DOLAR

32,6079$% 0.39

EURO

35,1724% 0.89

STERLİN

41,5923£% 0.28

GRAM ALTIN

2.388,85%0,29

ÇEYREK ALTIN

3.897,00%-2,40

BİTCOİN

2251880฿%0.40582

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Kart harcamalarından doğacak suçtan kart sahibi de sorumlu”

Kayseri Baro Avukatı Buyruk Akpınar, kredi ve banka kartı kullanımından doğacak türel sorumluluklar ile ilgili verdiği bilgilerde, “Başka birinin hukuka muhalif yaptığı harcamalardan kart sahibi de direkt sorumludur” dedi.
Kartların berbata kullanılmasının bilişim hatası teşkil ettiğini söyleyen Buyruk Akpınar, “Banka yahut kredi kartının berbata kullanılması cürmü diğerine ilişkin bir banka yahut kredi kartlarının hukuka ters bir halde kullanılması yahut diğeri ismine geçersiz olarak kart üretilmesi, satılması, devredilmesi, düzmece kartın kabul edilmesi ile oluşan bir bilişim hatasıdır.
Bilişim cürümleri genel prestiji ile ekonomik bir fayda ya da ziyan sağlayan mahiyetleri itibariyle bir çeşit ekonomik hata kategorisinde kabul edilmektedir. Banka ve kredi kartının berbata kullanılması hatası da bu kategoride değerlendirilmelidir. Bu hata ile hırsızlık, dolandırıcılık, inancın berbata kullanılması ve sahtecilik hatalarından kredi kartları kullanılarak işlenmiş hali düzenleme altına alınmak istenmiştir. Hırsızlık kabahati ile şahısların mal varlığı inancı berbata kullanma hatası ile şahısların birbirlerine karşı duyduğu itimat sahtecilik hatası ile ise de devlet tarafından verilen teminat ile evraklara olan inanç korunmak istenmektedir. Nitelik prestiji ile karma bir yapıya sahip olduğunu ve hatayla korunan türel bedeller ortasında en baskın olanın kişinin mal varlığı pahalarını korumak olduğunu belirtmekte yarar var. Kelam konusu kabahatin işlenmesiyle kişinin mal varlığı üzerinde önemli kayıplar ortaya çıkmakta, bu hatayla ilgili olarak hayatta sıklıkla karşılaşabileceğimiz örnekleri sıralamamız gerekiyor. Diğerine ilişkin bir kartı rastgele bir halde ele geçirip, kart sahibinin isteği dışında fail tarafından kullanılarak kendisine ve ya diğerine fayda sağlanması ile kabahat oluşmuştur. Banka ve ya kredi kartının failin eline ne formda geçtiğinin bir değeri yoktur. Kartın, kart sahibinden müsaade alınarak elde edilmesi halinde dahi bu fıkrada kabahat işlenebilir. Hırsızlık hatası işleyerek, banka ve ya kredi kartını ele geçiren failin kartı kullandığında hem hırsızlık kabahati nedeniyle hem de banka ve ya kredi kartının berbata kullanılması hatası nedeniyle başka ayrı cezalandırılması gerekmektedir” dedi.
Avukat Buyruk Akpınar, banka kartının harcama yapan bireye nasıl ulaştığının değeri olmadığını ve kartın kullanım maksadının hukuka uygunluğunun değerli olduğunu belirterek, “Madde itibariyle bu cürüm 3 fıkrada düzenlenmiştir.
1. fıkrada diğerine ilişkin banka ve ya kredi kartını her ne biçimde olursa olsun ele geçirdikten sonra kart hamilinin isteği dışında kullanarak ya da diğerine kullandırtarak kendisine yahut diğerine fayda sağlama fiili yaptırıma bağlanmıştır. Burada banka yahut kredi kartını kullanan kişinin tarafından nasıl ele geçirildiğinin hiçbir değeri bulunmamaktadır. Kıymetli olan kartı kullanan kimsenin hukuka alışılmamış halde fayda elde etmiş olmasıdır. Kredi kartının fiziki olarak değil de yalnızca kart bilgilerinin ele geçirilerek kullanılması halinde ölen bireye ilişkin banka kartının yakınları tarafından ATM aygıtında kullanılarak emekli maaşının çekilmesi durumunda kredi kartı yahut banka kartının mağdurun eline geçmeden kurye yahut bir diğeri tarafından kullanılması halinde bankamatik önünde kart sahibine yönelik yapılan hile ile kartın ele geçirilmesi ve bankamatikten haksız yere para çekilmesi ile ilgili kabahat bakımından sıklıkla karşılaştığımız olaylardır” sözlerini kullandı.
Akpınar, hukuka alışılmamış yapılan hareketlerden kart sahibinin de hukuken sorumlu tutulacağını söyleyerek, kelamlarına şu halde devam etti:
“Burada dikkat edilmesi gereken konu kredi kartlarının örnek olarak bir hedef için ödeme yapmak için bir vatandaşın arkadaşı tarafından alınması halinde arkadaşının bu kredi kartını o maksat için kullanması gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse de, market alışverişi yapma gayesi ile arkadaşından almış olduğu kredi kartını o kişi yalnızca o gaye için kullanmalıdır. Onun haricinde rastgele bir formda ayrıca alışveriş yaptığı takdirde inancı berbata kullanma kabahatinin dışında banka yahut kredi kartlarının berbata kullanılması kabahati meydana gelmektedir. Kredi kartının kişi tarafından rastgele bir ödemesini yapma emeliyle verdiği ayrıca bir kimse tarafından o emel dışında rastgele bir hukuka alışılmamış aksiyon esnasında da kullanılması halinde kart sahibi o kişinin kredi kartı ile yapmış olduğu harcamalardan, hareketlerden hukuken sorumlu olacaktır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Körfez Kupası Deniz Küreği Yarışları başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI