DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2110339฿%0.94343

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Hayvan üreticilerine eğitim desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hayvancılığın geliştirilmesi, randımanın artırılması ve üreticilerin bilinçlendirilmesi hedefiyle besicilere hayvan bakımı ve beslenmesi konusunda eğitim takviyesinde bulunuyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, hayvancılığın geliştirilmesi, randımanın artırılması ve yetiştiricilik konusunda hayvan üreticilerinin bilinçlendirilmesi hedefiyle birinci sefer hayvan bakımı ve beslenmesi konusunda eğitim dayanağı vermeye başladı.
Eğitimlere Ayaş Sinanlı Mahallesi ve Gölbaşı Topaklı Mahallesi ile başlanırken, toplam 37 hayvan yetiştiricisi eğitimlere katılarak tecrübelerini eğitmen veteriner tabiple paylaştı. Hayvan besleme eğitimi her hafta farklı bir mahallede tertipli olarak verilmeye devam edecek.
Daha kaliteli üretim ve sağlıklı hayvan kuşağının devamını sağlamayı amaçladıklarını belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Hayvancılık Hizmetleri Şube Müdürü Nurgül Söğüt, “Ankara’nın her mahallesindeki hayvan yetiştiricilerine ulaşarak değişen ekonomik kurallar ve hayvan besleme bakımı konusunda üreticilerimizi bilinçlendirerek bu eğitimleri devam ettireceğiz.
Üreticiler hayvan yetiştirme konusunda pek düzgünler lakin eksiklerini verdiğimiz eğitimle gidermiş oluyorlar. Biz de kendilerinden tecrübelerine dair birçok bilgi edinmiş oluyoruz” dedi.
Başkentli üreticilerin ekonomilerini de etkileyecek eğitimlere ilgi gösterdiğini tabir eden Veteriner Doktor Dr. Serdar Sızmaz da şöyle konuştu:
“Gölbaşı Topaklı Mahallesi’nde hayvancılığa devam eden işletme sahipleriyle hayvan besleme konusunda bilgi alışverişi yaptık.

Belediyeler balığı veren değil balığı tutmayı öğreten tarafta olmalı. Üreticiler bu eğitimden yanlış yaptıkları mevzuyu öğrenebiliyorlarsa bu eğitim karşılığını buluyor demektir. Eğitimlerimiz çeşitli ilçelerde devam edecek. İşletmelerin yaklaşık yüzde 70 masrafı hayvan beslemeden oluşuyor.

Bu nedenle beslemeye değinmek istiyoruz ki bu maliyetleri aşağıya çekebilelim ve daha karlı hayvancılık yapma bahtı bulabilelim.”

Hayvan yetiştiricileri eğitimden memnun
Vatandaşlar ise eğitimden ötürü memnuniyetlerini lisana getirdi.


Ayaş Sinanlı Mahallesi Muhtarı Orhan Özdoğan, “Hayvan nasıl beslenir, nasıl yüksek randıman alınır bahisleri hakkında bilgi veriliyor. Köy halkı eğitimlere ilgi gösteriyor. Bilmedikleri hususlarda sorularına cevap alma imkanı buldular, mahallelim ismine teşekkür ediyorum” dedi.
Fatih Özdoğan isimli vatandaş ise, “40 yıldır kendi işletmeme ilişkin yerde hayvan bakıyorum.

Bu eğitimin yararı oluyor. Hayvanların nasıl besleneceğiyle ilgili ayrıntılı bilgi verdiler, bizim için aydınlatıcı oldu. Büyükşehirin tüm takviyelerinden yararlanıyorum ve bu eğitimler sayesinde de kırsal kalkınma canlanmaya başladı” diye konuştu.
Hasan Koç da, “Silajın nasıl yedirileceğini, kaba yemde hayvanların nasıl verimli hale gelip gelmeyeceğini öğrendik.
Kaba yemde ne kadar faydalıyız ve üretim biçimimizin nasıl olacağını veteriner tabip daha net bir formda anlattı.

Bilgilerimizi güncelledik, aklımdaki sorulara karşılık buldum. Eğitim epey verimli geçti. Devamını diliyorum” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Büyükşehir Başkentlileri ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendiriyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI