DOLAR

32,3054$% -0.08

EURO

34,9549% 0.44

STERLİN

41,3529£% 0.28

GRAM ALTIN

2.404,70%-0,08

ÇEYREK ALTIN

3.894,00%-0,33

BİTCOİN

2198692฿%1.04134

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İHBİR’den İhlas Medya Grubu’na üç ödül

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) düzenlediği ’İHBİR’in İhracat Birincileri’ ödül merasimi, İstanbul’da bir otelde gerçekleştirildi. Merasimde Türkiye’nin en esaslı yayın kuruluşlarından İhlas Medya’ya ihracatçılardan üç ödül birden geldi.
İHBİR İhracat Birincileri ödül merasiminde 2020 yılının en başarılı ihracatçıları 5 başka kategoride ödül aldı.
Merasimde, Şekerli Mamuller, Un ve Unlu Mamuller, Bitkisel Yağlar ve Yağlı Tohumlar, Hububat-Bakliyat-Baharat ve Başka Besin Müstahzarları kategorilerinde 2020 yılının en başarılı ihracatını yapan 25 firmaya mükafatları Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, İHBİR İdare Şurası Lideri Haluk Okutur, tarafından takdim edildi. Ayrıyeten, İhracata İlham Veren Bayanlar Platformu projesi kapsamında 15 teşebbüsçü bayan da ödüllendirildi.
İhracata katkı yapan basın mensuplarının da ödüllendirildiği gecede, İhlas Medya Grubu’na üç ödül birden verildi.
TGRT Haber İktisat Müdürü Celal Toprak, İhlas Haber Ajansı Kurumsal Haber Koordinatörü Mehmet Tekin ve Türkiye Gazetesi İktisat Müdürü Canan Eraslan’a mükafatlarını TİM Lideri İsmail Gülle ve İHBİR İdare Şurası Lideri Haluk Okutur takdim etti.

“7,4 büyümenin 6,8’i ihracattan geldi”
Geceye katılan Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay, “Ülke ekonomimize baktığımızda son çeyrekte yüzde 7,4 büyüdük, ikinci çeyrekte 21,7 büyüdük, birinci çeyrekte yüzde 7 büyüdük, seneyi yüzde 10 civarında büyüme ile kapatacağız.


İhracatımız yüzde 33,8 artarak 203,1 milyar dolar oldu. Aylık ihracatımız geçen ay yüzde 33,4 arttı. 200 milyar dolarların üzerine çıktık. Bunu gerçekleştiren ihracatçılarımız olmasa bunların hiçbirini başaramazdık. 7,4 büyümenin 6,8’i ihracattan geldi” dedi.

“Kendi kendimize yetebileceğimizi gördük”
Türk eserlerine talebin arttığını tabir eden Turagay, “ABD’ye ihracatımızı yüzde 45,1 artırdık, 13,3 milyar dolar oldu, AB’ye olan ihracatımızı yüzde 34,1 artırdık, 83,4 milyar dolar oldu.


Bu muvaffakiyetler çok kıymetli. Turizm gelirlerinde hayli değerli atılım yapacağız.

24 milyar dolarlık gelirden bahsediliyor. Besin fiyatları dünyada inanılmaz arttı. Birden fazla ülke besin temininde dert yaşadı. Hububatçılarımız da salgın periyodunda kasvet çekti lakin kendi kendimize yetebileceğimizi gördük” diye konuştu.

“Rekorlar kıracağız”
Merasimdeki konuşmasında büyüme ve gelişmeyi ihracatın sağladığını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, “İhracat bu periyotta performansını rekorlar kırarak artırdı.


Büyük işler yapılması için ölçek iktisadına geçilmesi gerekiyor.

Daha büyük kapasitelere ve yatırımlara muhtaçlığımız var. Hububat bölümünde bu ve buna emsal yatırımların olduğunu biliyorum. Daha da büyüyeceğiz ve daha büyük işler yapacağız. Global tedarik zincirinin kırılmasından ötürü birinci sefer ülkemizden mal alanların büyük bir katkısı oldu. Önümüzdeki sene bu daha da artacak. Türkiye’ye teveccüh artacak, 20 milyar doların üzerindeki aylık performanslara alıştık.

Yeniden rekorlar kıracağız” biçiminde konuştu.

“Başarıyı taçlandırdık”
Merasimle birlikte başarıyı kutladıklarını kaydeden İHBİR İdare Şurası Lideri Haluk Okutur, “İHBİR olarak yaklaşık 4 bin 700’den fazla üyemiz var.


Dünyanın 220 ülkesine ihracat yapan üyelerimiz var. Hepsi çok başarılı. Daha çok ihracat yapmak için daima çalışıyorlar.

Dünyanın her yerine gediyorlar. Bu merasimle onların bu muvaffakiyetlerini taçlandırmak istedik. Beş farklı kategoride ihracatçı üyelerimize ve en çok ihracat yapan firmalarımıza mükafatlarını takdim ettik” dedi.

“2021 muvaffakiyet yılı oldu”
Yılın ihracat sayılarını da pahalandıran Okutur, “Her geçen yıl bir evvelkine nazaran ihracatta çok daha yeterli.


2021 yılını muvaffakiyetle geçirdik. Pandemi olmasına karşın dünyada hammadde krizi, lojistik krizi olmasına karşın ihracatçı firmalarımız çok çabalı çalıştılar ve çok başarılı oldular.

Geçtiğimiz yıllara nazaran her seferinde daha çok ihracatlarını artırarak yollarına devam ediyorlar. Gerçekten bu yılın sonuna kadar 2,4 milyar dolar ihracat gayemize ulaşmış olacağız. 2022 yılı bu amacın çok daha üzerinde olacak. Ülkemizin ihracat sayıları büyüyor. Bütün ihracat yapan firmalardan istediğimiz ülkemizin değerli hammaddelerini daha hak ettiği biçimde dünyaya satmalarıdır.

Markalaşma, paketleme ve tasarım dünya pazarlarında daha fazla yer almak için gerekli. Lakin daha da kıymetlisi bu değerli hammaddeleri hak ettiği biçimde katma bedelle satmak. İHBİR olarak bizler de tüm ihracatçı firmalara dayanak olamaya her vakit açığız” tabirlerinde bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa’da bazı BUDO seferleri iptal edildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI