DOLAR

33,0941$% 0.17

EURO

36,1490% 0.18

STERLİN

42,9813£% 0.15

GRAM ALTIN

2.626,48%0,20

ÇEYREK ALTIN

4.253,00%0,14

BİTCOİN

2179321฿%3.74333

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

FÜ Veteriner Fakültesinde, 179. yıl eğitim etkinlikleri

Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından 179. yıl eğitim aktiflikleri devam ediyor.
Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından Türkiye’de veteriner hekimliği eğitiminin 179.
yıl aktiflikleri kutlanmaya devam ediyor. Fırat Üniversitesi Mustafa Temizer Konferans Salonunda İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan aktiflik daha sonra Fırat Üniversitesi Konservatuvarı öğretim vazifelisi Mustafa Öztürk’ün müzik söyleşisi ile devam etti. Programa Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, Türk Veteriner Doktorlar Birliği Merkez Kurul Lideri Ali Eroğlu, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Besin Denetim Laboratuvar Müdürü Muhammet Mashar Akyol, Veteriner Doktorlar Odası Lideri Cazim Bulut, Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han, eğitim vazifelileri ve öğrenciler katıldı.

“FÜ Avrupa Veteriner Tabipler Kurumlar Birliği tarafından akredite edilen birinci Türk Veteriner Fakültesi olmuştur”
Aktifliklerin veteriner fakülteleri için her vakit heyecan verici olduğunu belirten Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, “Her yıl 23 Ekimde kullandığımız bugün bizlere veteriner eğitimini, konuşma, tahlil etme ver sorunları ve tahlil tekliflerini konuşma fırsatı verir.


Bu yıl dönümü ilgili öbür değerli bir konu ise bu kutlamanın bize Osmanlı’dan kalan bir miras olmasıdır. Ülkemizde çağdaş manada birinci veteriner okulu 23 Ekim 1842’de kurulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da bugünün kutlaması unutulmamış ve devam ettirilmiştir. Dünyada veteriner eğitim yıl dönümünü kutlayan öbür bir devlet yoktur. Bu durum ülkemizde veteriner eğitimine verilen değerli bir gösterimin göstergesidir.

Birinci olarak Şubat 2021 tarihinde fakültemiz ulusal akreditasyon kuruluşumuz olan VEDEK tarafından tekrar kıymetlendirilerek koşullu akreditasyon sürecinden tam akreditasyon statüsüne alınmıştır. Daha sonra ise 29 Eylül 2021 tarihinde Avrupa Veteriner Doktorlar Kurumlar Birliği (EAEVE) tarafından akredite edilmiş ve akreditasyon alan birinci Türk Veteriner Fakültesi olmuştur. EAEVE akreditasyonu 2 evreli olup birinci kademeden başarılı olan fakültelere onay dokümanı ikinci basamaktan başarılı olan fakültelere ise akreditasyon evrakı verilmektedir.

EAEVE’ye üye 104 fakülteden yalnızca 34 tanesi akreditasyon evrakına sahiptir Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi de bu fakültelerden birisidir. Fakültemizin sahip olduğu eğitim imkanları ve standartları geçmişe oranla ok daha yüksektir. Bizler Avrupa’dan transfer ettiğimiz veteriner eğitiminin kalitesini de Avrupa standartlarına çıkarmış olmanın memnunluğunu yaşıyoruz.

Bu muvaffakiyetin öğrencilerimiz için manası, mezun olduklarında diplomaları Avrupa Birliği sonları içerisinde o ülkelerin mezunları ile eş paha sayılacaktır. Fakültemizin hem ulusal hem de milletlerarası akreditasyona sahip olmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Programın sonunda Veteriner Fakültesi öğretim vazifelileri tarafından emekliye ayrılan öğretim üyelerine plaket taktim edildi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vefakar öğretmenlerden anlamlı temizlik

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0