DOLAR

32,7166$% 0.16

EURO

35,5066% 0.16

STERLİN

42,0494£% 0.31

GRAM ALTIN

2.494,61%-0,66

ÇEYREK ALTIN

4.052,00%0,66

BİTCOİN

1879454฿%0.53043

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İĞNE OYASININ DOKUMA İLE DANSININ TASARIMCISI HAMİYET GÜRELLİ İLE 2018 SÖYLEŞİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dokuma Tasarımcısı Hamiyet Abla

İğne Oyasının Dokuma ile Dansının tasarımcısı Hamiyet Gürelli geçmişten bugüne kadar çıktığı yolda büyük adımlarla ilerliyor tasarımlarıyla. Atölyesinde iğne oyalarıyla ve dokumalarıyla dünyasına ışık tutan renklerle bir dünya yolculuğuna çıkıyoruz. Bu yolculukta hep konuşulan konu iğne oyası ve bez dokumalar ve geçmişteki kültürümüz olan ve annelerimizin sandıklarında yer alan iğne oyaları ve hikayeleri, her bir iğne oyasının hikayesi geçmişe götürüyor bizi, bu diyardaki renkler ayrı bir tat, ayrı bir dünya, her rengin bir adı, her rengin bir hikayesi bütünleşiveriyor sayfalarımızda, kaleme dökülüyor tane tane kelimeler, biraz hüzün, biraz neşe katıyor dokumalardaki renkler bize. Bizde aldık elimize kalemi dökmeye başladık beyaz sayfaya kelimelerimiz.

-Hamiyet Gürelli Kimdir ?,

-Hamiyet Gürelli : 1952 yılında Seben de dünyaya geldim, Bolu İli Seben İlçesi nüfusuna kayıtlıyım, 1971 yılında bu yana da güzel Nallıhan’da yaşıyorum. Asıl mesleğim öğretmenlik, yani resim öğretmeni olarak göreve başladım. İlk görev yerim Bolu İlinin Seben İlçesinde ki Güneyce Köyünde göreve başladım, bir yıl burada görev yaptıktan sonra 1984 yılında Nallıhan Tekirler köyünde görevimi devam ettirdim, daha sonra Nallıhan Merkez de de Sınıfı ve Branş Öğretmeni olarak görevime devam ettim.

-Dokumalarla Ne Zaman Tanıştınız ?

-Hamiyet Gürelli : Asıl hikayem annemin sandığı ile başlar, o zaman dan bu yana devam ediyor, annemin sandığını açtığımda iğne oyalarının büyülü dünyasına kapılıp gittim. Bu dünya da bir çok işlere imza atmayı da başardım.

-İlk Dokumaya Hangi Tarih de Başladınız ?

Hamiyet Gürelli : Nallıhan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde 2008 yılında “ Bir Fikrim Var” diye yola çıktım ve o dönemin Kaymakam bey ile bu projemi paylaştım, Kaymakam bey de projeme destek verdi ve Nallıhan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde açılan kurslarda gönüllü eğitmen olarak başladım.

-İlk Tasarımınız Nedir ?

-Hamiyet Gürelli : İlk olarak çantalar yaparak tasarımlarımı gerçekleştirdim, “İlk Göz Ağrısı” adı altında iğne oyalı dokuma tasarımımı gerçekleştirdim.

-İğne Oyalarıyla Tanışmanız Ne Zaman Oldu. ?

Hamiyet Gürelli : Nallıhan’a gelin olarak ilk geldiğim yıllar yani 1972 yılı, iğne oyalarının yoğun olduğu dönemde tanıştım.

-İlk İğne Oyası Tasarımınızın Adı Nedir. ?

-Hamiyet Gürelli : Genevir Oyasıdır. Ardından tasarım olarak da 1984 yılında  küpeli çiçeğinden esinlendiğim küpeli küpe ve küpeli fular yaptım.

 

-Adalet Ağaoğlu Takısını hangi yıl nerde yaptınız ?

-Hamiyet Gürelli : Nallıhan Turizm Gönüllüleri Derneğini 2005 yılında kurduğumuzda kurucu üyelerindendim. O yıl geleneksel söğüt yaprağı oyası motifinden yola çıkarak tasarladığım iğne oyasının üzerine minik minik kır çiçeklerini ekledim ve takıya Nallıhan’lı ünlü yazarımız olan Adalet Ağaoğlu ismini verdim. Takı hep Adalet Ağaoğlu takısı olarak anılmaya devam etmekte. Bundan da çok mutlu ve gururluyum.

-İlk İpek İğne Oyasının Dokumalarıyla Dansı Tasarımı Nasıl Ortaya Çıktı. ?

-Hamiyet Gürelli : 2005 yılında yaptığımız takı tasarımlarından sonra iyi pazarlara ulaşıp hanımlara ekonomik gelir sağlamaktı, fakat  daha sonra  kadınların yapmış oldukları yemeni oyalarına yeterli pazar bulamadıklarını fark ettim, sandıklara gömdükleri emeklerinin zayi olmaması için aklıma bir fikir geldi, bu fikrimi hayata geçirmek için yola çıktım. ( İğne Oyalarının dokuma sırasında birlikte dokunduğunda yeni bir ürün elde edilir düşüncesiyle bu tasarım ortaya çıktı.)

-İpek İğne Oyaları ile Dokumanın Dansı Tasarımlarınızın Sergisi Ne Zaman ve Nerde Yapıldı. ?

-Hamiyet Gürelli : İlk olarak İstanbul’da gerçekleştirildi. 2010 yılında Harbiye de açılan Hediyelik Fuarına katıldı. Bütün ürünlerimi orada sergiledim.

-İğne Oyasının Dokumalarla Dansı Yarışmasına Ne Zaman Katıldınız ?

– Hamiyet Gürelli : 2012 yılında Marmara Üniversitesinin düzenlediği “ Yöresel Bez Giysi Tasarım Yarışması”’na bireysel olarak katıldım. Yarışmaya Üç Kıyafetle katıldım, Yarışmada 3.ncülük ödülünü kazandım.

-Bu Yarışma Sonrasında Bir Çok Defileleriniz Oldu. Bunu Biliyoruz. Bu Defileler Nerelerde Yapıldı. ?

-Hamiyet Gürelli : İlk olarak VEKAM (Vehbi Koç Müzesi)’nde gerçekleştirildi, daha sonra İstanbul Pendik Kız Meslek Lisesinde devam etti, Ankara Palas’da DİMET Derneği ve VEKAM Derneğinin ortaklaşa düzenledikleri etkinlikte ürünlerim Atatürk Vitrinlerinde sergilendi. Bunun ardından 2017 yılı benim için büyük bir yıl hiç unutmayacağım. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek, Nallıhan Kaymakamlığı, Nallıhan Belediye Başkanlığının katkılarıyla Kocatepe Kültür Merkezinde gerçekleştirilen İğne Oyasının Dokuma İle Dansı Defilem düzenlendi. Bu defilem büyük ilgi gördü. Desteklerinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına, SOS Vakfı Onursal Başkanı Sayın Nevin Gökçek hanım efendiye, Nallıhan Kaymakamlığına, Nallıhan Belediye Başkanlığına, Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş’ın değerli eşi Aydan Öntaş’a, Ankara Milletvekili Sayın Nevzat Ceylan’a bir kez daha teşekkür ediyorum.

-Hedefleriniz Nelerdir. ?

-Hamiyet Gürelli : Hedeflerimi hep büyük tutmuşumdur. Asıl hedeflerimden en önemlisi Nallıhan’da ismini alan Kocahan da ki dokuma atölyesinde tezgah sesleriyle çınlamasıdır, ilk hedeflerimle yola çıktım ve hedeflerim artık meyvesini veriyor, çünkü herkes bu ürünlerimi benimsedi, artık pazar sıkıntımda yok, tüm ürünlerim pazarlara ulaştı. İkinci hedefim olarak da dokumalarla ilgili yaşayan bir müze kurmak, bu müzede Nallıhan’a özgü dokumaların burada sergilenerek hedef kitlelere daha da ulaşmak, üçüncü hedefim ise ilçede el sanatlarıyla ilgili akademik çalışmalarda bulunmak ve bu konu üzerinde üniversitemizde bir bölümün açılması, yeni nesillere bu ürünlerimi öğreterek geleceğe taşınmasını arzuluyorum. Son olarak da ; yurt içi ve yurt dışında büyük defileler yapmak, kadın istihdamına destek sağlamak, gelecek nesillere bu kültürü aktarmak istiyorum.

Nallıhan’ın dokumalar üzerinde büyük tasarımlara imza atan Hamiyet Gürelli ile bu güzel sohbet den dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Bizleri geçmişten bugüne taşıyan dokumalar ve iğne oyalarıyla hayatımıza renk katan bu usta öğretici hayatına halen dokumalarla ve yeni tasarımlarla devam ediyor. Yolunuz bir gün Hamiyet Gürelli’nin muhteşem atölyesine düşerse bilin ki bu renk cümbüşünden sizlerde nasibinizi alacaksınız ve geçmişe güzel yolculuklar yapacaksınız.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

NALLIHAN PAZARI 2018’E MERHABA DEDİ

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0