DOLAR

33,0760$% 0.02

EURO

36,1721% -0.11

STERLİN

42,9792£% -0.18

GRAM ALTIN

2.612,18%-0,06

ÇEYREK ALTIN

4.264,00%-0,23

BİTCOİN

2102299฿%-1.37651

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

HES Kodu olmayan pazarcılar satış yapamayacak


Kocaeli’nin Darıca ilçesinde 7 pazarda satış yapan toplam 950 pazarcı esnafı HES kodu uygulamasıyla her gün takip ediliyor. İlçedeki pazar yerlerinde HES kodu olmayan esnafların satış yapmasına müsaade veriliyor.

Korona virüs hadise sayılarının artış gösterdiği Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, virüsün yayılım suratını düşürebilmek için tedbirler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda ilçe genelinde 7 pazarda satış yapan toplam 950 pazarcı esnafı, Darıca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü grupları tarafından yapılan kontrollerle her gün takip ediliyor. Gün başında gruplar tarafından esnaflara HES Kodu sorgulaması yapılıyor. HES Kodu olmayan esnafların pazarda satış yapmasına müsaade verilmezken, yapılan takip sonucunda müspet yahut temaslı olduğu tespit edilen esnaflara cezai süreç uygulanıyor. Pazarın içinde zabıta ve polis grupları maske, aralık üzere kontrollerini de sürdürürken, Pazar girişlerinde ise vatandaşların ateşleri ölçülüyor. Bu kapsamda semt pazarında yapılan kontrollere Darıca Kaymakamı Yüksel Kara ve Darıca Belediye Lideri Muzaffer Bıyık da katıldı. İlçe protokolü kontrollerde pazar esnafıyla sohbet ederek, onlara kurallara uymaları konusunda ihtarlarda bulundu.

“Pazarlarla ilgili önlemler ilçemizde tam manasıyla uygulanıyor”

Darıca Belediyesinin HES Kodu uygulamasıyla pazarların vatandaşlar için daha inançlı hale geldiğini belirten Darıca Kaymakamı Yüksel Kara, “Burada bilhassa pazarcı esnafımızla ilgili HES Kodu sorgulaması sonucu olumlu ve temaslı olduğu tespit edilen pazarcılarımız pazara muhakkak alınmayacak. Hasebiyle bu noktada bilhassa virüsün yayılma suratını düşürecek en kıymetli önlemlerden biri olarak biz bunu kıymetlendiriyoruz. HES kodu uygulamasıyla birlikte, giriş kısmında dezenfektan, maske kullanımı, eldiven kullanımı, bilhassa besin hususuyla zerzevatla ve meyveyle teması kesebilecek olan eldiven kullanımı, sigara kullanımı, yüksek sesle bağırma, zira bunlar virüsün yayılma suratını arttıran ögeler. Münasebetiyle bunlara ilçemizde tam manasıyla uyulduğunu görmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Bu noktada pazarcı esnafımıza teşekkür ediyoruz. Daima birlikte kurallara uyarak virüsle çabayı muvaffakiyete erdirebiliriz. Bu noktada bütün vatandaşlarımızın şuurlu davranması gerekiyor ve bu süreçte bizlere dayanak vermesi gerekiyor. Zira toplumun yüzde 10’u bile kurallara uymasa biz virüsün yayılım suratını denetim edemeyiz” dedi.

“Uygulamamız Darıca genelinde bulunan 7 pazarın tamamında yapılıyor”

Her vakit yapılan kontrollerden farklı bir uygulamayı yürürlüğe koymanın memnunluğu içerisinde olduklarını belirten Darıca Belediye Lideri Muzaffer Bıyık ise, “Covid-19 ile çaba konusunda daima birlikte seferberlik ilan etmemiz lazım. Tek başına ne hastane, ne kaymakamlık ne de bizim uğraş edeceğimiz bir alan değil. Komplike çalışma yapılması gerekiyor. Bunun içerisine pazarcı esnafı da dahil olmak üzere, bizim hayata dair, beşere dair yaptığımız işlerde bulaş riskini azaltacağımız işlerin içinde olmamız lazım. Bu uygulamamız HES Kodu uygulaması. Tablet bilgisayarlara yüklediğimiz sistem İlçe Sıhhat Müdürlüğü ile entegre çalışan bir sistem. Şu anda 7 tane pazarımızda çalışan 950 pazarcı esnafımızın kayıtlı olduğu bir sistem. Gün boyunca bunlar sorgulanıyor. Pazarın başladığı an itibariyle HES Kodu sorgulamasıyla vatandaşın riskli mi, risksiz mi olduğu bu biçimde tespit ediliyor. Bu türlü bir şeyi tespit ettiğimizde, bugün olumsuz bir tabloyla karşılaşmadık lakin olumsuz bir tabloyla karşılaştığımızda gerekli süreçleri de yapıyoruz zaten” diye konuştu.

“Amacımız Covid-19’a karşı topyekun gayret etmek”

Virüsün bulaşma suratını yavaşlatmak ve durdurmak ismine çalışmayı başlattıklarını tabir eden Bıyık, “Bizim de kaygımızı burada vatandaşımızın daha sağlıklı bir ortamda, Allah koruma en çok da gördüğümüz olay sayıları, bulaş riskiyle birbirine entegreyle bulaşan olaylar. Bunları ortadan kaldırmak, olay sayılarını biraz daha aşağıya düşürmek ismine bizde kendi ismimize bu türlü bir uygulamanın bugün başlattık. Uygulamamız Darıcamız’ın genelinde bulunan 7 pazarın tamamında yapılıyor. Çalışan 950 kişi, yalnızca tezgah sahipleri değil, o tezgahta çalışan işçinin de o sisteme kayıtlı olduğunu bilhassa bilmenizi isterim. Emelimiz bu uygulamalarla Covid-19’a karşı topyekun gayret etmek. Kaygımız insanların daha az zayiatla bu süreci aşacağı bir metot oluşturmak. Biz de bu sürecin içerisine bir katkı sunabiliyorsak, vatandaşımızın yarınlarıyla alakalı bir dert, bir tasa, bir moral bozukluğu duymaması ismine yahut hastalığın bulaşmaması ismine biz de üzerimize düşeni her vakit olduğu üzere yapacağız” diye konuştu.

“Bunun için pek önünü alamayız”

Vatandaşların da semt pazarlarına HES Koduyla girmesini düşündüklerini, lakin bunun pek mümkün olmadığını vurgulayan Lider Bıyık, “Kontrolü sağlamamız biraz güç. İki noktadan giriş ve çıkışlar olsa vatandaşı da aslında HES Koduyla birlikte pazarın içerisine almamız kelam konusu. Lakin burası biraz halk pazarı olduğu için çabucak hemen her sokakta buranın bir girişi var. Bu pazarın tahminen en az 20 noktadan girişi var, tahminen de daha fazla. Bunun için pek önünü alamayız diye düşündük. Fakat ilerleyen süreçlerde virüsün yayılma suratına nazaran önlem almamız gerekiyorsa, hıfzıssıhha heyetinden da bu türlü bir karar çıkarsa bununla alakalı da uygulamayı yaparız inşallah” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Soğuk havada görev yapan polislere çorba ikram ettiler

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0