DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2255529฿%0.32349

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kahramankazan Belediye Başkanı Oğuz’un “10 milyonumuzu ödeyin” çıkışına Sayıştay’dan destek

Kahramankazan Belediye Lideri Serhat Oğuz’un Kahramankazan Belediyesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden alacağı yaklaşık 10 milyon lira fiyatındaki yer tahrip bedelinin iki buçuk yıldır ödenmediği çıkışına Sayıştay raporu ile de takviye geldi. Sayıştay’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırladığı 2020 kontrol raporunda, “Zemin tahrip bedellerinin mevzuat gereği ilgili ilçe belediyelerine aktarılması gerekmektedir” denildi.
Kahramankazan Belediye Lideri Serhat Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’nun 2022 yılı
bütçelerinin oylandığı Büyükşehir Belediye Meclisinin kasım ayı oturumunda yaptığı konuşmayla mevzuyu gündeme taşımıştı.

Kahramankazan Belediyesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 10 milyon TL meblağında zemin
tahrip bedeli alacağı olduğunu ve bu fiyatın hakları olmasına karşın geride kalan iki buçuk yıllık süreçte
ödenmediğini söyleyen Oğuz, “Kahramankazan Belediyesi’nin şu anda altyapı alacağı 10 milyon TL. Burada ilgililerinden peşin olarak tahsil edilmiş bir paradan bahsediyoruz.

Kanun gereği bu para Büyükşehir Belediyesi’nin
kasasına giriyor.
Siz de bu parayı distribütör üzere hakkı olan ilçelere dağıtmakla mükellefsiniz. Kanun gereği de 15 gün içinde dağıtmanız gerekiyor. Hakkımız olan parayı bile ödemiyorsunuz” demişti.

Sayıştay raporu Lider Oğuz’u doğruladı
Husus, Sayıştay’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırladığı 2020 kontrol raporunda da yer aldı.


24 Aralık 2020 tarihinde ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan alanlarda yapılacak tüm kazılardan elde edilecek gelirlerin direkt ilgili ilçe belediyesince gelir olarak kaydedilmesi kararlaştırılmıştı. Sayıştay raporunda, bu tarihten evvel Ankara Büyükşehir Belediyesi hesaplarına yatırılmış bulunan ve sokaklarda yapılan hafriyat çalışmalarına ait olarak tahsil edilen taban tahrip bedellerinin ilgili ilçe belediyelerine aktarılmasının yasal bir mecburilik olduğu vurgulandı.

Raporda, “Bazı ilçe belediyelerine aktarılması gereken taban tahrip bedellerinin yıllar prestiji ile arttığı ve 2020 yılı sonu prestiji ile ilgili belediyelerin 264 milyon 625 bin 935 lira fiyatında taban tahrip hissesi alacağı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak yönetmelik kararının değişiklik tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyelerinin sorumluluk alanlarına ait olarak tahsil edilmiş bulunan taban tahrip bedellerinin mevzuat gereği ilgili ilçe belediyelerine aktarılması gerekmektedir” tabiri yer aldı.
Lider Oğuz’un bu husustaki çıkışı ve Sayıştay’ın emsal taraftaki raporunun akabinde artık gözler Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çevrildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyelerine alacakları olan taban tahrip bedellerini ne vakit ödeyeceği merak konusu oldu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ASKİ muhtarlarla buluşmaya devam ediyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI