DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2168143฿%-1.28216

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Komşuluk hakkı ihlalinde hakim müdahalesi talep edilebilecek

Kayseri Baro Avukatı Buyruk Akpınar, komşuluk hak ihlallerinde hakim müdahalesinin talep edilebileceğini söyleyerek, “Komşular birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmelidir” dedi.
Ortak alanı kullanan herkesin alandaki kurallardan sorumlu olduğunu söyleyen Avukat Buyruk Akpınar, “Komşuluk aşikâr bir alandaki taşınmazlarda oturanlar ve iş yeri olanlar ya da birbirine yakın taşınmazlardan yararlananlar ortasındaki alakayı tanımlayan bir hukuk kavramıdır.
Komşu sayılabilmek için taşınmazların bitişik olması kural değildir. Yargıtay içtihatlarına nazaran de bir kişinin tesir mülkünü kullanmasının tesir alanı içinde bulunan kimseler komşu sayılır. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na nazaran kat malikleri gerek bağımsız kısımlarını gerek ortak yerleri kullanırken doğruluk esaslarına uymak, bilhassa birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve idare planına uymakla karşılıklı olarak yükümlüdürler. Bu kanunda kar maliklerinin borçlarına dair olan kararlar, bağımsız kısımlardaki kiracılara ve oturma sahiplerine yahut bu kısımlardan rastgele bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır. Bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte sorumlu olurlar. Kelam konusu kanun unsurunda de açıkça anlaşıldığı üzere komşular mülklerini kullanırken birbirlerine saygılı davranmalı ve birbirine ziyan verecek hareketlerden kaçınmalıdırlar. Bu kapsamda komşular apartmanda gürültü yapmamalı, öteki komşuları rahatsız edecek ve apartmanın huzurunu bozacak davranışlar sergilememelidirler” dedi.
Balkondan çırpılan kül tablası ve sofra bezinin ihlale örnek olarak gösterilebileceğini belirten Akpınar, “Komşuluk haklarını ihlal eden davranışlara gürültü yapmak, apartman içerisinde uygun olmayan hususlar kullanmak, kişisel ısınma sistemi olan binalarda kombiyi yakmamak, hatta balkondan aşağıya sofra, sigara külü dahi silkelemek ve atmak örnek olarak verilebilir.
Kat Mülkiyeti Kanunu 18. hususunda rastgele bir komşu tarafından ihlali halinde Kat Mülkiyeti Kanunu 33. unsuruna nazaran hakları ihlal edilen komşular tarafından hakimin müdahalesi talep edilebilecektir. Bu hususta Yargıtay kararı incelenecek olursa, Yargıtay 20. Hukuk Dairesi 2017/1306 temel, 2018/348 karar sayılı kararında gürültü çıkaran ve komşuları rahatsız ederek kat mülkiyetinin 18. unsurunu ihlal eden kişi hakkında kat malikleri gerek bağımsız kısımlarını gerek ortak yerleri kullanırken doğruluk kurallarına uymak ve bilhassa birbirlerini rahatsız etmemek ve idare plan kararlarına uymakta karşılıklı olarak yükümlüdürler” sözlerini kullandı.
Hakların ihlali durumunda hakim müdahalesinin talep edilebileceğini söyleyen Akpınar, kelamlarına şöyle devam etti:
“Buna nazaran mahkemece konusunda uzman eksper heyeti ile mahalde inceleme yaparak, davalıların kullandığı bağımsız kısımları asıllara uygun olarak kullanıp kullanmadığı detaylı olarak saptanıp, alışılmamış kullanımının tespiti halinde alınacak tedbirlerin neler olduğunun belirlenerek ve bu konuda davalara makul mühlet verilerek uyuşmazlığın çözülmesi gerekmektedir’ formunda karar verilerek kat maliklerinin taşınmazı kullanırken öbür komşuların hakkına hürmet göstermeyerek haklarını ihlal eden kişi hakkında yargı yoluna başvurabileceği karar altına alınmıştır.

Sonuç olarak komşular birbiri ile olan bağlarında her türlü davranışta dikkat etmek zorundadır. Birbirlerine karşı kendilerinden beklenen özel yükümlülüklere uygun hareket etmelidirler. Aksi takdirde Kat Mülkiyeti Kanunu’nun ilgili unsurlarınca hakimin müdahalesi istenebilecek ve alanında uzman uzmanlar tarafından yapılacak incelemeler sonucunda da hakkı ihlal edilen komşu, hakkı ihlal eden komşuya karşı bir ekip haklara sahip olabilecek.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Alkollü sürücü 7 araca birden çarptı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI