DOLAR

31,0735$% 0.27

EURO

33,6905% 0.13

STERLİN

39,4465£% 0.21

GRAM ALTIN

2.035,81%0,95

ÇEYREK ALTIN

3.467,00%0,57

BİTCOİN

1582947฿%-0.68676

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kadın doğum doktorunun aşı çığlığı: “Anne ve bebekleri kaybediyoruz, lütfen aşı olun”

Omicron varyantı tüm dünyayı alarma geçirirken aşısız gebelere seslenen Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İbrahim Polat, hislerine hakim olamadı. Sesi titreyen, gözleri dolan Polat, “18 yaşında bir hastamız, 25 yaşında ya da 40’ını geçmiş bir anne adayı olabiliyor. Onlar travmayı yaşarken biz de yaşıyoruz. Kızım yaşında çocuklar diye düşünüyorum, duygulanıyorum. Biz de insanız birikiyor, hamileler ve bebeklerimizi kaybediyoruz. Lütfen aşınızı olun” dedi.
Omicron varyantı dünya genelindeki yayılımıyla ülkeleri alarma geçirirken aşısız ve vakti gelmesine karşın öteki dozlarını yaptırmayan vatandaşların oranıysa korkutuyor.
Son aylarda aşı yaptırmayan hamilelerden acı haberler gelmeye devam ederken uzmanlar, anne ve bebek vefatlarına karşı uyarıyor. Aşının ehemmiyetine dikkat çeken Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İbrahim Polat, aşısız hamilelerin hastalığa yakalandığında erken ve meyyit doğum üzere risklerinin de yüksek olduğuna dikkat çekti. Hastalarının yaşadığı zorlukları anlatırken gözleri dolan, sesi titreyen Dr. Polat, tüm anne adaylarını bir an evvel aşı olmaları konusunda uyardı.

“Yüksek doz oksijene karşın nefes darlıkları devam ediyor”
Korona virüsün gebeler üzerindeki tesirlerine ait açıklamalarda bulunan Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. İbrahim Polat, “Aşısız hamileler çok daha ağır geçiriyorlar, bir süre sonra birden kötüleşiyor ondan sonra da ağır bakıma giriyor.


O ağır bakımdan da makûs sonuçlar çıkabiliyor. Aşılılar o denli değil, onlar çok daha rahat geçiriyor, yatış oranı bile az, aşılıları genelde konuttan takip ediyoruz. Yatan çok az, serviste her vakit 1,2 tane oluyor onlar da hafif geçiriyor. Aşısız hamileler, ağır bakıma girmeden bile çok sayıda pişmanlık belirtiyorlar. Zira hastalık ağır seyrediyor. Burada serviste yatarken de yüksek doz oksijene karşın nefes darlıkları devam ediyor. Serviste yattıklarında bile pişmanlarını söylüyorlar değil ki ağır bakıma girdiklerinde” biçiminde konuştu.

“Kızım yaşında çocuklar onun için duygulanıyorum”
Hastalarının durumlarını anlatırken duygusal anlar yaşayan Dr. İbrahim Polat, “Hastalık erken doğuma neden oluyor.


Şayet ağır geçerse biz annenin tedavisi için ya da çocuğun oksijensiz kalmaması için çocuğu doğurtuyoruz. Bunlar ya prematüre sekelli olarak hayatlarına devam ediyorlar ya da yaşanabilir hududundan önceyse ölebiliyorlar. Bu da hasta üzerinde ikinci bir travmaya neden oluyor. Hem hastalığını hem bebeğini düşünüyor. Aşı olmadığı için iş işten geçmiş üzere düşünüp pişmanlığını lisana getiriyor ve bunu yaşıyor hastamız biz de onu o denli görünce üzülüyoruz. Bu 18 yaşında bir hastamız da olabiliyor, 25 yaşında ya da 40’ını geçmiş bir anne adayı da olabiliyor. Biz bunlara çok üzülüyoruz zira hem kendilerini hem bebeklerini kaybedebiliyoruz. Onlar travmayı yaşarken biz de yaşıyoruz aslında. Kızım yaşında çocuklar diye düşünüyorum onun için duygulanıyorum.

Biz de insanız birikiyor, biz de üzülüyoruz. Aşı olun, aşı olun bilhassa hamileler olsun, iki can, ikisi birden tehlike altına giriyor. Güvensinler, çocuklarına bu aşı bir şey yapmıyor, bunu bilsinler. Şu anda dünyada bu aşıyı olan yüz binlerce hamile var, araştırmalar, çalışmalar var” sözlerini kullandı.

“Covid’den ölenlerin sayısı başka nedenlerden ölen annelerin sayısından fazla”
Aşının anne adaylarının hem kendileri hem çocukları için çok büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çeken Dr. Polat, “Aşısızlar durumu ağır geçirdiği için erken doğum ve meyyit doğumu artıyor.


Erken doğum demek tahminen de ömür uzunluğu tahminen de sekelli, engelli bir çocuğun yaşaması demek. Bunu da unutmasınlar. 18 yaşında, 21 yaşında kızımız vardı, çocuklarını düşünüyorlarsa aşı olsunlar, çocuklarını düşünüp aşı olmama durumuna girmesinler.

Covid’den ölenlerin sayısı toplam başka nedenlerden ölen annelerin sayısından fazla. Şayet bunlar aşılarını olsaydı önlenebilir anne vefatı olacaktı. Artık aşı olmadıkları ve ağır geçirdikleri için önlenemez anne mevti oluyor. Zira bu hastalığın bilinen aktif bir tedavisi yok, aşı olup da ölen anne aslında ben bilmiyorum. Hamile bayanlarımız, hamileler ve bebeklerimizi kaybediyoruz. Lütfen aşınızı olun, hem kendinizi hem çocuğunuzu koruyun” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

O hak 6 ay uzatıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI