DOLAR

32,5901$% 0.35

EURO

34,8687% 0.37

STERLİN

40,6760£% 0.19

GRAM ALTIN

2.498,67%0,59

ÇEYREK ALTIN

4.272,00%0,12

BİTCOİN

2104979฿%1.64859

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Fiyat etiketlerinde yeni periyot 1 Mart’ta başlıyor

Ticaret Bakanlığı, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek, indirimli satışlarda ve fiyat etiketlerinde uygulanacak kriterleri düzenlemişti.

1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek düzenleme kapsamında, etiket ve listelerde yer alan konuların Türkçe yazılması zarurî olacak. Ambalajlı malın satış fiyatından farklı olarak ambalajın teslimine ve iadesine ait depozito bedeli varsa kelam konusu bedelin fiyatı da etiket ve listelerde bulunacak.

Perakende olarak satışa arz edilen mallara konulması zarurî etiketler, malın niteliğine, satışa sunulduğu yerin büyüklüğüne, ticari yol ve adetlere nazaran malın yahut ambalajının veya kaplarının üzerine, birebir nitelikteki mal kümelerinin yahut raflarının üzerine konulmak, dikilmek, zımbalanmak, yapıştırılmak, bunlara rastgele bir bağla tutturulmak yahut asılmak suretiyle kullanılacak.

İndirimli satışa bahis edilen mal yahut hizmetin indirimden evvelki satış fiyatının tespitinde, tenzilatın uygulandığı tarihten evvelki 30 gün içinde kullanılan en düşük fiyat temel alınacak. Meyve ve zerzevat üzere çabuk bozulabilen mallara ait etiketlerde indirim ölçüsü yahut oranı hesaplanırken indirimli fiyattan bir evvelki fiyat temel alınacak. Bu konulara ait ispat külfeti satıcı yahut sağlayıcıya ilişkin olacak.

“Fiyatları evvel yükseltip sonra indirim yapıyorlardı”

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Lideri Aziz Koçal, yeni uygulamaya ait değerlendirmede bulundu. Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan indirimli satışlarla ilgili kararların tüketici açısından değer taşıdığını belirten Koçal, “İndirimli satışlarla ilgili derneklerimize daima şikayet geliyordu. Birtakım satıcılar, fiyatları evvel yükseltip, sonra yüksek oranda indirim yapılmış üzere göstererek, aslında indirim öncesi fiyatın da üzerinde bedelle satışa sunuyordu. Yapılan düzenleme tüketici lehine bir adımdır. İndirim öncesi geriye yanlışsız son bir ay içinde en düşük satış fiyatının indirim oranına temel alınması, tüketicinin kısmen de olsa istismarının, aldatılmasının önüne geçecektir. Tüketicilerin indirime giren mağazalarda son bir ay içindeki fiyatlarla ilgili bilgi sahibi olmaları, indirimi değerlendirmeleri açısından kıymetlidir.” dedi.

“Ürünün alış fiyatı da etikette yazmalı”

Eserin alış fiyatı etikette bulunursa bunun fahiş fiyatla çabaya de katkı sağlayacağını vurgulayan Koçal, şunları kaydetti: “Fiyatları takip eden tüketiciler, mağazanın yazdığı indirim oranı ile bir ay içinde en düşük fiyatı ortasında bir çelişki gördüğünde Ticaret Bakanlığı ünitelerine gerekli şikayetlerde bulunabilir, ispat yükü satıcıya aittir. Bu yönetmelikte, bilhassa tüketicinin seçimlik hakkının kullanabilmesi ve kontrolünü yapabilmesi açısından, etiketlerde alış fiyatlarının yazılmasına ait bir düzenleme de yapılması gerekir. Bu, birebir vakitte fahiş fiyatla gayrette de bir sistem olabilir. Bir eserin alış ve satış fiyatının etikette tüketicinin kıymetlendirilmesine sunulması, tüketicinin kozmik hakkı olan seçimlik hakkını kullanmasını sağlayacak olup, tıpkı vakitte tüketiciyi âlâ bir denetçi de yapacaktır.” diyerek açıklamasını tamamladı. 

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden zam tepkisi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI