DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2212573฿%0.51652

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kamu kurumları ve belediyeler tedarikçiler ile dijital ortamda bir araya gelecek

Kamu kurumları ve belediyeler, “Doğrudan Temin Satın Alma Platformu” kapsamında, direkt temin limitleri dahilindeki tüm mal, danışmanlık, imal ve hizmet kategorilerinde süratli ve şeffaf bir halde hizmet alabilecek.
Direkt temin platformunun kurucusu Emrah İnanç, hazırladıkları platformun hizmet alımı yapacak olan kamu kurumları ile tedarikçileri direkt bir ortaya getirmeyi amaçladıklarını söyleyerek;

“Doğrudan temin, 15.08.2003 tarih ve 25200 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4964 sayılı Kanun ile ihale tarzları ortasından çıkartılmıştır.


Direkt temin bir ihale tarzı olmayıp yönetimler tarafından gerçekleştirilen bir alım sürecidir. Bilindiği üzere, Kamu ihale kurumu tarafından işletilen Elektronik Kamu Alımları Platformu üzerinden direkt temin alımı yapılamamaktadır. Direkt Temin Online Satın alma Platformu, elektronik kamu alımları platformu yetki alanına ve ihale kapsamına girmeyen mal ve hizmet alımlarını kolay kolay gerçekleştirme imkanı sunan bir uygulamadır. Biz bu platform sayesinde kamu kurumlarının ve belediyelerin direkt temin limitleri dahilinde olan mal, imal, danışmanlık ve hizmet alımlarında kamu yönetimlerine fazlaca seçenek sunuyor, tedarikçi firmaları da bu alımlardan haberdar ediyoruz. Rekabetçi, şeffaf ve sağlam bir ortam da Kamu ve Tedarikçi faydasına bir Pazar yeri hizmeti sunuyoruz” dedi.
Kamu kurumları ve belediyelerin direkt temin alımlarına rekabet geliyor
Kamu kurumları ve belediyelerin, “Doğrudan Temin Satın Alma Platformu” kapsamında, direkt temin limitleri dahilindeki tüm mal, danışmanlık, imal ve hizmet kategorilerinde süratli ve şeffaf bir halde hizmet alabileceğini tabir eden İnanç,
“Taşra yönetimleri ve belediyeler Türkiye’nin her yerinden çevrimiçi teklif alarak, daha kaliteli ve ucuz seçenekleri kıymetlendirme fırsatı bulacak.


Direkt Temin Satın Alma Platformu, kamu kurum ve kuruluşlarıyla belediyeleri firmalarla dijital ortamda bir ortaya getiriyor.
4734 sayılı Kanun’un 22’nci hususunda piyasa fiyat araştırmasının ne biçimde yapılması gerektiğine dair rastgele bir düzenleme yer almamaktadır.
Direkt temin için yapılan piyasa araştırmasında verilen teklifler de Borçlar Hukuku manasında bir tekliftir. Bu nedenle, yazılı teklif almak suretiyle, faks yoluyla, e-posta yoluyla ve ya mağazaların fiyat katalogları ile fiyat araştırması yapılabilmektedir. Ayrıyeten online alışveriş sitelerinden de fiyat araştırması yapılabilmektedir.
Platformun internet sitesine (www.dogrudantemin.com.tr) fiyatsız kayıt yaptıran kamu kurumları ve belediyeler, muhtaçlık duydukları mal ve hizmetler için teklif alabilecek” formunda konuştu.

Yıllık 10 milyar TL büyüklüğünde pazar
Kamu kurum ve kuruluşlarının, 2021 için büyükşehir belediye hududu dahilinde bulunan yönetimlerde 121 bin 405 liraya, öbür yönetimlerde ise 40 bin 443 liraya kadar olan satın alımların direkt temin yöntemiyle yapabildiğini belirten İnanç,
“2020 yılı “Kamu Alımları İzleme Raporu” bilgilerine nazaran, kamu kurumları, direkt temin yoluyla 9 milyar 439 milyon 234 bin lira meblağında satın alma süreci gerçekleştirdi.
Bu harcamaların sektörel dağılımı ise “Mal alımları 6 milyar 967 milyon 524 bin lira, hizmet alımları 2 milyar 68 milyon 592 bin lira, danışmanlık hizmeti alımları 23 milyon 976 milyon lira” olarak gerçekleşti.
Kamu kurumları ve belediyeler direkt temin limitleri sonları kapsamında 2020’de imal tamirat ve tadilat işleri için de 379 milyon 142 bin lira meblağında harcama yaptı” dedi.
“Platforma ilgi yüksek”
Direkt Temin Satın Alma Platformu Koordinatörü Emrah İnanç, İHA muhabirine, direkt temin sürecinin bir ihale adabı olmayıp, yönetimler tarafından gerçekleştirilen bir alım süreci olduğunu söyledi.


Bu tarafıyla Kamu İhale Kurumu yahut diğer bir kamu kurumunu direkt ya da dolaylı ilgilendiren bir boyut taşımadığını anlatan Emrah İnanç, “Doğrudan temin, kamu yönetimlerine maddeyle tanınan ve ihale kapsamına girmeyen mal ve hizmet alımlarını kolay kolay gerçekleştirme imkanı sunan bir uygulamadır.
Biz bu platform sayesinde kamu kurumlarının ve belediyelerinin direkt temin limiti dahilinde ki mal ve hizmet alımlarında kamu yönetimine çokça seçenek sunuyoruz. Tedarikçi firmaları da bu alımlardan haberdar ediyoruz. Her iki tarafın faydasına bir Pazar yeri hizmeti sunuyoruz.

Genel manada da kamu kaynaklarından tasarruf edilmesini sağlıyoruz. Çünkü, kamu kurumu belediyeler, taşra yönetimleri bu platform sayesinde çok daha fazla firmadan yaklaşık maliyet teklifi ve fiyat teklifi alabiliyor. Rekabet artıyor. Fiyatlar düşüyor. Düşünün Örneğin Anadolu’nun az nüfuslu ilçelerinde ki bir kamu yönetimi bir mal yahut hizmet alımı için yerelden bazen tedarikçi bulamayabiliyor. Lakin bu sistem sayesinde direkt temin konusu mal ve hizmet için tüm Türkiye’den teklif alabilir duruma gelmiş oluyor” 20 gün içinde merkez ve taşra teşkilatlarından 200’den fazla kamu kurumu platfomumuza kayıt olup,tedarikçiler ile buluştu,tedarikçilerden yaklaşık maliyet teklifi ve fiyat teklifi aldılar,zamandan tasarruf sağlarken fiyat avantajı da sağlamış oldular,bazı kurum yetkilileri platformumuz sayesinde %20-%30 daha uygun fiyata eser ve hizmet alabiklerini beyan ettiler bir çok kamu kurumundan bu istikametten teşekkür ve âlâ niyet telefonları alıyoruz.’’ tabirlerini kullandı.
Projenin, üç hafta evvel önce uygulanmaya başlandığını belirten İnanç, sistemin kamu ve özel kesimden çok fazla ilgi gördüğünü bildirdi.

İnanç, “20 günde 200’den fazla kamu kurumu bizim sistemimizi kullanmaya başladı ve 500’den fazla satın alma talebi gerçekleştirdiler.

Türkiye’nin 81 vilayetinden tedarikçilerimizi de sisteme süratli ve muteber bir formda dahil etmeye başladık. Kamu kurum ve kuruşları için emniyetli tedarikçi havuzu oluşturmaya ihtimam gösteriyoruz” dedi.
Halkbank müşterilerine yüzde 20 indirim
Geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşın 10 milyar lirayı bulan direkt temin hacmi gerçekleştiği bilgisini veren İnanç, pek çok ehil girişimciyi destekleyen, stratejik planlama, iş planı ve finansal idare mevzularında dayanak veren Halk Yatırım’a teşekkür etti.


İnanç, “Halkbank ile yapmış oldukları iş birliği kapsamında platformumuzu kullanan Halkbank müşterisi tedarikçilere yüzde 20 indirim imkanı sunulmaktadır.” dedi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İçişleri Bakanı Soylu’dan bildiri tepkisi: “Demokrasiye, devlete ve millete sadakatle bağlı, rütbesini üniformasını siyaset malzemesi yapmayanları daima şükranla yad ederiz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0