DOLAR

32,1987$% 0.04

EURO

34,9805% -0.04

STERLİN

40,9882£% 0.13

GRAM ALTIN

2.513,93%0,15

ÇEYREK ALTIN

4.075,00%-0,17

BİTCOİN

2274816฿%5.55551

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Geleceğin Milli Muharip uçaklarını yapacak teknisyenler bu okulda yetişiyor


Ankara’da bulunan TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu lisesi Türkiye’nin Ulusal Muharip Uçakları ve ağır sınıf taarruz helikopteri projelerinde misyon alacak teknisyenler yetiştiriyor.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilere aldıkları eğitimin sonunda istihdam imkanı da sunulurken hazırlıklar tamamlandığında uzay teknolojileri de müfredat programına alınacak.

TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye’nin sayılı okullarından bir tanesi. Türkiye’nin gelecek projelerinde vazife alacak teknisyenler, bu ok okulda uçak bakım alanlarında uygulama yüklü eğitimler alıyor. Okul ayrıyeten savunma endüstrinin havacılık ve uzay sistemleri alanlarında gereksinim duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunuyor. Okul içerisinde bulunan kapsamlı atölye sınıflarında öğrencilere uçak teknolojisi tüm ayrıntılarıyla gösteriliyor.

Okulda Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek alanında eğitim verildiğini belirten TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu lisesi Okul Müdürü Kadir Yaman,”Anadolu teknikte öğrencilerimizi LYS puanlarına nazaran alıyoruz. Anadolu meslek programlarına ise öğrencilerimizi adrese dayalı kayıt sisteme nazaran alıyoruz. Okulumuzda dört ana kısım var. Uçak bakım alanı , elektrik, elektronik, bilişim teknolojileri ve Makine teknolojileri alanında. Anadolu meslek eğitimi veriyoruz. Anadolu teknik programında ise Uçak bakım alanında imtihanla aldığımız öğrencilere eğitimler veriyoruz” dedi.

Başarılı öğrencilere burs imkanı

Hazırlıklar tamamlandığında uzay teknolojilerinin de müfredat programına alınacağını kaydeden Yaman,”Okulumuzun özelliği TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi ile 2019 yılında yapılan protokol kapsamında Öğrencilerimiz stajlarını TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi’nde yapmaktalar. Protokol kapsamında öğrencilerimize 85 ve üzeri ortalaması olan öğrencilerimize aylık 300 TL. TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından burs verilmekte. Başarılı mezun öğrencilerimizden uçak mühendisliği ya da kendi alanlarıyla ilgili eğitim aldıklarında TUSAŞ tarafından takviye verilmektedir. Öğrencilerimiz eğitim müddetleri sonuna adar TUSAŞ tarafından desteklenecektir” halinde konuştu.

Okulun mezunlarına istihdam imkanı da sunduğunu bildiren Yaman,”Mezun olan öğrencilerimiz havacılıkla ilgili aldıkları eğitiminde öğrencilerimiz uçak üretiminde birebir katkı sağlamaları, Anka, Helikopterler bunun yanında Ulusal Muharip Uçağının teknisyenlerini burada yetiştirmeye çalışıyoruz. Ulusal Teknoloji atağına katkı sağlıyoruz. Bundan ayrıyeten memnunuz. Şuan mezun öğrencilerimizden Selçuk Bayraktar ile çalışan öğrencimizin olması bizi memnun ediyor. Okulumuzda 112 öğrenci kapasiteli pansiyonumuz var. Türkiye2nin he illinden okulumuza gelmekteler. Okulumuzun kontenjanı Anadolu teknik alanında 34 kişi. Havacılıkta yerini almak isteyen öğrencilerimize İHA üretiminde, Ulusal Muharip uçağında , Anka’da çalışabilecek, kendin havacılığa adayacak öğrencilerimizi bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Ulusal Muharip Uçak ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri teknisyenlerini yetiştirmek maksadıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ile Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ortasında “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalanmıştı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Siverek’te şehit ve gazi çocuklarına kolejde tam burslu eğitim imkanı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI