DOLAR

32,3923$% 0.25

EURO

35,1652% 0.56

STERLİN

41,1827£% 0.02

GRAM ALTIN

2.387,03%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2264386฿%0.76535

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Hilmi Güler’den kuraklığa çözüm projesi: SUVER


Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı periyodunda, Güç Verimliliği (ENVER) yasasını çıkararak Türkiye’nin ampul, beyaz eşya, yalıtım, otomotiv ve taşıt dallarında ıslahat yapan Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Hilmi Güler, artık de Su Verimliliği (SUVER) yasa taslağını hazırlıyor.

ENVER maskotu ile güç verimliliği konusunu halka iletilerle muvaffakiyet ile veren Hilmi Güler, artık de ENVER’in “kızkardeşi” SUVER maskotu ile su verimlilik ve tasarruf bildirilerini halka sunacak.

Güç Bakanlığı periyodunda 2007 yılında başlattığı ‘Enerji Verimliliği Projesi’ ile ampullerin değişimi, beyaz eşyada da A+, A++, A+++ ve bina yalıtımı bahislerinde adeta dönüşümün gerçekleşmesinde başrol oynayan Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Hilmi Güler, ülke genelinde yeni bir ıslahatın öncüsü oluyor.

ENVER’den sonra SUVER

ENVER Projesi ile Türkiye’deki elektrik ve beyaz eşya dalını büsbütün değiştiren, tavandaki ampulden buzdolabı ve klimaya, binaların dış cephe yalıtımlarından sanayi motorlarının yeni çalışma sistemine, güç tüketiminin düşmesine ve etraf kirliliğinin azaltılmasına kadar çabucak her alanda büyük bir ıslahata imza atan Lider Güler, bu kere ‘Su Verimliliği Projesi’ (SUVER) ile değerli bir çalışmayı ülke gündemine taşıyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, yağmur sularından yararlanma, sarnıç uygulamaları, konutlarda ve ibadethanelerde kullanılan suyun ayrıştırılarak değişik hedeflerle kullanılması üzere hususlarda farkındalık projeleri başlattıktan sonra artık de kuraklık tehlikesine karşı ülke genelinde uygulanabilecek yeni bir proje başlatıyor.

Yakında TBMM gündeminde

Yakın vakitte TBMM gündemine gelmesi için toplumsal sorumluluk anlayışıyla hazırlanan yasa taslağı, suyun verimli ve faal kullanılması, israfının önlenmesi, iklim değişikliği sebebiyle oluşacak olumsuz tesirlerin hafifletilmesi ve etrafın korunması için su kaynaklarının ve suyun kullanımında sürdürülebilirliğin sağlanmasını ele alıyor.

Kuraklık tehdidi

Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Hilmi Güler, doğal varlıklarımız ortasında değerli bir yer tutan suyun, tüm canlılar için büyük bir kıymete sahip olduğuna dikkat çekti. Güler, “Ancak çok kullanım, mevzuat eksikliği, iklim değişikliği ve kirlilik üzere sebeplerle su varlıklarımız hayati bir tehdit altında bulunuyor. Şu an dünya nüfusunun % 40’ından fazlası su kıtlığından etkileniyor. 2025 yılında ise 1,8 milyar insanın su kıtlığı çekilen bölgelerde yaşayacağı öngörülüyor. Global su varlığımızın, iklim değişikliği, denetimsiz su tüketimi üzere sebeplerle tehdit altında olduğu bir gelecek, bilhassa su zengini olmayan Türkiye üzere ülkeleri yakından etkileyecek” dedi.

“Türkiye su geriliminden kurtulmalı”

Suyu varlık olarak tanıyan, hayat için vazgeçilmez bir hak olduğunu kabul eden ve tek elden yönetecek bir Su Verimliliği Kanunu’na her zamankinden daha çok muhtaçlık olduğunu vurgulayan Lider Güler, “Resmi sayılar su gerilimi içinde olduğumuzu belirtiyor. İklim değişikliği raporlarına nazaran iklim değişikliğinin tesirlerini en şiddetli halde yaşayan ülkelerden biriyiz. Bu bilgiler ışığında hazırladığımız Su Verimliliği Kanun Tasarısı, öncelikle suyu müdafaayı ve geliştirmeyi hedefleyen hususlar içeriyor. Bakanlığım periyodunda Güç Verimliliği Projesi (ENVER) ile ülke genelinde güç ve elektrik dalında büyük değişim ve yeniliklere imza atmıştık. Su verimliliği Projesi de (SUVER) buna uygun olarak, tasarı kabul görürse ülke genelinde topyekün bir seferberliği kapsıyor” diye konuştu.

Yasa tasarısında neler var?

Kanun tasarısı, tıpkı güç verimliliğinde olduğu üzere suyun kaynağından tüketimine kadar evrelerde, endüstriyel işletmelerde, binalarda, tarımda, hayvancılıkta, yeraltı ve yerüstü kaynaklarında, su kaynaklarının arama, yeraltı ve yerüstünde depolama, akifer ve yeraltı barajlarının tespiti ve idaresi ile isale çizgilerinde, şebekelerde su üretim tesislerinde, iletim ve dağıtım şebekeleri ile ulaşımda su verimliliğinin artırılmasına ve desteklenmesine, toplum genelinde su şuurunun geliştirilmesine, yenilenebilir su kaynaklarından yararlanılmasına yönelik uygulanacak yol ve asılları kapsıyor.

Tasarı ayrıyeten, binalarda ömür standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve niteliğinin düşüşüne yol açmadan su tüketiminin azaltılmasını hedefliyor.

Tasarıya nazaran, konut ve binalarda, endüstriyel işletmelerde, taşıtlarda ve günlük ömürde suyun tasarrufu ve verimli kullanılması için topyekun bir seferberlik başlatılacak.

Tasarı, her bina ve endüstriyel kuruma ‘su yöneticisi’ belirleme ve sertifika alma mecburiliği da getiriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde tüm bunları organize ve reorganize edecek Su Verimliliği (SUVER) Genel Müdürlüğü kurulacak.

Genel Müdürlük bünyesinde de Su Verimliliği Uyum Şurası oluşturulacak. Konsey, ulusal seviyede su verimliliği stratejileri, planları ve programları hazırlamak, bunların aktifliğini pahalandırmak, gerektiğinde revize edilmelerini, yeni tedbirlerin alınmasını ve uygulanmasını koordine etmekle vazifeli olacak.

Ayrıyeten, Genel Müdürlük tarafından yürütülen su verimliliği çalışmalarını yönlendirmek ve su verimliliği hizmetlerinin yaygınlaştırılmasında, Genel Müdürlük tarafından meslek odalarına ve üniversitelere verilen yetki evraklarını onaylayacak.

SUVER Genel Müdürlüğü, hizmetlerin ülke genelinde sağlıklı yürütülmesi gayesiyle özel şirketlere yetki dokümanı verecek. Şirketler, su yöneticisi eğitimi ve sertifikalandırma faaliyetlerini yürütecek. Her bina ve endüstriyel kurumda su verimliliği çalışmaları daima izlenerek suyun israf edilmesi önlenecek.

Atık suyun geri kazanımını amaçlayan yasa tasarında, konutlarda yahut endüstride kullanılmış suyun süreç sonrası tekrar kullanımının sağlanması amaçlanıyor.

Yasa tasarısı, konutlarda yağmur sularının direkt kent kanalizasyon sınırına yönlendirmek yerine kurulacak depolarda toplanarak geri kazanımına imkan tanıyan düzenlemeler içeriyor. Bununla ilgili uygulamalar imar kanununa ek edilerek bu istikamette yeni teknoloji geliştirilmesi sağlanacak. Tasarı ayrıyeten, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile mahallî idarelerin işbirliği yaparak konutların ve öteki binaların gereksinimlerini giderecek tahlilleri getirmesini amaçlıyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa’da bazı feribot seferleri iptal edildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI