DOLAR

32,7842$% -0.05

EURO

35,1744% 0.02

STERLİN

41,5550£% -0.09

GRAM ALTIN

2.453,46%-0,17

ÇEYREK ALTIN

3.927,00%1,56

BİTCOİN

2184347฿%0.76539

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

‘EBA Asistan’ uzaktan eğitimde cevapsız soru bırakmayacak


Uzaktan eğitimde sıkça sorulan soruların anlık olarak cevaplanabilmesi için Türk mühendisler tarafından geliştirilen yapay zekaya sahip ‘EBA Asistan’ hizmete sunuldu.

Türkiye’nin dijital eğitim platformu EBA Covid-19 önlemleriyle başlayan uzaktan eğitim süreciyle yerkürenin en çok tıklanan eğitim portalları arasında mahallini aldı. Ulusal Eğitim Bakanlığı bilirkişileri, ağır talebi en uygun formda karşılayabilmek ismine sistem altyapısını güçlendirmeye devam ediyor. ‘EBA Asistan’, kullanıcı sorularına anında karşılık vermek, meseleleri çözmek ve sistemin en tesirli formda kullanılmasını sağlamak hedefiyle hayata geçirildi.

Tüm yerküreye örnek olabilecek yetkinlikte geliştirilen ‘EBA Asistan’, birinci aşamada Ulusal Eğitim Bakanlığı mütehassısları tarafından belirlenen 10 ana başlıkta en çok sorulan 100’e yakın farklı soruya anında karşılık verebiliyor.

‘EBA Asistan’ sayesinde öğrenci, hoca ve veliler; şifre alma, şifre yenileme, ders programı sorgulama, imtihanlarının durumunu öğrenme, muallimlerle görüşme, ders tekrarı yapma üzere bahislerdeki sorularını toplumsal platformlarda, güya canlı bir insana soru soruyormuş üzere yazarak anında cevap bulabiliyor.

‘EBA Asistan’, kural tabanlı chatbotlardan farklı olarak yapay zeka teknolojilerinin yüklü kullanıldığı bir asistan olarak öne çıkıyor. Türk mühendislerin doğal lisan sürece ve makine öğrenmesi teknolojilerini kullandığı ve şimdilik muhtemel kullanıcı sorularını yanıtlayacak ‘EBA Asistan’, soru sorulmaya devam ettikçe daha ziyade öğrenecek ve sorulara daha âlâ cevap verebilecek.

‘EBA Asistanı’ı nerede bulabilirim?

EBA Asistan, ‘www.eba.gov.tr’ adresinde, kullanıcılarının aşina olduğu formda sağ alt zaviyede konumunu aldı bile. Turuncu gülümseyen yüz ikonuna tıklayan velev öğrenci, velev muallim, velev veli olsun, asistanlarını kolaylıkla kullanabilecek.

Kullanıcılar; “Şifremi nasıl alırım”, “Sisteme nasıl girerim”, “3. sınıfta yarın hangi dersler var”, “Ders programına nasıl ulaşırım”, “Öğretmenime soru sorabilir miyim” üzere sorularını ‘EBA Asistan’a yönelttiğinde kullanılan yapay zeka sistemi, özgür metin formunda yazılanları anlıyor, bu sorulara ilgili yanıtı veriyor ve kullanıcıları en akıllıca biçimde yönlendiriyor.

“Kamu-özel dal işbirliğinin güçlü bir örneğini sergiledik”

EBA Asistan’a ait değerlendirmelerde bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Türkiye’de Korona virüs nedeniyle pek çok yeni tatbik hayata geçiriliyor ve memleketimizin yeniliklere süratle adapte olabilen yapısı bu süreçlerin muvaffakiyetle yürütülmesini sağlıyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak biz de talebelerimizin derslerinden mahrum kalmaması için tatbike aldığımız EBA sistemini tüm yerküreye liderlik edebileceği bir yetkinlikte geliştiriyoruz. Sistemin eksikliklerini süratle tespit ettik ve ‘Nasıl daha ziyade geliştirebiliriz’ sorusunu sorduk. Burada devletimizin yapay zekâ yerindeki deneyimli şirketlerinden CBOT, gelişmiş yerli yapay zekâ teknolojisiyle bize destek oldu ve kamu-özel kol işbirliğinin güçlü bir örneğini sergiledik. Bu çalışma aslında memleketimizin kendi kendine yetebilecek seviyede olduğunu gözler önüne seriyor. ‘EBA Asistan’ ile talebelerimiz, muallimlerimiz ve velilerimiz; sistemle ilgili merak ettikleri her soruyu arkadaşlarıyla konuşur üzere buraya yazacak ve doğal lisan sürece teknolojisi sayesinde bu soruları süratle anlayıp Ulusal Eğitim Bakanlığı sistemlerimizden çektiği datalarla hakikat yanıtları anında verebilecek” dedi.

“Bu mucize devir memleketimizin dijitalleşmesi noktasında bir fırsat”

Tüm yerkürede yaşanan bu harikulâde periyodu memleketimizin gerçek mealde dijitalleşmesi noktasında bir fırsat olarak değerlendirdiklerini lisana getiren CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş Ulusal Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Umumi Müdüriyeti ile hayata geçirdikleri EBA Asistan’a ait şöyle konuştu:

“CBOT olarak 2017’den bu yana dallarda yaşanan dijitalleşmeyi ve yararlarını gerek kişisel kurumlar gerekse kamu kurumlarıyla pahalandırıyor ve bu noktada tahlillerimizi hazır tutuyorduk. Devletimizde uzaktan eğitimin kaçınılmaz olduğu bir noktaya geldiğimiz bugünlerde ise bakanlığımıza içtimaî sorumluluk odağında yerli yapay zekâ teknolojimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz. Memleketimizin birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci atlatacağından kuşkumuz yok. Biz bu süreçten sonrasına odaklanıp dijitalleşmenin tüm kurumlara nüfuz etmesini yakından destekleyeceğiz. Bu noktada EBA Asistan girişimi ile dijitalleşme istikametinden yerküreye örnek olacak bir çalışmaya imza atıldı.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Öğrenciler Sınıfta Kalacak mı?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI