DOLAR

32,2971$% -0.04

EURO

35,0857% 0.37

STERLİN

41,5402£% 0.24

GRAM ALTIN

2.394,99%-0,82

ÇEYREK ALTIN

3.912,00%-0,53

BİTCOİN

2189208฿%-0.28514

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kahramankazan Belediye Başkanı Oğuz, 2 yıllık başkanlık dönemini değerlendirdi

ANKARA (İHA) – Kahramankazan Belediyesi, 2019 mahallî seçimlerinin akabinde Serhat Oğuz’un başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte, hayata geçirdiği proje ve ürettiği hizmetleri açıkladı.
57 bin nüfuslu Kahramankazan, mahallî idareler alanındaki çıkışıyla milyon nüfuslu vilayet ve ilçelerle yarışır hale geldi.
Misyona geldiği günden bu yana tüm kısımların takdiri kazanan Lider Oğuz, ilçelerinde 2 yıl içinde hizmet destanı yazdıklarını belirterek, “Kahramankazanımız inşallah Ankara’nın ve Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak” dedi.
22 yıllık edebiyat öğretmeni olan Serhat Oğuz, 31 Mart 2019’da Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li adayı olarak girdiği lokal seçimlerde Kahramankazan Belediye Lideri olarak seçildi.
“Sevdamız, gecemiz, gündüzümüz Kahramankazan. Her şey Kahramankazanımız için” diyerek hizmet seyahate başladıklarını söz eden Oğuz, Türkiye’ye örnek olan kıymetli hizmetlere imza attıklarını söyledi. Geride kalan 2 yıllık süreçte yaptıkları çalışmaları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katıldığı toplantıda pahalandıran Oğuz’un açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

“Hizmette tasarruf yapmadık”
Lider Oğuz, “İlk iş olarak belediyemizin gelir sarfiyat istikrarının fotoğrafını çekerek, tasarruf etmek için kolları sıvadık.


Tasarruf yaptık, lakin hizmette tasarruf yapmadık. Bunun altını bilhassa çizmek istiyorum. Hizmet noktasında asla ve asla tasarruf yapmadık. Tüm imkânlarımızı Kahramankazanımız için seferber ettik ve etmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda sadece dış mahallelerimize (köylerimize) 2 yıllık süreçte yaklaşık 5 milyon TL fiyatında hizmet götürdük. Ciğir Mahallemizde 142 dönümlük bir araziyi satın alarak, belediyemize kazandırdık. Misyon ve yetki ayrımı gözetmedik. Mazeret değil iş ürettik. Kendi sorumluluk alanımızda olan vazifelerimizi büyük bir titizlikle yerine getirdik. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olmasına karşın, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet götüremediği noktalarda da vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalıştık” açıklamalarında bulundu.

“Kırsal kalkınmaya dev destek”
Lider Oğuz, “Bir tarım ve hayvancılık ilçesi olan Kahramankazanımızdaki çiftçi ve üreticilerimize daima olarak dayanak olduk.


2019 ve 2020 yıllarında 2 milyon zerzevat fidesini yüzde 50 hibe dayanağıyla çiftçilerimize dağıttık. Bu yıl da yüzde 50 hibeyle 1 milyon 100 bin zerzevat fidesini mayıs ayında çiftçilerimize dağıtacağız. Ayrıyeten, son yıllarda rekolte ve kalitesinde düşüş yaşanan ilçemizin meşhur Ova Kavunu’nun üretimini tekrar canlandırmak için çiftçilerimize yüzde 100 hibe oranıyla tohum, ilaç ve ekipman takviyesinde bulunduk. Tekrar ilçemizdeki çiftçi, üretici ve öğrencilerimize yönelik çağdaş tarım eğitimlerinin düzenleneceği 150 bin metrekarelik bir meyve bahçesi oluşturduk. Buradan elde edilecek meyveleri gereksinim sahibi vatandaşlarımıza dağıtılacağız. Ayrıyeten, ilçemizden çıkan termal suyun ısıtmasında kullanıldığı bir termal sera kurduk. Park ve bahçelerimizde kullandığımız çiçek ve bitkileri burada yetiştirerek, dışarıdan çiçek ya da bitki satın almıyoruz. Salı Pazarımıza mahallelerimizden fiyatsız servis uygulaması başlattık. Belediyemizin takviye ve teşebbüsleriyle Kahraman Bayanlar Kooperatifi’ni hayata geçirdik. Önümüzdeki günlerde kooperatifimiz çalışmalarına başlayarak, ürettikleri eserleri vatandaşlarımızla buluşturacak. Kahramankazan Köylü Pazarı’nı kurarak, çiftçilerimizin eserlerini vatandaşlarımızla buluşturmasını sağladık. Ankara’da bir prensip imza atarak hayvan yetiştiricilerimiz için Taşınabilir Koyun Banyoluğu hizmetini başlattık. Pandemi nedeniyle çiftçilerimizin elinde kalan 80 ton patates ve 30 ton soğanı satın alarak, muhtaçlık sahiplerine dağıttık. Böylelikle hem çiftçimizin hem gereksinim sahiplerinin yüzünü güldürdük” değerlendirmesinde bulundu.

“921 vatandaşımıza iş bulduk”
Kahramankazan İstihdam Merkezi’ni (KİM) kurduklarını belirten Lider Oğuz, “Ankara’da bu projeyi uygulayan birinci belediye olduk.


KİM ile pandemi süreci de dahil olmak üzere şu ana kadar 921 vatandaşımıza yeni iş imkânı sağladık. TUSAŞ’la imzaladığımız protokol kapsamında açtığımız “İmalat ve Montaj Elemanı Kursu”nu muvaffakiyetle tamamlayan 16 kardeşimizin TUSAŞ’ta işe başlamasını sağladık. Öğrencilerimiz geleceğimiz’ dedik, ‘onlara burs vereceğiz’ dedik. Kahramankazan Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği’ni kurduk. Ve şu anda 300 üniversite öğrencimize ayda 150’şer TL burs veriyoruz. Gayemiz burs verdiğimiz öğrenci sayısını 1000’e çıkarmak. İlçemizde birinci sınıfa başlayan yavrularımıza her yıl okulun birinci günü kırtasiye seti ikram ediyoruz. Tüm okullarımıza spor materyali dayanağında bulunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de bir birinci KazanBelNet”
İnternet servis sağlayıcılığı ve altyapısı hizmeti verecek olan KazanBelNet Şirketi’ni kurulduğunu belirten Lider Oğuz, “BTK’dan gerekli lisansları alarak faaliyete başlayan şirketimiz, vatandaşlarımıza daha süratli interneti daha ucuz fiyata sunuyor.


1500 aboneye ulaşan KazanBel Net, şu ana kadar taahhütlü 6 milyon TL’lik ciroya ulaştı. Amacımız tüm Türkiye’de internet servis sağlayıcılığı hizmeti vermek. Pandemi mühletince uzaktan eğitime katılma imkânı olmayan öğrencilerimizi öğretmenleriyle buluşturmak için Taşınabilir EBA Takviye Noktası Otobüsü (EBABÜS) projesini hayata geçirdik. Ulusal Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk da, EBABÜS’ü ziyaret ederek, öğrencilerle birlikte derse katıldı” açıklamalarında bulundu.

“Millet Bahçesi süratle yükseliyor”
Kahramankazan Millet Bahçesi’nin imal çalışmaları devam ettiğini söyleyen Lider Serhat Oğuz, “191 dönümlük alana yapılacak olan Millet Bahçesi bu yılın ikinci yarısında inşallah hizmete girecek.


Sırf ilçemizin çehresini değiştirmekle kalmayacak olan tıpkı vakitte Ankaramıza da değerli bir kıymet katacak olan Millet Bahçesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Etraf ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a teşekkür ediyorum. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca, günde ortalama 65 bin aracın geçtiği Kahramankazan-Ankara karayolundaki genişletme çalışmaları tüm süratiyle sürüyor. Uzun yıllardır sabırsızlıkla beklediğimiz bu yol, inşallah tamamlandığında sanayi ve ticaret potansiyelimiz güçleneceği üzere seyahat konforumuzda yükselecek.

Ankara kent merkezi ile Kahramankazanımız ortasında seyahat mühleti 20 dakikaya düşecek.Yapım çalışmaları büyük oranda tamamlanan 150 yataklı ve tam teşeküllü devlet hastanemizin açılışı için gün sayıyoruz. Hastanemiz sadece ilçemiz için değil, etraf ilçelere de hizmet verecek değerli bir paha olacak” açıklamalarına yer verdi.

“Kent Meydanı için kolları sıvadık”
Kahramankazanımıza bir kent meydanı kazandırmak için çalışıldığını söz eden Lider Oğuz, “Zemin etütlerini yaparak önümüzdeki günlerde inşallah inşaat çalışmalarına başlayacağız.


Tekrar Kahramankazanımızın çehresini değiştirecek olan Satı Bayan Kentsel Dönüşüm projesi için bakanlığımızla ortak çalışmalarımız sürüyor. İnşallah en kısa müddette kentsel dönüşüm çalışmalarımıza da başlayacağız. Belediyemizde araç kiralama periyodunu sona erdirdik. Araç filomuza öz kaynaklarımızla 6 milyon TL pahasında 11 yeni hizmet aracını ekleyerek, hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıyeten tekrar belediyemizde makam aracı kullanımı uygulamasını da sonlandırdık. Kahramankazan Belediyesi olarak cadde ve sokaklarımıza öz kaynaklarımızla 12 bin ton sıcak asfalt serdik. Ayrıyeten çağdaş bir mimariye sahip olan Köprübaşı Camii’mizi tamamlayarak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. İlçemizdeki tüm hizmetlerimizi engelli bireylerimizi düşünerek üretiyoruz. Manisiz bir Kahramankazan müsaade çalışıyoruz. Bu kapsamda, işletmesinden aşçılığına, garsonluğundan paklığına kadar tüm işlerin engelli kardeşlerimiz tarafından yapıldığı ve buradan elde edilecek gelirin de yeniden kendilerine bırakıldığı Manisiz Kafe’mizi hizmete açtık. Tekrar Manisiz Ömür Merkezimiz engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin buluşma noktası olarak hizmet veriyor. Burada onları toplumsal yaşama kazandıracak birçok aktiviteye imza atıyoruz” bilgilerini verdi.

Mahalle kültürü canlandırmak ismine yapılacak Mahalle Kültür Evleri’nin üretimine başlanıldığına değinen Lider Oğuz şunları kaydetti:
“Mahalle kültürünü yine canlandıracak olan ve tüm merkez mahallelerimizde kuracağımız Mahalle Kültür Evleri’nin birincisine en büyük mahallemiz Atatürk Mahallemizden başladık.

Güvençli İbrahim Çavuş Mahalle Kültür Konutumuzu hizmete açtık. Tekrar önümüzdeki günlerde ikinci Mahalle Kültür Konutumuz olacak olan Satı Bayan Mahalle Kültür Konutumuzun de imaline başlayacağız Spor Toto Teşkilat Başkanlığımızla imzaladığımız protokol doğrultusunda, ilçemize 5 bin kişi kapasiteli bir kent stadyumu ile içerisinde iki adet halı sahanın da olacağı 10 milyon TL fiyatında bir spor kompleksi kazandıracağız. Yeniden birebir protokol kapsamında ilçemize bir de spor salonu inşa edeceğiz. Bu spor komplekslerinın üretimine en kısa müddette başlanacak. Kahramankazan Belediyesi olarak sporun ve atletin her vakit yanındayız, gençlerimizi spora yönlendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. 57 bin nüfuslu ilçemizde Belediyemizin Spor Kulübünde 12 farklı branşta spor faaliyeti yürütüyoruz. Yaz okullarımızla çocuklarımıza sporu sevdiriyoruz. Belediyemizin KazanBel Şirketi’nde çalışan çalışanlarımızın en düşük aylık maaş fiyatını 3 bin 533 TL olarak belirledik. Toplumsal hak ve ödemelerinde de kıymetli iyileştirmeler yaptık.”

“Topyekûn seferberliğimiz sürüyor”
Koronavirüsle çaba kapsamında başlatılan seferberliğin sürdüğünü belirten Lider Oğuz, “57 bin nüfuslu ilçemizde vatandaşlarımıza fiyatsız olarak yaklaşık 500 bin maske, birinci sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte 46 bin ekmek, 300 bin hijyen seti ve 8 bin besin kolisi yardımında bulunduk.


Pandemi sürecinde ayrıyeten ilçemizdeki iş yerleri kapalı olan esnaflarımıza (kahvehane, çay ocağı, kafe vb.) 1000 TL’lik nakdi takviye de bulunduk. Ayrıyeten belediyemizin kiracısı olan esnaflarımızdan tekrar iş yeri kapalı olanlardan kira almadık. Başka esnaflarımızdan işgaliye bedeli almadık. Berber, lokanta ve kahvehane üzere işletme sahiplerimize yardımlarda bulunduk.

Belediyemizin gereksinimlerini ilçemiz esnafından karşılayarak, bu kuvvetli süreçte esnaf kardeşlerimizin kasasına yaklaşık 8 milyon TL girmesini sağladık. Ömür alanımızı paylaştığımız can dostlarımızı hiçbir vakit unutmuyoruz. Onlara nizamlı olarak mama ve yem bırakıyoruz. Ayrıyeten, Kahramankazan Belediyesi Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz dostlarımıza sıcak bir yuva sunuyor. Ameliyathane, ağır bakım ünitesi ve başka üniteleriyle tam donanımlı olan merkezimizde dostlarımızın sıhhatiyle da ilgileniyoruz” formunda konuştu.

“Hep birlikte yönetiyoruz”
Lider Oğuz, “İstişare Meclisi’nin kurulduğunu söyleyerek, “Yine mahalle meclislerimizi kurduk.


Hemşehrilerimizle tertipli aralıklarla bir ortaya geliyor, fikir, teklif ve taleplerini alıyoruz. Şeffaf idare anlayışımız gereği, belediye meclis toplantılarımızı internetten canlı olarak yayınlıyoruz Geride kalan 2 yıllık süreçte 57 bin nüfuslu Kahramankazanımızda Türkiye’ye örnek olan hizmetler ürettik, nüfusu milyona yaklaşan vilayet ve ilçelerle yarışan bir belediye olduk. Kahramankazan önümüzdeki 3 yıl boyunca hizmet destanın yazılacağı, Ankaramızın ve Türkiyemizin parlayan yıldızı olacak. Yaptıklarımız daha bu destanın ön kelamı. İçtenlikle, çabayla ve tevazuyla bu emaneti hakkıyla taşımaya çalışıyoruz. Hemşehrilerimizin duası, bize olan inancı ve itimadı en büyük dayanağımız. Hangi adımı atıyorsak hemşehrilerimizin ve ilçemizin menfaati için atıyoruz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çankaya Belediyesi’nden sokak hayvanlarının popülasyonunu dengede tutma adımı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI