DOLAR

33,0274$% 0.02

EURO

36,0623% 0.01

STERLİN

42,9427£% -0.04

GRAM ALTIN

2.569,10%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.145,00%0,05

BİTCOİN

2099270฿%3.87992

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Keşfedilmeyi Bekleyen Hazine: Nallıhan

projeNallıhan Kalkınma Vakfı’nın başvuru sahibi olduğu, “Keşfedilmeyi Bekleyen Hazine: Nallıhan” Projesi’nin açılış toplantısı Ayhan Sümer Kültür Merkezinde yapıldı.

Ankara Kalkınma Ajans”ının 2016 Yılı Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde desteklenen, Nallıhan Kalkınma Vakfı tarafından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü ortaklığında yürütülen , “Keşfedilmeyi Bekleyen Hazine: Nallıhan” Projesi toplantısına ilçe Kaymakamımız ve Nallıhan kalkınma Vakfı Başkanı Dr. İsmail Altan Demirayak, Garnizon Komutanı Kenan Dallı, Daire Amirleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcileri, Kooperatif Başkanları muhtarlarımız ve vatandaşlar katıldı.
İlçemizde kaymakamımız Dr. İsmail Altan Demirayak’ın önderliğinde kurulan Nallıhan Kalkınma Vakfı tarafından hazırlanan , “Keşfedilmeyi Bekleyen Hazine: Nallıhan projesiyle Çayırhan’da baraj gölüne turizm amaçlı yeni bir gezi tekne alınması, Kocahan’ın üst katlarında boş bulunan iş yerlerinin bez dokuma ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatları üretim merkezi olarak düzenlenmesi ve Nallıhan Kuş Cennetinde fiziki altyapı çalışmalarının yapılması planlanırken toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamımız ve Nallıhan Kalkınma Vakfı Başkanı Dr. İsmail Altan Demirayak, Ankara Kalkınma Ajansıyla aktif işbirliğini sağlamak suretiyle sosyal, kültürel , kırsal kalkınma alanlarında ve turizm alanında çok önemli projeleri ilçeye kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.Nallıhan Kaymakamlığı olarak paydaşlarımızla birlikte yürütülen bu projelerde ilçenin sosyal ve ekonomik anlamda kalkınmasını amaç edindiklerini belirten Kaymakamımız öncelikle Nallıhan Kaymakamlığı olarak bir tarıma dayalı sanayi stratejisi oluşturduklarını ve bunun ardından Nallıhan’ın tarım ve hayvancılığına dönük ürünlerinin marka ürünlere dönüştürülebilmesini arzuladıklarını kaydetti.
Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vasıtasıyla ilçe merkezine iki önemli mekan kazandırdıkları bunlardan birinin içerisinde fitnes salonu, zenginleştirilmiş kütüphane ve çocuk oyun salonu bulunan aile yaşam merkezi ve ilçe merkezinde Aymanlı Arif ağa konağı adıyla bir bilim kültür sanat evini ilçeye kazandırdıklarını söyledi.
ilçede kadınların aktif olarak gelir getirici faaliyetlerden yararlandırılması konusunu önemsediklerini belirten Kaymakamımız bu kapsamda kadın kooperatifleri ile işbirliği içerisinde iğne oyacılığı ve bez dokumacılığı alanlarında ürünlerin coğrafi işaret tescilinin alınması ve bu ürünlerin Nallıhan’ın yöresel el sanatları olarak tescil edilmesinin sağlanması başta olmak üzere ürünlerin tanıtımı ve satışı konusunda çok önemli mesafeler kat ettiklerini ifade ederek tarım ve turizm sektörlerinde turizm açısından özellikle kırsal turizm, doğa turizmi ve inanç turizmi bakımından ilçenin çok önemli potansiyeli olduğunu ifade edebileceklerini belirterek bu yönde çalışmalar yaparak ilçedeki yöresel ürünlerin coğrafi işaret tescilinin alınması yolunda çok önemli mesafeler kat ettiklerini , İpek İğne Oyası , Bez Dokuma , Nallıhan Pirinci ve Sarıyar Domatesi olmak üzere bu ürünlerin coğrafi tescil belgesi alınması için Türk Patent Enstitüsü’ ne müracaatların gerçekleştirildiğini kaydetti. Kırsaldaki kapalı köy okullarını tekrar dönüştürerek Tapduk Emre Kültür Evi, elsanatlarına dönük üretim atölyeleri ve yöresel köy sofraları olarak yeniden düzenlenmesiyle ilgili çalışmalar yaptıklarını söyleyen Kaymakamımız Dr. İsmail Altan Demirayak açılışı yapılan “Keşfedilmeyi Bekleyen Hazine: Nallıhan projesinin ilçeye hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
“Keşfedilmeyi Bekleyen Hazine: Nallıhan” Projesi Koordinatörü Gökhan Arıcı’nın projenin tanıtımı ile ilgili sunumuyla devam eden toplantı ikram ile sona erdi. (Haber&Fotoğraf:H.OLUM)

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan Belediyesi Çayırhan’da

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0