DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2207716฿%0.47377

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kızılay Çayyolu metro hattı açılışı yapıldı

metro

Başbakan Erdoğan, Kızılay-Çayyolu Metrosu’nu yolcuların bir hafta ücretsiz kullanacağı müjdesini verdi

Açılışta konuşan Başkan Gökçek, Kızılay-Çayyolu Metrosu toplam 16. 5 kilometre olup, 11 istasyondan oluşuyor ve toplam 1 milyar 469 milyon lira para harcadık dedi

Başkent toplu taşımına büyük rahatlık kazandıracak olan ve Ankara’yı toplu taşımda da örnek bir şehir haline getirecek raylı sistemlerden Kızılay-Çayyolu Metrosu da hizmete girdi.

Koru İstasyonu’ndan Milli Kütüphane’ye kadar ilk sürüşünü Başbakan Erdoğan’ın yaptığı Çayyolu Metrosu’nun, buradaki açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra bakanlar, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek, bürokratlar ve çok sayıda Başkentli katıldı.

Metronun açılış töreninde kürsüye, “Hizmetin, ilklerin öncüsü, kalkınan, büyüyen, gelişen Türkiye’nin mimarı” olarak davet edilen Başbakan Erdoğan konuşmasına, “Değerli Ankaralılar, çok değerli kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ankara, bugün yine anlamlı bir açılış töreninde tarihi bir gün yaşıyor” sözleriyle başladı.

MELİH GÖKÇEK’İ VE EKİBİNİ TEBRİK EDİYORUM

Ankara’nın yıllardır özlemle beklediği Kızılay-Çayyolu Metrosu’nun açılışını gerçekleştirdiklerini ve metronun hem ülkeye hem de Ankara’ya hayırlı olması dileklerini ileten Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı, yüklenici firma ve emeği geçenlere teşekkür etmesinin ardından, “Metro projesini başlatan ve daha sonraki aşamalarını da yakından takip ederek, bu güzel hizmetin Ankara’mıza kazandırılmasını temin eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’i ve ekibini tebrik ediyorum” dedi.

cayyolu metrosu4KIZILAY-ÇAYYOLU 25 DAKİKA

Çayyolu Metrosu’nun öngörülen zamandan 10 ay önce tamamlanarak hizmete sunulduğunu ve Ankaralıları daha fazla bekletmemek için firmaların, gecelerini gündüzlerine katarak, açılışı erkene aldıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, “Çayyolu’ndan metroya binen bir kardeşimiz 25-30 dakika içerisinde trafiğe takılmadan, hiçbir engel ve sıkıntıyla karşılaşmadan Kızılay’a ulaşabilecek. Bu hat üzerindeki 11 durağın 5’inde geniş kapasiteli otoparklar bulunuyor. Çevrede oturan kardeşlerimiz, araçlarıyla bu istasyonlara gelip, araçlarını bırakıp, metroyla arzu ettikleri yere gidip, sonra da aynı şekilde kolayca evlerine ulaşabilecekler” diye konuştu.

TANDOĞAN-KEÇİÖREN YILSONUNDA TAMAM

Daha önce 12 Şubat’ta Batıkent-Sincan Metrosu’nun açılışını gerçekleştirdiklerini de hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Batıkent-Sincan hattını da öngörülen zamandan 11 ay önce tamamlayarak, hizmete aldık. Geriye kaldı Keçiören-Tandoğan Metrosu. Onun inşaatı da süratle devam ediyor. İnşallah bu yılsonuna kadar Keçiören-Tandoğan metrosunu da tamamlayarak, önce test sürüşlerini başlatacak. Ardından da hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Böylece söz verdiğimiz 3 metro hattını da Ulaştırma Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemizin gayretleriyle, fedakarlıklarıyla Ankara’mıza kazandırmış oluyoruz” dedi.

Ankara’da Batıkent-Sincan hattı devreye girene kadar 23 kilometre raylı sistemin hizmet verdiğini, bu hatla 13,5 kilometre daha eklendiğini, Çayyolu metrosuyla da 16,5 kilometrenin daha ilave edildiğini ve Başkent’teki toplu raylı sistem uzunluğunun 55,5 kilometreye ulaştığını da anlatan Başbakan Erdoğan, “Keçiören-Tandoğan’ı da ilave ettiğimizde bu uzunluk 67.5 kilometreye çıkacak” diye konuştu.

ANKARA, TOPLU TAŞIMADA ÖRNEK ŞEHİR OLACAK

“Bu projeleri sonuçlandırdık diye ‘tamam’ demiyoruz. Yeni projeler, yeni çalışmalar içerisindeyiz” sözleriyle konuşmasını sürdüren Başbakan Erdoğan, “Şimdi gündemimizde Kızılay’dan Esenboğa Havalimanı’na giden Ulus’un, Siteler’in, Kuzey Ankara Projesi’nin, Pursaklar’ın, Saray Fuar Alanı’nın da güzergahında bulunduğu 29 kilometre uzunluğunda bir metro hattı projesi var. Kızılay’dan Gar’a yine bir başka metro hattı projesi üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Bunların da hayata geçmesiyle birlikte Ankara’nın toplu taşıma konusunda örnek bir şehir haline geleceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi “Bütün bu metro hatların Ankara’mıza, Başkentimize hayırlı olmasını diliyorum. Hemşehrilerimizin bu metro hatlarında huzur içinde, sağlık içinde, güven içinde, ağız tadıyla yolculuk yapmasını temenni ediyorum.

Değerli kardeşlerim, 25 Şubat’ta Ankara’da 1071 Malazgirt Bulvarı’nın, köprülerin, alt geçitlerin, çevre düzenlemelerinin açılışını gerçekleştirdik. Biliyorsunuz daha önce de Ankara’da Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin temellerini atmıştık. Hükümet olarak, belediyelerimiz olarak Türkiye’nin, şehirlerimizin çehresini değiştiren dev projeleri, önümüze çıkartılan tüm engellere rağmen, azimle, kararlıkla, basiretle başlatıyor, neticelendiriyor ve hizmete alıyoruz. Çünkü bizim siyasetimiz, eser siyaseti, hizmet siyaseti.

Her yerde söylüyorum ‘eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.’ Görüyorsunuz eşekten bile bir eser kalıyor, semer. Biz diyoruz ki; insan olarak eser koy eser. Bunlar laf üretiyor laf. Eser var mı bunlarda? Yok. Bugüne kadar oldu mu? Yok.”

MUHALEFETE SESLENDİ

“Ortaya öyle projeler koyun ki inandırıcı olsun. Öyle kuru lafla bu işler olmaz” sözleriyle muhalefete de seslenen Başbakan Erdoğan, bedava raylı sistem, su ve otobüs vaadinde bulunanların, bunu hangi parayla yapacaklarını sorarak, “Bu ülkeyi neyle idare edeceksin, bu personelin maaşını neyle ödeyeceksin? Öyle doğru konuş ki, inandırıcılığı olsun, siyaset dürüstlük üzerine bina edilir, yalan üzerine değil. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Bunlarınki yatsı olmadan söndü” dedi.

2023 yılına Türkiye’yi hazırlamanın mücadelesini verdiklerini, çocuklara 2053 hedeflerini bırakmanın çabası içerisinde olduklarını da ifade eden Başbakan Erdoğan, kendisini sloganlarla alkışlayan kalabalığa “ODTÜ’de olduğu gibi biz çocuklarımızın eline Molotof kokteyli vermiyoruz. Biz çocuklarımızın eline taş sopa vermiyoruz. Biz çocuklarımızın eline sapan, bilye vermiyoruz. Biz çocuklarımızın eline tablet bilgisayar veriyoruz, kalem, kitap veriyoruz. Bizim farkımız bu, onlardan ayıran bu. Onun için milletimiz bu oyunlara gelmesin diyorum, bu oyunları bozalım diyorum” diye seslendi.

ANKARA’DA YAŞANAN DEĞİŞİM

Başkent Ankara’da son 20 yılda yaşanan değişime de değinen Başbakan Erdoğan, “Sadece Ankara’da yaşanan değişim, Ankara’da yaşanan dönüşüm bile başlı başına bir başarı hikayesidir. Nerede 1970’lerin 1980’lerin Ankara’sı. Nerede bugünün Ankara’sı. Şu Ankara’nın bir havalimanı bile yoktu. İndiğiniz zaman bir havalimanına, bir modern havalimanına sahip miydiniz? Burası Ankara’ydı. Bu modern havalimanını Ankara’ya biz kazandırdık” dedi.

Havalimanı’ndan Ankara’ya gelişteki Turgut Özal Bulvarı’nı da Büyükşehir Belediyesi’nin kazandırdığını, yollarıyla, refüjleriyle, alt üst geçitleriyle tamamen zenginleştirilmiş modern bir şehir havasının Başkent’e kazandırıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi “Eskiden Ankara’dan Kuzey Ankara yolunda sağda solda gecekondular var mıydı? O gecekondular ne oldu? Kentsel Dönüşüm ile Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ birleşerek onların tamamını yıktık ve oralarda şimdi gördüğünüz gibi o modern binaları inşa ettik. Şimdi de değişik düzenlemeler yapılmak suretiyle de çok daha güzel bir hale inşallah orası da geliyor. Bugün parklarıyla, yollarıyla, alt üst geçitleriyle, raylı sistemleriyle hamdolsun Başkent unvanına, sıfatına yakışır bir görünüme kavuştu. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey’i, Ulaştırma Bakanımızı ve ekibini, mimarından mühendisine, tüm yüklenici firma mensuplarını huzurlarınızda kutluyorum. Tebrik ediyorum. 30 Mart çok daha güzel olacak diyorum. İnşallah ilk fırsatta 30 Mart’tan sonra durmak yok, yola devam diyoruz, yatırımlarımızı zenginleştiriyoruz.”

BİR HAFTA ÜCRETSİZ

Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan, bakanlar, milletvekilleri, Başkan Gökçek ve eşi Nevin Gökçek’in de sahneye davet edilmesiyle birlikte açılış kurdelesi kesildi. Kurdelenin kesimi sırasında Başbakan Erdoğan, Çayyolu Metrosu’nun bir hafta ücretsiz olacağı müjdesini Başkentlilerin alkışları eşliğinde verdi. Ankaralılar, Necatibey İstasyonundan başlayarak Çayyolu’na kadar, Çayyolu’ndan da Kızılay Ortak İstasyonu’na kadar 1 hafta süreyle metroya ücretsiz binebilecekler.

BU MİLLET BU ÇİRKİN SİYASETİ BU KİRLİ OYUNLARI İNŞALLAH 30 MART’TA SANDIĞA GÖMECEK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çayyolu Metrosu’nun açılışı yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Sayın Başbakanım, siz hiç merak etmeyin, bu millet kurulan tuzakları, atılan çamurları çok iyi biliyor. Bu çamur, bize bulaşmaz, bu çamur AK Parti’ye bulaşmaz” dedi.

Sadece bu iki aylık sürede hizmete alınan eserleri hatırlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi “Bizim işimiz laf değil eser üretmek. Bizim işimiz hamaset değil, hizmet üretmek. Bizimle eser yarıştıramayanlar, hizmetlerimizden rahatsız olanlar ne yapıyor? Kalplerinde haset biriktiriyorlar, montaj kasetler üretiyorlar. Şantajla, montajla, dublajla bu hizmet kervanını karalamak istiyorlar. Herkes şunu çok iyi bilmeli. Bu şantaj, montaj ve dublaj siyaseti millete ve milli iradeye karşı bir sabotajdır. Ama ben eminim ki aziz milletimizin sağduyusu bu tuzakları, bu tezgahları mutlaka ama mutlaka bozacaktır.

Siz bu çirkin siyaseti bu kirli oyunları inşallah 30 Mart’ta sandığa gömeceksiniz. Bu millet bu ucuz oyunlara gelmez, bu millet iftiralara, komplolara prim vermez.”

MİLLET, KURULAN TUZAKLARI ÇOK İYİ BİLİYOR

“Sayın Başbakanım, siz hiç merak etmeyin, bu millet kurulan tuzakları, atılan çamurları çok iyi biliyor. Bu çamur, bize bulaşmaz, bu çamur AK Partiye bulaşmaz, bu komplo birliğimizi sarsmaz. Bu millet sizin mangal gibi bir yürek taşıdığınızı çok iyi biliyor” sözleriyle konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, şöyle devam etti “Siz bu milletin ve bizim gönlümüzde taht kurdunuz. Bu millet, tek hedefi millete hizmet olan, bu kutlu yolculuğa kefen giyerek çıktığınızı gayet iyi biliyor. Başta karanlık ve gerici Cumhuriyet Halk Partisi zihniyeti olmak üzere, bu komploda yer alan bütün aktörler bu milleti hiçe sayıyor, küçük görüyorlar. Onlar bu millete ‘bidon kafalı’ yaftasını yapıştıranlardır. Onlar bu millete ‘göbeğini kaşıyan’ adam diyenlerdir. Onlar çaresizlikten siyasi organ nakli yaptılar. Ankara’da, İstanbul’da bu organ nakliyle karanlık hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar. Kim mi bunlar? Onlar millet iradesinden, sandığın gücünden korkanlar. Onlar her türlü demokrasi dışı tezgahlardan medet umanlar. Ama onlar bilsinler ki bu millet tarihin gördüğü en büyük milletlerden biridir. Bu millet liderini asla yarı yolda bırakmaz. Onun için 30 Mart günü sandıktan çıkacak tek bir mesaj vardır. O da şudur. Dik dur eğilme, bu millet seninle. Dik dur eğilme, Ankara seninle. Dik dur eğilme, Türkiye seninle. Dik dur eğilme dualarımız seninle.

UZUN ADAMLA UZUN İNCE BİR YOL

Başkan Gökçek, açılış töreninde Başbakan Erdoğan’a seslenişini sürdürürken, “Sayın Başbakanım size ‘uzun adam’ diyorlar. Evet bu millet uzun adamla uzun-ince çetin bir yolculuğa çıktı. Bu millet sizin uzun yol arkadaşlarınızdır. Ben de milletimle birlikte bu kutlu yolculukta size uzun yol arkadaşlığı yapmaktan büyük bir onur, büyük bir şeref duyuyorum” dedi.

SAATTE TEK YÖNDE 18 BİN YOLCU KAPASİTELİ

Başkan Gökçek, konuşmasında Çayyolu Metrosu hakkında bilgi vererek, toplam 16,5 kilometre uzunluğundaki Çayyolu Metrosu’na Büyükşehir Belediyesi tarafından 741 milyon lira harcandığını söyledi.

Başkan Gökçek, sözlerini şöyle devam etti “Kızılay-Çayyolu Metrosu toplam 16. 5 kilometre. 11 istasyondan oluşuyor. 1324 adet araçlık otoparkı var. Ulaştırma Bakanlığının harcadığı para 727 milyon lira. Toplam 1 milyar 469 milyon lira para harcanmış oluyor. İlk etapta 3’lü diziler halinde bir seferde 900 yolcu taşınacak. Ama yeni trenler geldiğinde 6’lı diziler halinde servise verilecek ve her seferde 1800 kişi taşıma kapasitesine ulaşılacak. Servis aralıkları ilk başta 8 ila 13 dakika olup daha sonra 5 dakikaya kadar düşürülecektir. Tam otomatik sisteme geçildiğinde saatte tek yöne 18 bin yolcu taşıyabilecektir. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz metro hattının Ankaralı kardeşlerimize ve Ankara’ya hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankaranın tepeleri beyaza büründü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0