İşlerin düzelmesine sevinemediler

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs (Covid-19) sürecinde bir yıla yakın müddettir ithalat ve ihracatın kapalı olması nedeniyle epeyce sıkıntı …

Hediye sipariş alışveriş ankara
07.07.2021
A+
A-

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs (Covid-19) sürecinde bir yıla yakın müddettir ithalat ve ihracatın kapalı olması nedeniyle epeyce sıkıntı günlerini geçiren petshopların işleri tekrar sisteme girmeye başlasa da, eserlere gelen yüzde 100 oranındaki artırımlar satıcıyı tekrar zora sokuyor.
Korona virüs salgını sürecinde kanatlı hayvan çeşitlerin ithalatının durdurulması sebebiyle petshop sahiplerinin sıkıntısı ellerinde satacak kuş cinsinin kalmaması olmuştu.
Dünyada yüz binlerce kişinin vefatına neden olan virüs, ülkeler ortasındaki alış-verişi neredeyse sıfır noktasına getirirken, olağanda en az 200’e yakın kuş bulunduran petshop işletme sahibi Emre Kozan, ocak ayında yaptığı bir röportajda satmak için elinde yalnızca 2 tane kuş kaldığı belirtmişti. Pandemi boyunca güç günleri geçiren Kozan, yasakların kalkmasıyla birlikte kesimin tekrar nizama girmeye başladığı söyledi. Lakin pandemi ile bir arada eserlere gelen yaklaşık yüzde 100 artırımı, satıcıları yeniden müşteriye karşı karşılıksız bırakıyor.
Emre Kozan, husus ile ilgili, “Pandemi nedeniyle ülkeler ortasında ihracat ve ithalat kapatılmıştı.
Bu süreçte dalımıza gelen yurtdışı eserleri aylardır gelmemiş. Pandeminin birinci günlerinde elimizde bulunan eserlerini sattık, zira beşerler daima konutta durduğu için yeni hobi edinmişti.

Hayvanlarla ilgilenmişti. Fakat ondan sonraki aylarda satacak ne kuş ne de öbür materyalleri bulamadık. Yurt dışı alın-veriş yasakları kalktıktan sonra son kaç haftadır işler yerine oturmaya başladı. Yurt dışından gelen kanatlı hayvan tipleri arttı.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Tabi yaz aylarında olduğumuz için beşerler şu anda tatildeler. Satışlarda pek hareketlik yok, lakin şu anda elimizde eser var ve önümüzdeki günlerde ilgi bekliyoruz” diye konuştu.

Fiyatlar yüzde 100’e yakın zamlandı
Kozan, artan fiyatlar nedeniyle vatandaşların reaksiyonuna maruz kaldığını belirterek, “Pandemi mazeretiyle hem kanatlı hayvan tiplerine, hem de sattığımız başka eserlere artırım yapıldı.


Eser bulamadığımız vakit bu artırımlar yapıldı, fakat artık indirilmiyor. Piyasayı denetim eden büyük şirketlerin pandemiyi, döviz kurunu mazeret ederek yaptığı yaklaşık yüzde 100 artırım yüzünden vatandaşlara karşı karşılıksız kalıyoruz. Kuşların yanı sıra mamalara da yüzde 100 artırım yapıldı.

Fiyatların bu halde artması makûs oldu açıkçası. Bu pandemi mühleti ithal firmaların biraz iş hoşluğuna geldi.

Aslında bir mama o kadar sayı etmez, lakin biz artırımlı fiyatta aldığımız için bu biçimde satmak zorundayız” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir.  Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.