Eskişehir de Türk Dünyası Halk Oyunları Festivali …

Eskişehir 2013 TDKB Ajansı tarafından nevruz etkinlikleri kapsamında, Türk Dünyası Halk Oyunları Festivali gerçekleştirildi.

Hediye sipariş alışveriş ankara
20.03.2014
A+
A-

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı tarafından nevruz etkinlikleri kapsamında, “Türk Dünyası Halk Oyunları Festivali” gerçekleştirildi.
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi BESYO Spor Salonu’nda düzenlenen festivalin açılışında yaptığı konuşmada, TDKB Ajansı olarak sağlam gönül köprüleri kurduklarını belirterek, bu kapsamda kalıcı eserler üretmeye devam edeceklerini bildirdi.
“Asıl gayemiz hiç ölmeyecekmiş gibi ve yarın ölecekmiş gibi bir denge ile iyilikler, güzellikler üretmektir” diyen Tuna, bunun için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.
Festivalle aynı zamanda yıla, bahara, güzel başlangıçlara “merhaba” dediklerini aktaran Tuna, şöyle konuştu:
“Zira en köklü milli bayramımız olan Nevruz, Türk takvimine göre hem baharın hem de yeni yılın başlangıcıdır. Bu ümit dolu başlangıçta ecdadımız gibi nevruzun ruhuna uygun etkinlikler hazırladık. Bu yıl nevruzun çiçekleri, Türk Dünyası Kültür Başkenti’nde açıyor. Bahar bakışlı hemşehrilerimizin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan bu törende, hep birlikte yüreklerimizde bahara ve yeni yıla merhaba demenin heyecanını yaşıyoruz. Nevruz şenliklerini bu akşamdan itibaren başlatıyoruz.”
Festival, Doğu Türkistan’dan gelen Mücahit Kaşgarlı’nın “Çanakkale” şiirini okumasıyla başladı.
Daha sonra 30 ülkeden gelen halk dansları toplulukları ve ses sanatçıları gösterilerini sundu.
Türk dünyası ülkelerinden gelen misafirlerle gerçekleştirilecek nevruz etkinlikleri 2 gün boyunca devam edecek.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.