DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2249748฿%0.94045

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İstanbul’da balık tezgahlarında denetim yapıldı


İstanbul’da Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları kurallara alışılmamış avlanmayı önlemek için, Gürpınar Su Eserleri Hali’nde bulunan balık tezgahlarında kontrollerde bulundu.

Denizlerde balık kuşağının sürdürülebilirliği ve sağlıklı balık tüketimi açısından mevzuatta belirlenen ölçülerde balık avı yapılabilmesi için balık tezgahlarında kontroller devam ediyor. İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Eserleri Denetim takımları yapılan kontrollerde balık uzunluklarını denetim ederek, ölçülere uymayan balık kasalarına el koydu. Bilgilere nazaran yalnızca Ocak ayında şu ana kadar, standartlara uymadığı için Gürpınar Su Eserleri Hali’nde 6 tonu aşkın balık çeşidine el konulduğu bildirildi. Bunun yanı sıra avlanması yasak olan balıkları avlayan balıkçılara da idari para cezası kesildi.

“Bir balığın hayatında ona bir kere üreme fırsatı vermezsek, kuşağını devam ettiremez”

İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “1380 sayılı su eserleri kanununa istinaden, denizde uzunluk, vakit ve yer yasaklarına bakıyoruz. Karaya çıkış noktalarında uzunluk kontrolüne bakıyoruz. Her balığın avlanması gereken uzunluklar vardır. Uzunluk kontrolüne baktık burada. Nakil dokümanlarını denetim ettik. Kontrollerde yaptığımız uzunluk yasaklarından bahsetmek istiyorum. Uzunluk yasağı bir balığın hayatında ona bir sefer üreme fırsatı vermezsek, jenerasyonunu devam ettiremez”

“Bazı bölgelerde hamsi balığının tutulmasına 10 gün yasak getirildi”

“Bizler de sürdürülebilir balıkçılık için, gelecek jenerasyonların balık yiyebilmesi için, balıkçıların da balık tutmaları ve mesleklerini icra etmeleri için buna dikkat ediyoruz. Uzunluk hamsi balığında 9 santimdir. Geçtiğimiz günlerde hamsideki küçük uzunluklardan ötürü bakanlığımız kimi bölgelerde hamsi balığının tutulmasına 10 gün yasak getirdi.”

“Eğer küçük uzunlukta balık alırsanız, balık kuşağı tehlikeye düşecek”

“Bugün halde yaptığımız incelemelerde genel olarak hamsinin donuk olarak geldiğini gördük. Rastgele bir uzunluk yasağına rastlamadık. Ama bir ölçü istavrit, mezgit ve turna balığına el koyduk. Denizde, karaya çıkış noktalarında, halde ve perakende satış noktalarında kontrollerimiz sürüyor. Sürdürülebilir balıkçılık için vatandaşlara, küçük uzunlukta balık almayın. Şayet küçük uzunlukta balık alırsanız, balık jenerasyonu tehlikeye düşecek diye sesleniyoruz.”

“Hamsi 9 santim, istavrit 13 santim, mezgit balığı 13 santim, lüfer 18 santim, palamut balığında da 25 santim”

“Eğer vatandaşlarımız almazsa balıkçımız da avlamaz esasen. Hamsi 9 santim, istavrit 13 santim, mezgit balığı 13 santim, lüfer 18 santim, palamut balığında da 25 santim uzunluk yasaklarına dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız küçük uzunlukta balık gördükleri vakit ‘Alo 174’ besin sınırını aradıklarında, biz onlara gerekli kontrolleri yapıp geri dönüş sağlayacağız” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yollar göle döndü, otomobil suya gömüldü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI