DOLAR

32,4911$% 0.24

EURO

34,5985% 0.28

STERLİN

40,5201£% 0.37

GRAM ALTIN

2.479,01%-0,15

ÇEYREK ALTIN

4.249,00%0,09

BİTCOİN

2048728฿%-4.36107

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ev hanımları yaptıkları ürünlerle Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi’ne renk katıyor

Eskişehir’de Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi önünde el sanatları standı açan konut hanımları, hem türbeye renk katıyor hem de konutlarına dayanak oluyor.
Seyitgazi ilçesinde bulunan Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi’ne gelen ziyaretçilere el emeğiyle yaptıkları camdan kolyeleri, takıları, örgü bebekleri sergileyen Zehra Soyer ve Gülay Yüksel isimli konut hanımları konutlarına de katkı sağlıyor.
Müşterilerinden olumlu yansılar aldıklarını belirten mesken hanımları, uzun yıllar türbe önündeki stantlarını açık tutacaklarını söyledi. Pandemiden evvel daha çok çeşit eser yaptıklarını tabir eden bayanlar, pandeminin işlerini biraz sekteye uğrattığını fakat yavaş yavaş düzelmeye başladığını aktardı.

Yaptıkları işten hem kendildus ve hem de ziyaretçiler memnun
“Bizi burada gördükleri vakit çok uygun karşılanıyoruz”
Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi önünde yaptığı eserleri sergileyen Zehra Soyer, cam el sanatını babasından öğrendiğini söyledi.Yaptıkları işten hem kendisinin hem de ziyaretçilerin şad kaldığını söz eden Soyer, “Burada konut hanımları olarak, türbemizi kıymetlendiriyoruz. Gelen ziyaretçilere kendi yaptığımız el emeklerimizi sergiliyoruz. Hem konutumuza katkıda bulunuyoruz hem de hoş el işleri çıkartıyoruz. Ben doğal taş üzerine çalışıyorum. Doğal taşlardan takı tasarım yapıyorum. Cam kolyeler ve cam takılar yapıp sergiliyorum. Aslında Eskişehir ve etrafı de doğal taş açıdan güçlü bir yer. Bilhassa kalsedon taşımız, Eskişehir’de Mayıs aylarında çıkıyor.

Her taşın bir kıssası var. Kalsedon taşı, çok eski vakitlerde ’Kadı taşı’ olarak kullanılmış. Beşerler şifalı olduğunu düşünüyorlar. Tercih ediyorlar. Alışılmış ki doğal taşlar bedendeki elektriği alır ve müspet güç verir. Topraktan aldıkları minerallere sahipler.

Hem görsel açıdan hoşlar. Takının yanı sıra süs eşyası olarak da kullanılıyor doğal taşlar. Ben de bunları tanıtıyorum ve bu halde sergiliyorum. Birçok doğal taş çeşidi var. Çabucak çabucak birçoğunu getirmeye çalışıyoruz. Bilhassa bizi burada gördükleri vakit çok uygun karşılanıyoruz.

Zira bir bayan olarak, kendimiz bu biçimde burada durup işimizi yapıyoruz. İnsanlardan hoş reaksiyonlar alıyoruz. Mutlu kalıyorlar. Her sene tertipli olarak gelen ziyaretçilerimiz var.

Burası manevi kıymeti yüksek olan bir yer. Herkes mutlu karşılıyor” diye konuştu.

“Burada aileme dayanak oluyorum”
13 yıldır el işi eserlerle uğraştığını söyleyen Gülay Yüksel, pandemiden olumsuz etkilendiklerini ama ilerleyen vakitlerde işlerinin düzeleceğini kaydetti.


Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi’ne renk kattıklarını söyleyen Yüksel, şu formda konuştu:
“Bir karşı komşumun sebebi ile buraya başladım.

Hoş oldu. Aileme katkıda bulunuyorum burada. Daha çok el personelliği bebekler, takılar, tartıda. Tabi pandemiden ötürü biraz etkilendiğimiz için biraz az eserlerimiz lakin önümüzdeki dönemde daha hoş şeyler olacak inşallah.

Birçoklarını kendimiz yapıyoruz. Ben Ankara Nallıhanlı olduğum için aslında el işçiliğine yatkınlığım var. İğne oyası Nallıhan’da çok meşhur. Bu türlü bir şeye başladık ve 13 yıldır da yapıyoruz. Birçok ziyaretçimiz buraya renk kattığımızı düşünüyor.

Hoş oluyor. Buraya sevinç, renk ve canlılık katıyoruz diye düşünüyorum. Mesken hanımları olarak bu türlü bir iş sahiden bulunmaz bir nimet. Herkes bence değerlendirsin ve bir şeyler yapmaya çalışsın.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hava durumu nasıl olacak?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI