DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167252฿%-0.85069

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Eğitim-Bir-Sen 16. Türkiye Buluşması Antalya’da başladı

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, “EBA’da başörtülü öğretmenden rahatsız olanlar, 29 Ekim’de ortaya konan rezaletler, kurtuluş etkinliklerindeki imgeler, ‘Mesele Boğaziçi değil, sen hâlâ anlamadın mı’ pankartıyla Gezi’yle akrabalığını ortaya koyanlar, milletimizin inanç bedellerine saldıranlar hâlâ eski Türkiye hasretlerinin peşindeler” dedi.
Pandemi periyodunda geçtiğimiz yıl yapılamayan Eğitim Bir-Sen Türkiye Buluşmasının 16’cısı bu yıl Antalya’da yapılıyor.
Toplantıya bin 1700 dolayında teşkilat yöneticisi katıldı. Toplu mukavele süreci ve sonuçlarına, sendikal çalışmalara ve eğitim gündemine ait değerlendirmelerin yapıldığı toplantının açılışında konuşan Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, “Medeniyetimizin imar ettiği her karış toprak yüzyıldır savaşlara, açlığa, katliamlara sahne oluyor. ‘Dağlara buğdaylar serpin, Müslüman ülkede kuşlar aç kalmış demesinler’ diyen bir medeniyeti ortadan kaldırdığından beri dünyanın yüzü gülmedi, gülmüyor. Kuşlar aç değil lakin ümmetin çocukları açlıktan ölüyor. Her gün zirvelerine bombalar yağıyor. Her gün yüzlercesinin cesedi kıyılara vuruyor. Emperyalistler, kapitalistler, Siyonistler, daima birlikte saldırıyorlar” dedi.

“Eski Türkiye’nin hayaleti ortamızda dolaşmaya devam ediyor”
Teyakkuza geçmeleri gerektiğini vurgulayan Yalçın, şunları söyledi: “İşte görüyorsunuz, eski Türkiye’nin hayaleti ortamızda dolaşmaya devam ediyor: EBA’da başörtülü öğretmenden rahatsız olanlar, 29 Ekim’de ortaya konan rezaletler, kurtuluş etkinliklerindeki imajlar, ‘Mesele Boğaziçi değil, sen hâlâ anlamadın mı’ pankartıyla Gezi’yle akrabalığını ortaya koyanlar, milletimizin inanç bedellerine saldıranlar hâlâ eski Türkiye hasretlerinin peşindeler.


Sezai Karakoç’un tabiriyle ‘Bu bir zihniyet savaşıdır, karayla akın. Bu bir hayat şekli, dünya görüşü, yani bir medeniyet savaşıdır.’ İşte bu yüzden biz büyük medeniyet uğraşı veriyoruz. O yüzden diyoruz ki, Eğitim-Bir-Sen’in varlığı dün olduğu üzere, bugün de, yarın da gereklidir. Prensiplerimizi mayalayan inancımızdır. İnancımıza, kıymetlerimize, kutsalımıza sahip çıkan bu büyük teşkilatı yürekten kutluyor, yürekten selamlıyorum.”

“Ek göstergeler kesinlikle düzenlemelidir”
Yalçın, “Önemli kazanımlara imza attık.


Bunların kâfi olmadığını başta biz biliyoruz. Daha önümüzde aşılması gereken çok pürüzümüz var. 3600 ek gösterge konusunu 6. Periyot Toplu Mukaveleleri konusunda masaya taşıyoruz. Ek göstergeler kesinlikle düzenlemelidir. Lakin masanın kapsamında değil, ’sizin ruhsatınız buna yetmez, çerçeveniz hudutlarınız belli’ denilerek her seferinde geriye bırakılarak 3600 ek göster ve göstergelerin düzenlemesi talebimizi bu masada kapsam dışından içine alarak masa kapsamazdan masanın kararına dönüştürerek değerli bir basamak aldık.

Masanın kapsamını, kazanımlarımızın katsayısını artırdık. Bunlar kolay olmadı. Titiz bir hazırlık, önemli bir emek ve teşkilatımızın güçlü takviyesi ile başardık. Anadolu Meydanı’nda on binlerle son çeyrek asrın en büyük sendikal aksiyonunu gerçekleştirdik. Sesimizi de, kelamımızı de o gün o meydanda yükselttik.

Toplu kontrat kazanımlarımızı salt bugünkü kazanımlar üzerinden değil, dünden bugüne bütün kazanımlar toplamında kıymetlendirmemiz gerekiyor. Toplamda 802 kazanımımızı kitaplaştırdık, tarihe kaydettik” değerlendirmesinde bulundu.

“Büyük Türkiye maksadı için eğitimin ve eğitim çalışanlarının problemleri kesinlikle çözülmelidir”
Ali Yalçın, 20. Ulusal Eğitim Şûrası’na da değinerek, “Şûrayı önemsiyor; eğitimin ve eğitimcilerin problemlerini müzakere için çok kıymetli bir fırsat olarak görüyoruz.


Şûra için hazırlıklarımızı tamamladık. Görüşlerimizi kamuoyuyla da paylaştık.

Her vakit söylüyoruz, güçlü ve büyük Türkiye amacı için eğitimin ve eğitim çalışanlarının problemleri kesinlikle çözülmelidir. Öncelikle belirtmeliyim ki, şûranın yedi yıldır yapılmıyor olması eğitim için kayıptır. Şûralar vaktinde yapılmalı, sıkıntıların müzakeresi ötelenmemelidir. Ayrıyeten şûrada gündem dayatması yerine, şûra gündemi toplumsal paydaşlarla belirlenmelidir.

Her ne kadar istişarî bir kurum olsa da şûranın tavsiyeleri siyasetlere dönüştürülmelidir. Şûranın üç gündemi olan ‘Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği’, ‘Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi’ ve ‘Öğretmenlerin Mesleksel Gelişimi’ mevzularında çalışmalarımız, süregelen taleplerimiz, tekliflerimiz var. Okul öncesi devirde din ve ahlak eğitimi başta olmak üzere, öğretmenler ve yöneticilerle ilgili taleplerimizi şûra gündemine taşıyoruz” halinde konuştu.

“20 bin öğretmen, 200 bin öğrenci, 800 bin kitaba ulaşmayı hedefliyoruz”
‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesiyle gençleri kitaplarla buluşturduklarını, kitaplar etrafında öğrencileri adanmış öğretmenlerle bir ortaya getirdiklerini kaydeden Yalçın, bu yıl gayesi büyüttüklerini, 20 bin öğretmen, 200 bin öğrenci, 800 bin kitaba ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.


Üyelerinin muhtaçlık duyduğu her alanda hizmetleriyle var olmaya devam ettiklerini, üyelerinden aldıkları gücü ve katkıyı tekrar üyelerine hizmet olarak sunduklarını vurgulayan Yalçın, kelamlarını şöyle tamamladı: “2020 yılı başında Eğitim-Bir-Sen Konukevi’ni hizmete açtık. Ankara’da EBS Otelimizi, İstanbul’da Konukevimizi en kısa müddette hizmete açıyoruz. Yüksek kaliteli konaklama hizmetimizle Eğitim-Bir-Sen ailesinin ferdi olmanın ayrıcalığını her üyemize yaşatıyoruz. Elbette çalışmalarımız bunlarla sonlu değil.

Medeniyetimizden tevarüs eden değerlerimizle mazlumun sesi, mağdurun nefesi olmaya devam ediyoruz.”
Konuşmaların akabinde Eğitim Temalı 6. Memleketler arası Kısa Sinema Müsabakası ve Eğitimden Bir Kare Fotoğraf Müsabakalarının mükafatları taktim edildi.
Kısa Sinema Müsabakasında birincilik mükafatı Volkan Budak, ikincilik mükafatı Kenan Karayağız, üçüncülük mükafatı Hakan Sümer’e verildi.
Fotoğraf müsabakasında ise birincilik mükafatı Deniz Kalaycı, ikincilik mükafatı Şeyhmus Kuyumcu, üçüncülük mükafatı ise Gürsel Hâkim Ergin’e verildi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çevre illerin sıra ve masa ihtiyacı Bitlis’teki fabrika okuldan karşılanıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI