DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167252฿%-0.85069

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Köy Tavukçuluğu Kayıt Altına Alınıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Nahit Yazıcıoğlu, “Köy Tavukçuluğunda Yalancı Tavuk Vebası Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu” Projesi kapsamında köylerdeki kanatlıların kayıt altına alınacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında pilot bölge seçilen Dörtdivan ilçesinde aşılama çalışması başlatıldı.

Çalışmaları inceleyen Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Newcastle hastalığının Türkiye’de yaygın olarak görülen ve kanatlılarda önemli ekonomik zararlara neden bir hastalık olduğunu belirtti.

Bu hastalık nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve AB kriterlerini esas alan bir çok ülkeye, kanatlı eti ihracatının yapılamadığını vurgulayan Yazıcıoğlu, “Bakanlığımızca söz konusu hastalığın ve eradikasyonunun sağlanması amacıyla öncelikle kanatlı sektörünün yoğun olduğu bölgelerden başlayarak, ari bölgeler oluşturulması, sonrasında ise bu ari bölgelerin birleşerek tüm ülkeyi kapsaması hedeflenmektedir” diye konşutu.

Yazıcıoğlu, bu amaçla bakanlıkça belirlenen yerlerde pilot uygulama yapmak üzere “Köy Tavukçuluğunda Yalancı Tavuk Vebası Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu” Projesinin başlatıldığını söyledi.

Afyon’un Başmakcı, Ankara’nın Kazan, Balıkesir’in Bandırma, Bolu’nun Dörtdivan, İzmir’in Kemalpaşa ve Sakarya’nın Kaynarca ilçelerinin bu projede pilot bölge olarak seçildiğini dile getiren Yazıcıoğlu, bu bölgelerde yapılacak aşı sonuçlarına göre uygulama alanının genişletileceğini kaydetti.

Yazıcıoğlu, projenin, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği ile Yumurta Üreticileri Merkez Birliği tarafından desteklendiğini anlatarak, “Proje kapsamında, köy kanatlıları kayıt altına alınacak, yetiştirme ve beslenme şekilleri belirlenecek, hastalık hakkında eğitim faaliyetleri yürütülecek ve köylerde yaşayan kanatlılar, hastalığa karşı yılda 3 kez aşılanacak” ifadesini kullandı. – Bolu

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Abanta Ziyaretçi Akını

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI