DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2218442฿%0.84893

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Erzincan’da Güney Afrika -Brezilya varyantı şüphesi

Erzincan’ın Merkez ilçesi Oğlaktepe köyünde Güney Afrika-Brezilya varyantı kuşkusu ile izole edilen olumlu olayların ikamet ettiği binaların, şahısların PCR numuneleri negatif saptanıncaya kadar karantina altına alınmasına karar verildi.
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın haftalık olarak açıkladığı hadise oranı tablosuna nazaran Doğu’da korona virüs (Covid-19) hadise oranı en çok artan vilayetler ortasında yer alan Erzincan’da, Vilayet Genel Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 sayılı Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. unsuru yeterince önlemler kapsamında yeni kararlar alındı.

Gece saatlerinde yayımlanan kararlar ortasında, Erzincan’ın Merkez ilçesi Oğlaktepe köyünde Güney Afrika -Brezilya varyantı kuşkusu ile izole edilen müspet hadiselerin ikamet ettiği binaların, bireylerin PCR numuneleri negatif saptanıncaya kadar karantina altına alınacağı kaydedildi.

Başka alınan kararlar ise şöyle sıralandı:
“1- Alakart servis yapan restorant, lokanta, cafe vb. servis yapılan tüm işletmelerin müşteri kabulünü 18:30 prestiji ile sonlandırmalarına, saat 19:00’a kadar tüm müşterilerin tahliyesini sağlayacak halde önlemlerin alınmasına, bu işletmelerde saat 23:00’dan sonra müşterilerden paket servis talebi alınmaması.


2. Restorant, lokanta, cafe vb. servis yapılan tüm işletmelerde müşterilerin ağır olduğu saatlerde kontrollerin arttırılması ve HES kodu sorgulaması uygulamasının denetlenmesine, ayrıyeten bu işletmelerde hazır su kullanımına geçilmesine, çay kahve ikramlarının kaldırılmasına, tüm bardakların sürahilerin ve masalarda bulunan tüm tuzluk-baharatlıkların kaldırılmasına, tek kullanımlık tuzluk-baharatlık ve bardak kullanımına geçilmesine.

3. Perakende işyerlerinde vatandaşlarımızın toplu olarak bir ortaya gelmelerine ve kalabalıklara sebep olacağı için tüm kampanyalarının pandemi sonrasına ertelenmesine.

4. Buğday Pazarı yanında Pazartesi günü faaliyet gösteren halk ortasında Bit Pazarı olarak bilinen ikinci el eşya pazarının ikinci bir emre kadar faaliyetinin durdurulmasına.

5. Dörtyolda aşı için stand, çadır vb. kurularak halkımıza aşının değeri ve temizlik-maske-mesafe kurallarının uygulanması ile virüsü yenebileceğimiz konularında afiş broşür vb. tüm irtibat yollarıyla ulaşılarak gerekli bilgilendirmelerin ilgili tüm kurumlarca yapılmasına.

6. Pazar yerlerinde, mahallelerimizde ve tüm işlek cadde ve sokaklarda daha evvelki Genel Hıfzıssıhha Meclis kararlarında belirlenen kurallar çerçevesinde kontrollerin arttırılmasına, bilhassa Dörtyol ve ana caddelerde bulunabilecek en fazla kişi sayısının aşılmaması için bariyerleme dahil tüm önlemlerin alınmasına, belediye ve vilayet emniyet müdürlüğü ünitelerince gerekli tüm kontrol ve takibin aksatılmadan yapılmasına.

7. Belediye, cami ve cemevi anons sistemlerinden ilimiz genelinde yakın akrabalar hariç yüz yüze taziyelerin yasaklandığı, baş sıhhati dileklerinin telefonla yapılması gerektiği hakkında vatandaşlarımıza gerekli duyuruların yapılmasına.

8. Kahvehane, kıraathane, çayocağı ve kafe vb. üzere tüm işletmelerde kağıt bardak kullanımının özendirilmesine, açık su ve limon kullanımının kaldırılmasına.

9. Birebir apartmandaki dairelerin yüzde 20’den fazlasında müspet hadise görülmesi durumunda apartman karantinası uygulanmasına.

10. Tüm okullarda öğretmenler odasının kapatılmasına.

11. Güney Afrika- Brezilya varyantı kuşkusu ile izole edilen müspet olayların izolasyonlarının kolluk üniteleri tarafından denetlenmesine, olumlu hadiselerin numune sonuçları negatif saptanıncaya kadar ikamet ettikleri binaların karantinaya alınmasına.

Üstte belirtilen asıllar doğrultusunda Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. unsurları uyarınca İlçe Genel Hıfzıssıhha Heyetleri kararlarının da acilen alınması, uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Genel Hıfzıssıhha Kanununun ilgili hususları yeterince idari süreç tesis edilmesi ve konusu cürüm teşkil eden davranışlara ait Türk Ceza Kanununun 195.

hususu kapsamında gerekli isimli süreçlerin başlatılmasına karar verilmiştir.”
Öte yandan Erzincan merkeze bağlı Günebakan köyü, korona virüs önlemleri kapsamında 13 Mart 2021 tarihi prestiji ile 10 gün müddet ile giriş-çıkışlarına yasaklama getirilerek karantina altına alınmıştı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Erdek’te 3.7 büyüklüğünde deprem

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0