DOLAR

32,3607$% 0.17

EURO

34,4602% -0.71

STERLİN

40,3340£% -0.67

GRAM ALTIN

2.437,27%-0,95

ÇEYREK ALTIN

4.161,00%-0,98

BİTCOİN

2091339฿%-4.35762

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Görme engelinin engel olmasına izin vermedi, Rukiye öğretmen engelleri aşarak çocukluk hayalini gerçekleştirdi

Elazığ’da yaşayan doğuştan görme engelli Rukiye Uğur, çocukluk hayali olan öğretmenliği yapmak için tüm zorluklara göğüs gererek manileri aştı. Türkçe öğretmenliği kısmını kazanıp atanan Uğur, şimdilerde bilgilerini öğrencilerine aktarmanın memnunluğunu yaşıyor.
Elazığ Şehit Cüneyit Bankur İmam Hatip Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak misyon yapan Rukiye Uğur, doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi.
Hayatta karşılaştığı tüm manilere karşın evvel memur olmayı başaran 1 çocuk annesi Uğur, 6 yıl boyunca memurluk yaptıktan sonra üniversite imtihanına hazırlanarak çocukluk hayali olan Türkçe öğretmenliğini kazandı. Hem çalışıp hem de okuyan Uğur, görme engelli olmasına karşın mezun olup hayalini kurduğu mesleği en hoş formda yapmaya başladı. Öğrencileri tarafından çok sevilen Uğur, okul koridorlarında, merdivenlerden iniş çıkışlarda, okula geliş gidişlerde öğrencilerinin sıcak ilgisiyle karşılaşıyor.
Bir kız çocuğu annesi olduğunu aktaran Rukiye Uğur, 6 yıl Eskişehir’de yaşadığını söyledi.
Meslek hayatımın birinci 4 yılını Eskişehir’de geçirdiğini tabir eden Uğur, şu anda öğretmenlikteki 3’üncü yılını Şehit Cüneyit Bankur İmam Hatip Ortaokulunda sürdürdüğünü lisana getirdi. Kendisinin doğuştan görme engelli olduğunu vurgulayan Uğur, “Engellilik durumum söylenilenlere nazaran glokom yani halk ağızıyla göz tansiyonu diyebiliriz. Gaziantep’ten başlayan bir eğitim sürecim var. İlköğretimimi ben 8 yıl görme engelliler okulunda tamamladım. Görme engelliler okuluna 8 yaşında başlamıştım okulun varlığını geç öğrendiğim için 8 yaşında başladım.

Şimdikilere nazaran vaktinde gidememiş olabilirim lakin 6 saatlik bir ara kent olarak, benim okulum yatılıydı. Bayramlarda ve yaz tatillerinde ailemin yanına gidiyordum. Bunun dışında daima okulda yatıp kalkıyorduk ”dedi.

“Bu benim hayalimdi ve artık çok şükür hayalimi idame ediyorum”
6 yıl memurluk yaptığını aktaran Uğur, “Burada tekrar bir okulda santral memuru olarak misyon yapıyordum.


O yıl ben üniversite imtihanına hazırlanıyordum. Memurluk imtihanının da yapılacağı duyuruldu. O vakitler engeliler için merkezi imtihan sistemleri yoktu, belirli kurumlar imtihan açıyordu. O vakit Ulusal Eğitim Bakanlığı imtihan açtı ben de müracaatta bulundum.

Kastamonu’da imtihana girdim imtihanı kazanmak nasip oldu. Üniversite imtihanına girdim bu imtihanı kazanmak nasip oldu. Ben Fırat Üniversitesini kazanmıştım okul münasebetiyle Kastamonu Elazığ’a tayin edildim.

Gündüz işe gidiyordum, akşam da okula ikisi de olunca 4 yıl bu bu türlü gitti. Sonra okulum bitti ben öğretmenliğe geçtim. Öğretmen olmak benim hayalimdi daima öğretmen olmayı istedim ancak ben aslında daima rehber öğretmeni olmayı istedim ya da Türkçe olabilirdi.

Bu benim hayalimdi ve artık çok şükür hayalimi idame ediyorum” diye konuştu.

“En kıymetli mahzur başımızdır, başımızda neye nasıl baktığımızdır”
En kıymetli mahzurun başın içi olduğunu vurgulayan Uğur, “En kıymetli pürüz başımızdır, başımızda neye nasıl baktığımızdır.


Uzuv mahzurları her türlü yapılıyor, sonuçta her sağlam insan bir engelli adayıdır.

Pürüzün bir seçimi yoktur. Nitekim yapabiliyoruz, kâfi ki toplum bizi ne kahraman görsün ne de mağdur görsün. Bizi de kendileri üzere eşit, erişilebilir hayatta engellilik farlılık olarak görebilirler. Benim bastonum var, herkesin gözüyle baktığını ben bastonumla görüyorum, beni gideceğim yere götürüyor.

Birisi bakarak gidiyor, birisi göz teması kuruyor. Ben de sesle, bastonumla, kokuyla yapıyorum. Ben bir kahraman değilim yahut bir mağdur değilim, ben de herkes üzere yalnızca gözlerinde mahzuru olan bir bireyim” formunda konuştu.

Öğretmenini çok sevdiğini belirten Zümra Genç ise “Türkçe öğretmenimiz Rukiye Uğur bize çok hoş ders anlatıyor.
Onun görme engelli olduğunu biliyorum bazen külfetler yaşayabiliyor, yolda gelirken onu gördüğüm anda çabucak koluna giriyorum. Okula gelene kadar ona eşlik ediyorum, bize çok yeterli bahisler anlatıyor.

Bize günlük 50 sayfa kitap okuma üzere aktiviteler yaptırıyor. Velimize imzalatıp okula getiriyoruz. Kendisini çok seviyoruz” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

BUSKİ’den belediyeler için temel muhasebe eğitimi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI