DOLAR

32,7305$% -0.2

EURO

35,0935% -0.44

STERLİN

41,5108£% -0.4

GRAM ALTIN

2.435,50%-0,38

ÇEYREK ALTIN

3.904,00%-0,42

BİTCOİN

2152090฿%-0.86881

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İzmir Metro A.Ş.’de toplu iş sözleşmesi sevinci

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro A.Ş. bünyesindeki 627 çalışanı kapsayan toplu iş mukavelesi görüşmeleri sonuçlandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Metro A.Ş. ile Demiryol İş Sendikası ortasındaki 9’uncu periyot toplu iş mukavelesi,
Halkapınar İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen merasimle imzalandı.

Metro ve tramvay işletmelerinde farklı iş kollarında 627 çalışanı kapsayan ve en düşük maaşın brüt 4 bin 856 TL’den brüt 7 bin 553 TL’ye çıkarıldığı mukavelenin imza merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Lideri Hamdullah Giral, Türk İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, İzmir Metro A.Ş. İdare Şurası Lideri Raif Canbek ile sendika temsilcileri ve emekçiler katıldı.

“Eşit işe eşit fiyatın en büyük adımını sizinle attık”
Merasimde konuşan Lider Soyer, “Bugün aslında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öteki şirketlerine nazaran ne yazık ki çok fazla hakkını alamamış çalışanlarına hak ettikleri fiyatı vermenin gururunu yaşıyorum.


Bu süreç çok uzun sürdü. Çok uykusuz geceler, çok gergin vakitler geçirildi fakat hepimiz biliyorduk ki sonunda kucaklaşacağız, sarılacağız. Bu vakte kadar eğitimde, sıhhatte birçok noktada yoktuk. Artık hepsi başlıyor. Eşit işe eşit fiyat derken tahminen de en büyük adımı sizlerle attık. Hak ettiklerinizi vermeye devam edeceğiz. Sendikaların tüm çalışanları bu süreçte birçok fedakarlık yaptı. Birbirimizi anlamak için çok çalıştık. Ne ben sizin patronunuzum ne de siz benim işçimsiniz. Biz yoldaşız. Kat edeceğimiz çok yollar var.

Bu yolları bir arada yürüyerek kuracağız. Yeterli ki varsınız” diye konuştu.

“İlk kez yüzümüz güldü”
Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Lideri Hamdullah Giral ise, “Bu devirde işçiye verilen dayanak karşısında kazanan İzmir halkıdır.


Bu kontrat ile birlikte yaşanan sevinçle birlikte tekrar hayal kurmanın mümkün olduğunu gördük. 627 arkadaşımız artık ülkesine, kentine, kurumuna daha farklı bakacak.

8 devirden sonra birinci kere çalışanların yüzünün güldüğü bir toplu kontrat oldu” dedi.

En düşük maaş 7 bin 553 lira, en yüksek maaş 11 bin 302 lira
Metro ve tramvay işletmelerinde farklı iş kollarında vazife yapan 627 çalışanı kapsayan mukaveleye nazaran en düşük işçi maaşı brüt 4 bin 856 TL’den brüt 7 bin 553 TL’ye çıkarıldı.


En yüksek işçi maaşı ise brüt 7 bin 845 TL’den brüt 11 bin 302 TL’ye yükseldi. İş kollarına nazaran aylık brüt 110 ve 71 TL olan iş riski fiyatları, brüt 180 ve 130 TL’ye çıkarıldı.

Ayrıyeten tüm sendika üyelerine birinci kere bu mukavelede birinci yıl birinci 6 ay için aylık brüt 150 TL, ikinci 6 ay için aylık brüt 200 TL; ikinci yıl birinci 6 ay için aylık brüt 250 TL, ikinci 6 ay için ise aylık brüt 300 TL iş riski fiyatı verilecek. Hesaplamalara yol, yemek ve minimum geçim indirimi (AGİ) ayrıyeten dahil edilecek. Kontratın birinci yılı için birinci 6 ayın başında küme fiyatlarına brüt 32 TL, ikinci 6 ayın başında ise brüt 15 TL yevmiye artışı yapılacak. Birinci defa aylık brüt bir yevmiye işe devam teşvik primi de verilecek.

Bir öbür birinci ise birleştirilmiş toplumsal yardım olacak. Birinci yıl aylık net 200 TL, ikinci yıl aylık net 300 TL ödenecek. Yıllık müsaade hak edişleri üçer gün artırılırken, tekrar birinci sefer bu kontrat ile birlikte tüm çalışanlara banka promosyon fiyatı olarak net bin 500’er TL ödeme yapılacak.
Mukavelede en büyük artışlar eğitime dayanak için yapıldı.

Birinci sefer yılda bin 300 TL’lik anaokulu/kreş/engelli çocuk yardımı verilecek. 215 TL olan ilkokul yardımı brüt bin 300 TL’ye, birebir meblağdaki ortaokul yardımı brüt bin 500 TL’ye, 430 TL’lik lise yardımı brüt bin 750 TL’ye ve 645 TL’lik üniversite yardımı brüt 2 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Ayrıyeten dışarıdan üniversite eğitimi gören her çalışana yeniden birinci sefer brüt bin 500 TL’lik eğitim dayanağı sağlanacak.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kestane Eskişehir’deki tezgahlarda yerini aldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI