DOLAR

32,2011$% 0.06

EURO

35,0171% 0.06

STERLİN

40,9701£% 0.08

GRAM ALTIN

2.504,60%-0,22

ÇEYREK ALTIN

4.063,00%-0,58

BİTCOİN

2286045฿%5.5785

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dünyanın en iyi üniversiteleri üstüne para veriyor


Boğaziçi Üniversitesi bu yıl 1871 mezun verdi. Bu mezunlardan yalnızca ikisinin diplomasında, “Mezuniyet ortalaması: 4.00” yazıyordu. O iki mezundan biri Baturalp Yalçın’dı. Sanayi Mühendisliği ve yandal olarak da Iktisat Bölümü’nden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile mezun olan Yalçın’ın ulaştığı bu muvaffakiyete son beş yıl içinde Boğaziçi’nden diploma alan 12 bin öğrenciden 7’si ulaştı.  Diplomasında yazılı olan mezuniyet ortalaması, Baturalp Yalçın’ı son yılların en başarılı 7 öğrencisi ortasına sokarken dünyanın mühendislik programlarıyla öne çıkan 4 saygın üniversitesinin de dikkatini çekti.  Yalçın, Kaliforniya Berkeley, Princeton, Cornell ve Georgia Institute of Technology üniversitelerinin mühendislik kısımlarının doktora programlarına burslu olarak kabul aldı. Baturalp Yalçın’ın tercihini Kaliforniya oldu; önümüzdeki devir University of California, Berkeley’de sanayi mühendisliği ve yöneylem araştırması kısmında bütünleşik doktoraya başlayacak. Gelecekte optimizasyon ve yöneylem araştırması alanlarında öncü araştırmalar yapmayı hedefliyen Baturalp Yalçın, eğitim ve ömür fiyatı ile yıllık ortalama 60 bin dolarlık üniversitede 5 yıl için 300 bin dolar (yaklaşık 2 milyon 200 TL) vermek yerine fiyatsız eğitim görecek. Üstelik üniversiteden de ayda 2500 dolar (yaklaşık 18 bin TL) maaş alacak. Yalçın, “Eğitim, yemek ve konut fiyatı ortalama 60 bin dolar civarında. Ben bunları ödemeyeceğim, üniversite bana aylık 2500 dolar verecek. Birinci sene derslere odaklanıp, sonraki sene araştırma asistanı olarak misyon yapacağım” diyor.

EKSİKLERİMİ DAIMA KENDİM BULUP, KAPATTIM

Yalçın, kendisini muvaffakiyete götüren etkenleri şöyle sıralıyor:

“Okul hayatımda arkadaşlarımdan farklı yaptığım şey derslerden sonra kesinlikle merak ettiğim mevzuları araştırıp, eksiklerimi kapatmak oldu. Birinin bana öğretmesinden evvel, eksiklerimi kendim bulup kapattım. Sanırım başarıyı getiren en kıymetli faktör bu oldu. Bunun dışında derslere sistemli katıldım. Özverili çalıştım. Dünyanın en âlâ üniversitelerine burslu kabülümde tek etken not ortalamam değil. Değişim programlarına katıldım, araştırma yaptım, hobilerim var, çok taraflı bir kişiliğe sahibim ve doğal diplomamda Boğaziçi Üniversitesi yazıyor.”

DEVLET OKULLARINDA EĞİTİM ALDI

Öğretmen anne ve astsubay babanın iki çocuğundan biri olan Baturalp Yalçın, babasının mesleği nedeniyle farklı vilayetlerde devlet okullarında okudu. İzmir Fen Lisesi’ni bitiren ve lisedeyken Memleketler arası Bilim Olimpiyatları’nda kazandığı altın ve gümüş madalya ile devlet üniversitelerine imtihansız geçiş hakkı elde ederek Boğaziçi Üniversitesi’ne yerleşen Baturalp Yalçın, üniversite hayatını şöyle anlatıyor:

“Üniversite hayatım epeyce verimli geçti. Lisede Memleketler arası Bilim Olimpiyatları’nda hem altın hem gümüş madalyam olduğu için Boğaziçi Üniversitesi Superdorm’da da burslu olarak kaldım. Üniversitenin birinci yıllarında kulüp faaliyetlerine tartı verip son yıllarda daha çok derslerime ağırlaştım. Sanayi Mühendisliği okudum. Mühendislik dersleriyle birlikte mecburî olarak aldığımız iktisada giriş derslerinden sonra Iktisat Bölümü’nde yandal yapmaya karar verdim. Lisansta değişim programıyla Columbia Üniversitesi’ne de gittim. Ayrıyeten Otokoç

Otomotiv’de ve Coca Cola’da staj yaptım. Liseden beri bilimi seviyorum ve araştırma yapmaktan keyif alıyorum. Akademide ilerlemek istediğim için Amerika’da pek çok doktora programına başvurdum. University of California Berkeley dışında, Princeton, Cornell, Georgia Institute of Technology üzere dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden kabul aldım. Teknoloji şirketlerine olan yakınlığı sebebiyle tercih etiğim University of California Berkeley’de önümüzdeki devir bütünleşik doktoraya başlayacağım. Bu periyot pandemi hasebiyle tüm dersler online olacak. Şimdilik Türkiye’de kalıp derslere uzaktan katılacağım.”

MEZUNİYET HÜZÜNLÜ, BOĞAZİÇİ’Nİ BİTİRMEK GURUR VERİCİ

Yalçın, üniversitede geçirdiği 5 sene ile ilgili olarak da yerleşkeye bakınca bile Boğaziçi’nde okumanın özel hissettirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Hayatımın en değerli yıllarını üniversitede yaşadım. Mezun olmak hüzünlü olsa da Boğaziçi mezunu olmaktan gurur duyuyorum. Geriye dönüp baktığımda yerleşkede arkadaşlarımla geçirdiğim anlar çok değerliydi. Mühendislik Fakültesi’nin klasikleşmiş dersleri de aklımdan çıkmıyor. Üniversite hayatım boyunca çok bedelli hocalarım oldu.”

AKADEMİSYEN OLMAK İSTİYORUM

Optimizasyon üzerine araştırmalarımı sürdürmek istiyorum. Artık bilgi çağı olarak tanımlanan bir devirdeyiz. Birçok şirket, bilgilerin değerini kavrayıp bilgi toplama ve bunları anlamlandırma sürecine adım attı. Yöneylem araştırması da sanayide yeni ve gelişmeye epeyce açık bir alan. Bu alanlarda öncü araştırmalar yapmayı hedefliyorum. Benim lisanstaki bitirme projem optimizasyonla alakalıydı. Asıl dikkatimi çeken Amazon ve Facebook üzere büyük şirketler. Gelecekte bu büyük şirketlerin kendi sorunlarına yönelik araştırmalar yapmak istiyorum. University of California Berkeley’i tercih etme nedenim Amerika’da büyük teknoloji şirketlerine olan yakınlığıyla bilinmesi. Doktora sırasında Amerika’da staj yapmak ve oradaki sanayi ortamını deneyimlemek istiyorum. Benim alanım muhakkak kısıtları olan sistemleri en uygun halde çalıştırmaya yönelik araştırma yapmak. İleri düzey matematik ve analitik sistemler kullanmak gerekiyor. Şirketlerin belli datalarını kullanarak en güzel biçimde yönetilmesini sağlamak gayeler ortasında. Keşfetmek ve kendi merak ettiğim sorular üzerine çalışmak beni daha çok tatmin ediyor. Doktora sonrası yurtdışında uygun bir üniversitede akademik çalışmalara devam etmek istiyorum. Stajlarda alandaki işleri göreceğim. Benim için ağır basan istikamet akademisyenlik. Alandaki şirketlerle işbirliği yapıp, akademi ile sahayı bir ortaya getirmeyi arzuluyorum.

YALNIZCA DERS DEĞERLI DEĞİL, SEVDİĞİM HUSUSLARDA ARAŞTIRMA YAPTIM

4.00 ortalamaya ulaşmak kolay değil. Bu türlü bir ortalamayla mezun olmak için derslere tertipli iştirak kıymetli. Güzel not almak, bu türlü mümkün oluyor. Zira imtihanlarda genelde derste anlatılanlar sorulur. Ben derslere çalışırken kaldığım yurdun yararını da görmüştüm. Akşamları yurda döndüğümde tek başıma nizamlı bir çalışma ortamı elde ediyordum. Bu benim için bir avantajdı. Yüksek ortalama elde etmek için uygun bir ders çalışma ortamının gerekli olduğunu düşünüyorum. Ayrıyeten ben derste anlatılanlardan daha fazlasını merak edip araştırıyordum. Bu, lisedeki olimpiyatlara hazırlık sürecimden kalan bir alışkanlık. Bilgi manasında kendi eksiklerimi kapatmayı daha o yıllarda öğrenmiştim. Yalnızca dersle yetinmemek, sevdiğiniz mevzuda daha çok araştırma yapmak kıymetli. Ben üniversite birinci sınıftan itibaren piyano çalmaya başladım, bilgisayar oyunlarını seviyorum.  

DERSLERE KATILMAK ÖĞRECNİNİN İŞ AHLAKI

Boğaziçi’nde mühendislik okumak kolay değil. Birtakım vakitlerde ruhsal manada dirençli olmak gerekebiliyor. Boğaziçi, akademik muvaffakiyet için de ülkemizin sayılı üniversitelerinden biri. Kendini yönlendirebileceği imkânları herkes keşfetmeli. Zati üniversite hayatınız devam ederken neleri isteyip neleri istemediğinizi fark ediyorsunuz. Üniversiteye başlayacaklar yerleşkedeki fırsatları kullanıp kendilerini geliştirip, keşfetsinler. Her şey bitmedi, hayat yeni başlıyor. Herkes akademik olarak uygun şeyler yapmak zorunda değil, fakat hobilerini, toplumsal aktivitilerini, meslek planlarını geliştirsinler. İlgi ve yeteneklerini keşfetsinler. Öğrencilik sorumluluklarının da farkına varsınlar. Derslere katılmayı öğrencinin iş ahlakı üzere görüyorum. Bunları yaparlarsa en güzel yerlere gelirler.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KPSS Ön Lisans başvuruları başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI