DOLAR

32,5091$% 0.29

EURO

34,6064% 0.3

STERLİN

40,4883£% 0.28

GRAM ALTIN

2.492,31%0,38

ÇEYREK ALTIN

4.266,00%1,12

BİTCOİN

2007950฿%-4.09371

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kahramankazan’da çiftçi ve üreticilerin yüzünü güldüren desteklemelere devam ediliyor

Kahramankazan Belediyesi, tarıma yönelik yaptığı çeşitli dayanaklarla hem çiftlerin mağdur olmasının önüne geçiyor hem de üretim devamlılığını sağlıyor.

Kahramankazan Belediyesi, tarım ve hayvancılık alanında ağır bir potansiyele sahip olan ilçede çiftçi ve üreticilere yönelik yaptığı desteklemelerle dikkati çekiyor. Tüm imkanlarıyla çiftçi ve üreticilerin yanında olan Kahramankazan Belediyesi, bu kapsamda çiftçilere 3 milyon 200 bin zerzevat fidesi dayanağı, kuraklıktan etkilenen çiftçilere 500’er TL akaryakıt takviyesi, Ankara’da bir birinci olan Taşınabilir Koyun Banyoluğu, çiftçinin elinde kalan yaklaşık 150 tonluk soğan ve patatesin satın alınarak gereksinim sahiplerine dağıtılması üzere birçok uygulamaya imza attı.

Çiftçilere 3 milyon 200 bin zerzevat fidesi

Kahramankazan Belediyesi bu alandaki desteklemeleri kapsamında, çiftçi ve üreticilere geride kalan 3 yıllık süreçte yüzde 50 hibe oranıyla toplamda 3 milyon 200 bin adet zerzevat fidesi dayanağında bulundu. Müracaat eden çiftçilere bu doğrultuda 3 milyon 200 bin adet domates, salatalık, biber ve patlıcan fidesi yüzde 50 hibe dayanaklı olarak dağıtıldı. Belediyenin bu desteklemesinden faydalanan çiftçiler, aldıkları zerzevat fidelerini tarla, bahçe ve seralarında toprakla buluşturdu. Belediye, önümüzdeki süreçte de bu desteklemesini sürdürecek.

Akaryakıt desteği

İlçede kuraklıktan etkilenen çiftçilere akaryakıt desteklemesinde bulundu. İlçe ziraat odasına bu alanda müracaatta bulunan tüm çiftçilere 500’er TL akaryakıt desteklemesi yapıldı. Yaklaşık 1000 çiftçinin müracaatta bulunduğu destekleme kapsamında

500’er TL’lik destekleme hissesi çiftçilerin banka hesaplarına yatırıldı. Çiftçilere böylelikle, üretim maliyetlerinin değerli bir ayağını oluşturan mazot kullanımında kayda paha bir destekleme yapılmış oldu.

Köy pazarı açıldı

Kahramankazan Belediyesi, ilçedeki çiftçi ve üreticilerin uzun yıllardır hayali olan Kahramankazan Köy Pazarı’nı da hizmete soktu. Köy pazarında sadece, ilçe genelindeki çiftçi ve üreticilerin tezgah açmasına müsaade veriliyor. Pazarda, Kahramankazan’da üretilen domates, biber, patlıcan üzere birçok zerzevat ile meyve satışa sunuluyor. Pazarda yer almak isteyen çiftçi ve üreticilerden rastgele bir fiyat de alınmıyor. Belediye böylelikle, Köy Pazarı ile üreticilerin eserlerini aracı olmadan tüketicilerle buluşturmasını sağladı.

Canlı hayvan pazarı

İlçede, hayvan yetiştiricileri ile yapılan istişareler sonucunda kurulacak canlı hayvan pazarı önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek. Yetiştiricilerin yanı sıra ilçe iktisadına de kıymetli katkılar sağlayacak canlı hayvan pazarı, Kahramankazan’a kıymetli bir paha katacak. Böylelikle hayvan yetiştiricileri ve alıcılar birebir çatı altında buluşmuş olacak.

Tam 1 milyon metrekareye kavun ekildi

Kahramankazan Belediyesi, son yıllarda rekolte ve kalitesinde düşüş yaşanan ilçenin meşhur Ova Kavunu’nun üretimini yine canlandırmak için çiftçilere yüzde 100 hibe oranıyla tohum ve ilaç dayanağında bulundu. Hibe dayanağından faydalanan çiftçiler, bin dekarlık alana tohumları ekti. Kahramankazan Belediye Lideri Serhat Oğuz’un teşebbüsleri ve yapılan çalışmalar sonucu ilçenin coğrafik işaret tescilli birinci eseri kendine has tadı, aroması ve kokusuyla bilinen kavunu oldu.

Çiftçinin elinde kalan soğan ve patatesler alındı

Kahramankazan Belediyesi, üretimdeki artış ve pandemi nedeniyle yaşanan talep azlığı münasebetiyle ilçedeki çiftçilerin elinde kalan yaklaşık 150 ton soğan ve patatesi satın alarak çiftçilerin mağdur olmasının önüne geçti. Belediye, üreticiden direkt satın aldığı soğan ve patatesleri ilçedeki muhtaçlık sahibi ailelere dağıttı. Bu destekleme alımı ile hem çiftçilerin, hem de gereksinim sahiplerinin yüzü gülmüş oldu.

Koyun banyoluğu köy köy geziyor

Kahramankazan Belediyesi Ankara’da bir unsur imza atarak, hayvan yetiştiricileri için taşınabilir koyun banyoluğu hizmetini başlattı. Koyunların mikroplardan ve parazitlerden temizlenmesini sağlayan taşınabilir koyun banyoluğu, köy köy gezerek yetiştiricilerin işini kolaylaştırıyor.

Arıcılara arı ve kovan desteği

Kahramankazan Belediye Lideri Serhat Oğuz, arıcılık ve bal üretimi dalında çok sayıda firmaya mesken sahipliği yapan, Türkiye’de ana arı üretiminin yüzde 65’inin yapıldığı Kahramankazan’daki arıcılık kursunu muvaffakiyetle tamamlayan kursiyerlere yüzde 50 hibeyle arı ve kovan dayanağı vereceklerini söyledi. Taleplerin toplanmasına başlanmasının akabinde önümüzdeki günlerde kursiyerlere yüzde 50 hibe oranıyla verilecek arı ve kovanları dağıtılacak.

Çağdaş tarım laboratuvarı

Kahramankazan Belediyesi, ilçede iklime uygun her türlü meyvenin yetiştirileceği bir meyve bahçesi de kurdu. 150 bin metrekare alan üzerine oluşturulan bahçede çeşitli meyve ağaçlarının fidanları toprakla buluşturuldu. Belediye takımları, buraya dikilen yaklaşık 5 bin fidanın meyve veren birer ağaca dönüşmesi için ağır gayret harcıyor. İlerleyen süreçte daha da büyütmeyi hedeflediği meyve bahçesinde ilçede çağdaş tarımın geliştirilmesine katkı sunacak eğitimler de düzenleyecek. Bir “modern tarım laboratuvarı” olarak da hizmet verecek olan bahçede, budama, aşılama ve meyve yetiştiriciliği başta olmak üzere çeşitli kurs ve eğitimler gerçekleştirilecek. Bahçeden elde edilecek meyveler belediye tarafından gereksinim sahiplerine ikram edilecek.

Budama ve aşılama eğitimleri

Kahramankazan Beleiyesi’nce ilçede çağdaş tarımın gelişmesi ve üretilen eserlerden daha fazla randıman alınabilmesi için çiftçi ve üreticilere yönelik meyvecilikte aşılama ve budama eğitimleri verildi. Kursiyerlere burada meyve ağaçlarında ağaç budama ve aşılama teknikleri uygulamalı olarak gösterildi. Düzenlenen kurslara 100’e yakın kursiyer katıldı.

“Yeter ki üretin her vakit yanınızdayız”

Kahramankazan Belediye Lideri Serhat Oğuz, sanayi kenti olmasının yanı sıra tıpkı vakitte bir tarım ve hayvancılık ilçesi olan Kahramankazan’da çiftçi ve üreticilerin her vakit yanında olduklarını belirterek, “İmkanlarımız ölçüsünde yaptığımız bu desteklemeleri önümüzdeki yıllarda da artırarak sürdüreceğiz. Toprak can, toprak hayat, toprak üretim demek. Üretim olmazsa hayat durur, topraktan koparsak hayat durur. Bunun farkındayız ve onun için Kahramankazan Belediyesi olarak çiftçi ve üreticilerimize elimizden gelen takviyesi sonuna kadar vermeyi sürdüreceğiz. Siz kâfi ki üretin biz her vakit yanınızdayız” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mamak Belediye Başkanı Köse esnafla istişarelerini sürdürüyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI