanlığı müfettişlerince ’hiçbir eksiği yoktur’ diye rapor verildi bize. İşletmenin açılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Yetkililerden bu konunun çözümü noktasında adım atmalarını bekliyoruz. Çünkü hiçbir eksiğimiz yok. Çalışan işçilerimiz mağdur ediliyor.”

GÜNDE 400 TON KÖMÜR ÇIKARILIYOR
Süer, işletmede kapatılmadan önce günde 400 ton kömür çıkardıklarını da belirtirken, “Firmamız kömür sahasına yılda 1,5 trilyon kira bedeli ödeme yapıyor. Şu ana kadar da bir eksiğimiz yok. Çıkardığımız kömürü Beypazarı Eti Soda A.Ş’ye veriyoruz. Ama şimdi ocağımız kapatıldığı için kömür de çıkaramıyoruz. İşçilerimiz de mağdur oldu” dedi.

Kömür ocağında çalışan işçiler ise ekmek teknelerinin, diğer bir firmanın baskısı sonucu kapatıldığını iddia ederek, şunları söyledi:

“Haklı bir gerekçe göstermeden, sudan bahanelerle ocağımızı kapattılar. Burada 130 kişi çalışıyoruz. 6 ayda 3 sefer ocak kapatılır mı? Bunu da anlamış değiliz. Ekmek teknemize kilit vurdular.”

Maden işçisi Mustafa Caymaz, 4 nüfusa baktığını ve ocak kapatıldığı için evine ekmek götüremez hale geldiğini, yetkililerden konunun çözümü için girişim beklediklerini söyledi. Çalışan 130 işçi, maden ocağının haksız yere katılması sonucu ocak ağzında açlık grevine başladılar. Konunun çözümü için Başbaka ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı’ndan çözüm beklediklerini belirten işçiler, aksi takdirde açlık grevini sürdüreceklerini ifade etti.1

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bolu da Av Yasağı Başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI