DOLAR

33,0523$% 0.74

EURO

35,9268% 0.9

STERLİN

42,6268£% 0.5

GRAM ALTIN

2.502,61%-1,04

ÇEYREK ALTIN

4.119,00%-0,73

BİTCOİN

2150901฿%-1.57132

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Eski Başyaver Ali Yazıcı’ya ağırlaştırılmış müebbet


Cumhurbaşkanına suikast ve 2 polisin şehit edilmesi davasında bugün yine hakim önüne çıkan eski Başyaver Ali Yazıcı’ya ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi. Duruşma daha evvel yardım ve yataklıktan yargılanan Ali Yazıcı’nın yardım ve yataklık değil, vukuatın asli faili olduğunu hükmetti.

Muğla 2’nci Ağır Ceza Duruşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast teşebbüsü, Anayasayı ihlal ve 2 polis memurunun şehit edilmesine yönelik davada 18 yıl karar giyen Cumhurbaşkanlığı eski Başyaveri Ali Yazıcı için lokal duruşmanın cezası Cumhurbaşkanlığı avukatları tarafından yardım ve yataklıktan değil, hadisenin asli faili olduğu gerekçesiyle itiraz edilmişti. Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından yapılan müracaat sonrası Ali Yazıcı hakkında verilen 18 yıl mahpus cezası bozuldu.

Ses ve Imaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile görülen karar duruşmasında daha evvel suikasta yardım ve yataklık ettiği münasebeti ile 18 yıl mahpus cezası verilen Ali Yazıcı’nın vakanın asli faili olduğu hükmedilerek cezası ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çevrildi.

Öte yandan, tıpkı davada Cumhurbaşkanına suikast teşebbüsünden müebbet mahpus cezası alan Dalaman Deniz Hava eski Üs Kumandanı Cenk Bahadır Avcı da suikast teşebbüsü kabahatinden beraat etti. Avcı’ya ‘Anayasa’ya ihlal ve darbeye yardım ve yataklık’ cürmünden 13 yıl 4 ay mahpus cezası verildi. Avcı’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Duruşma sonrası kararı kıymetlendiren Cumhurbaşkanı Avukatı Halit Çokan, “Bildiğiniz üzere Şubat 2017 tarihinde Muğla 2’nci ağır Ceza Duruşmasında 46 sanık ile ilgili yargılama başlamıştı. Bu yargılama sürecinin iki ana ögesi vardı. Birincisi anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs ki buna amiyane tabir ile darbeye teşebbüs. İkincisi de Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik suikast teşebbüsü. Cumhurbaşkanı eski başyaveri sanık Ali Yazıcı ile ilgili verilen kararın aslında yanlış olduğunu, Ali Yazıcı’nın kararının yardım eden değil, asli fail olarak değerlendirilip, ağırlaştırılmış mahpus cezası ile cezalandırılması gerektiğini aktarmıştık. Yüksek duruşma yapmış olduğu kıymetlendirme neticesinde 40 sanık hakkında verilen kararı onayladı, fakat eski başyaver sanık Ali Yazıcı’nın Cumhurbaşkanına suikasta teşebbüsün asli fail olarak değerlendirilip mahkum edilmesi gerekirken, yardım eden sıfatı ile mahkum edilmesini yasaya münafi olduğunu söz ederek bizim temyiz talebimizi kabul etti. Cenk Bahadır Avcı cephesinden ise bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanına suikast teşebbüsten beraat etmesi gerektiğini, lakin darbeye teşebbüs suçlamasından ise yardım eden sıfatıyla mahkum edilmesi gerektiğini söz etti. Tekrar beraat kararı verilen Hüseyin Yılmaz bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanına suikasta teşebbüsten beraat kararı verilmişti. Bu kararı da kaldırarak bunun Akıncı Üssü deki dava ile birleştirilerek o duruşma kıymetlendirilmesi münasebeti ile bozuldu. Bu bozma neticesinde Hüseyin Yılmaz ile ilgili karar Akıncı Üssündeki davası ile birleştirildi. Ali Yazıcı ve Cenk Bahadır Avcı ile ilgili olarak bugün sayın duruşma vicdani kanısını söz eden kararını açıkladı. Bu karara nazaran Cenk Bahadır Avcı Cumhurbaşkanına teşebbüs suçlamasından beraat etti. Fakat anayasal sistemi ortadan kaldırılmasına teşebbüsten, yani darbeye teşebbüsten yardım eden sıfatı ile duruşma tarafından hatasının sabit olduğunu kıymetlendirerek 13 yıl 4 ay mahpus cezası aldı. Yeniden yüksek duruşmanın yani Yargıtay’ın bozma kararına makul bir halde duruşma Cumhurbaşkanı eski Başyaveri Ali Yazıcı’nın Cumhurbaşkanına suikaste teşebbüsün asli faili olarak kabul edilip ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası ile cezalandırılmasına karar vermiştir. Bugünkü kararın sonuçları bu biçimde tecelli etmiştir. Bu kararın milletimiz, demokrasimiz ve devletimiz için güzel olmasını temenni ediyorum. Umarım bu karar demokratik tertibe karşı, berbat niyet besleyenlere karşı caydırıcı bir tesir ve sonuç doğurur. Bu karar inşallah bir daha bu türlü kararların tecelli etmemesi içinde milletçe dua ediyoruz. Gördüğünüz üzere bugünkü savunmada da tekrar Ali Yazıcı maksat saptırıcı, çelişkili, tutarsız ve birbiri ile uyuşmayan, problemin özünden uzak, sorunun özü üzerinden kıymetlendirme yapmaktan kaçınan bir tutumla yeniden karartma ve örgütü kollama çerçevesinde hareket etmiştir” dedi.

Sabah saatlerinde başlayan duruşma, akşam saat 21.00’de bitti.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursalı şehit komiser yardımcısı, baba evine getirildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0