DOLAR

32,5622$% 0.14

EURO

35,0157% 0.35

STERLİN

41,4862£% 0.36

GRAM ALTIN

2.438,77%0,15

ÇEYREK ALTIN

3.913,00%0,07

BİTCOİN

2122776฿%-1.02411

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

E Devlet Şifresi Alma ve Sisteme Giriş İşlemleri

Devletin temelini oluşturan bütün kamu hizmetlerinin hepsinin, aynı merkez üzerinden çalışmalarını sürdürmesi esasına dayanan e-devlet sistemi, elektronik ortam aracılığı ile vatandaşların kullanımına sunulan bir internet sitesidir.

E-DEVLET İÇİN TIKLAYINIZ!

Peki sistemegiriş yapabilmek için ne yapmak gerekmektedir? Bu sorunun yanıtını aşağıda bahsetmiş olduğumuz gibi verebiliriz;

Uygulamaya internet üzerinden giriş yapılabilmesi için, yine bu sistem tarafından geliştirilmiş olan dört farklı şifre bulunmaktadır. Sisteme giriş yapabilmek için kullanılan bu şifreler; Mobil imza, Elektronik imza, T.C kimlik kartı ve son olarak e-devlet şifresi şeklinde düzenlenmiştir. Bu şifrelerin her biri sisteme giriş yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik kartı gibi şifreleri almak için, GSM operatörleri aracılığı ile kısa mesaj göndermek yeterli iken, e-devlet şifresini almak için ise, PTT şubelerine gitmek yeterli olacaktır. Buna göre, kimlik kartınız ile birlikte her hangi PTT şubesine giderek ve burada 2 TL ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz.

Varsayalım ki bir şekilde şifrenizi unuttunuz ya da kaybettiniz. Bu durumda yapmanız gereken yeni bir şifre almak olacaktır. Yeni bir şifre alabilmek içi ise, yapmanız gereken yine bir PTT şubesine gitmek ve burada kimlik kartı ile T.C kimlik numarası bilgileriniz ile işlem yaptırmak olacaktır. Fakat bu defa şifre alım masrafları 2 TL yerine 4 TL olarak yansıyacaktır.

Devletin kısa yolu olarak da isimlendirilen bu sistemin yapısında bulunan bazı uygulamalar ise aşağıda anlatmış olduğumuz gibidir;

İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri:Bu işlemler için önceden notere gitmeniz gerekmekteydi. e-devlet sisteminin gelmesi ile birlikte artık notere gitmenize gerek kalmamaktadır. Eğer mobil imza, e-imza ya da e-devlet şifrenizden bir tanesi mevcut ise bu tür işlmelerinizi artık sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Çay-kur Üretici Sorgulama:Sistemin kurulması ile birlikte artık ÇAYKUR çay üretici belgesinin var olup olmadığını sistem yardımı ile öğrenebilirisiniz.

DASK Poliçe Sorgulama:Deprem poliçenizi sorgulama konusunda bu uygulama size yardımcı olacaktır. DASK kapsamı altında olan ortalama 5.8 milyon evin raporlarına e-devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı:Bu uygulama ile birlikte artık sürücü belgeniz üzerinde ceza olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

Vergi Borcu Sorgulama:Artık vergi borcunuzu bu uygulama yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Muhtaçlık Başvurusu:Muhtaçlık konusunda başvurular için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı alabilmek için ise önce sisteme başvurmanız gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası:Genel sağlık sigortası sağlık hizmetlerinden yaralanamayan vatandaşlarımızın bu hizmetten mahrum kalmamaları için kurulmuştur. Hizmetten yararlanmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği:Bu ödenek, hastalığı nedeni ile çalışamayacak duruma gelen vatandaşlarımızın bu süre zarfında mağdur olmamaları için ödenen ücrettir. Ödemelerin yapılıp yapılmadığını bu uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz.

Deniz Ruhsat Sorgulama:Deniz ruhsat sorgulama işlemi için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Sevk Edilecek Eğitim Merkezi:Askerliğinizi nerede ve ne zaman yapacağınız konusunda merak ettiklerinizi bu uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz.

Adres Değişikliği Bildirimi:Bu tür işlemlerinizi bu uygulama üzerinden kolaylıkla yapabilirisiniz.

Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama:Aile hekiminizin kim olduğunu merak ediyorsanız bu uygulama size yardımcı olacaktır.

 GSS Tescil Kaydı:Genel sağlık sigortasına tescil kaydınızın olup olmadığını bu uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz.

 4A Emeklilik Kesintileri:Emekli maaşınız normalden düşük geliyor ise bunun nedenini bu uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınızın oranına bakabilirsiniz ve neden kesinti yapıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

4A Emekli Aylık Bilgisi:Emekli aylığı hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiyi bu uygulama üzerinden öğrenebilir ve gerekli duyduğunuz tüm bilgilere bu uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü:4A Hizmet Dökümü uygulaması sayesinde işe giriş tarihinizi, yatırılan priminizi ve ne kadar prim yatırdığınızı öğrenebilirsiniz.

4B Borç Durumu:Sistemin bu borç durumu uygulaması ile ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz.

4B Emekli Aylığı Kesintileri:Bu uygulama ile BAĞ-KUR emekli aylığında neden kesinti yapıldığını öğrenebilirsiniz.

4B Aylık Bilgisi:Bu uygulama bilgilendirme amaçlıdır. Emekli aylığı ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4B Tescil Kaydı:BAĞ-KUR ile ilgili tescil kaydınıza bu uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz.

4C Emekli Aylığı Kesintileri:Emekli sandığı ile ilgili alınan maaşlarda neden kesinti yapıldığını sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

4C Emekli Aylık Bilgisi:Bu uygulama bilgi amaçlıdır. Emekli sandığı ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

4C Tescil Kaydı:Emekli sandığı ile ilgili tescil kaydınıza bakabilir ve gerekli olan sorgulatmaları yapabilirsiniz.

e-devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri:Bireysel emeklilik işlemlerini bu sistem üzerinden rahat ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

KYK Yurt ve Burs Başvurusu Sorgulama:Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere sağlanan burs, kredi ve  yurt imkanlarının sonuçlarını sistem aracılığı ile öğrenebilmeniz mümkündür.

 

MHRS hastane randevu ile online hastane randevu nasıl alınır?

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

100 yıllık taş değirmen sel sularına teslim oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI