DOLAR

32,3529$% 0.06

EURO

34,8156% -0.21

STERLİN

41,3234£% 0.15

GRAM ALTIN

2.405,90%0,19

ÇEYREK ALTIN

3.916,00%0,00

BİTCOİN

2175774฿%-3.49179

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Geçen yıla oranla 30 bin daha fazla düzensiz göç tespit edildi

Göç Yönetimi Başkanlığının şimdiki bilgileri üzerine değerlendirmelerde bulunan Sosyolog Muhammed Sinan Karabıyık “Aralık ayı prestiji ile 151 bin 119 sistemsiz göç tespit edildi. Bu sayı geçtiğimiz yıla nazaran 30 bin kişi daha fazla. Listenin başında en fazla sistemsiz göç veren Afganistan yer alıyor” dedi.
Göç Yönetimi Başkanlığının 09.12.2021 tarihli aktüel datalarına nazaran Türkiye’de Aralık ayı prestiji ile 151 bin 119 sistemsiz göçmenin yakalandığı tespit edildi.
2020 yılında bu sayı 122 bin 302 olarak kayıtlara geçmişti. Bu yıl sistemsiz göçmen sayısında Afganistan 64 bin 301 kişi ile birinci sırada yer alırken Afganistan’ı 21 bin 869 kişi ile Suriye ve 15 bin 368 kişi ile Pakistan takip ediyor. 2017 yılı prestiji ile Afgan göçmenlerin liste başında olduğunu lisana getiren İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nden Sosyolog Öğr. Gör. Muhammed Sinan Karabıyık, “2021 yılında Taliban’ın Afganistan’da idaresi ele geçirmesiyle birlikte uzun vakittir Türkiye’ye yönelen sistemsiz Afgan göçünün istikrarlı bir biçimde devam edeceği ön görülmektedir” dedi.

“Türkiye göç için amaç ülke olabilir”
Sırasıyla Afganistan, Suriye ve Pakistan kökenlilerin Türkiye’de yakalanan sistemsiz göçmenler içinde en kalabalık birinci üç kümesi oluşturduğunu aktaran Muhammed Sinan Karabıyık “Genel olarak göç istatistikleri incelendiğinde, uzun yıllardır göç açısından transit ülke pozisyonunda bulunan Türkiye’nin yakın gelecekte göç için amaç ülke olacağına dair inancı arttırmaktadır” dedi.Karabıyık, ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapan ya da yasal yollardan girip yasal mühleti içerisinde çıkmayarak ülkede yasa dışı bir halde yaşamaya devam eden şahısların sistemsiz göçmen olarak tanımlandığını lisana getirerek, “Düzensiz göç kaynak, transit ve amaç ülkeler açısından başka farklı değerlendirilmelidir.
Sistemsiz göçmen kaynak ülke için ülkeyi terk ederken gerekli yasal prosedürlere uymayarak ülke hududunu geçen bireyleri tanımlamaktadır. Transit ülkesi için ise kaynak ülkeden amaç ülkeye yanlışsız yasal ya da yasal olmayan yollardan ülkeye girip burayı bir geçiş güzergâhı olarak kullandıktan sonra ülke hudutlarını terk eden kişilerdir” halinde konuştu.
“Salgın esnasında göç eğilimi istikrarlı bir biçimde devam etti”
2020 yılının birinci çeyreğinde Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde ortaya çıkan Covid-19 salgını gündelik hayattan iş hayatına, iktisattan global siyasal örgütlenmelere kadar pek çok alanı tesiri altına aldığını söyleyen Karabıyık, “Buna karşın Covid-19 salgını müddetince sistemsiz göç eğilimi istikrarlı bir halde devam etmiştir.

Bilhassa ilkbahar aylarında ağır olarak başlayan sistemsiz göç eğiliminin coğrafik kurallarda gözetilerek yaz ayları ve son baharda artarak devam ettiği sistemsiz göçe ait istatistiklere yansımakta” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Etiyopya’da iç savaştan etkilenen ailelere kumanya paketi ulaştırıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI