DOLAR

32,4174$% 0.16

EURO

34,5532% 0.22

STERLİN

40,4119£% 0.21

GRAM ALTIN

2.487,13%2,00

ÇEYREK ALTIN

4.227,00%-4,99

BİTCOİN

2048900฿%-1.39571

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dolar kuru düşmesine rağmen medikal ürünlere zam gelmeye devam ediyor

Dolar kurunun artmasıyla birlikte hasta bezlerine yapılan fiyat artışları kur düşmesine karşın geri alınmadığı üzere üstüne artırım gelmeye devam etti. Medikal İşletmeciler Genel Lideri Vefa Türksever, üretici firmaların yaptığı artırımlardan ötürü yaklaşık 1 milyon hastanın mağdur olduğunu belirtti.
Hasta bezlerine yapılan artırımlar dolar kurunun gerilmesine geri alınmazken, üstüne yeni artırımlar geldiği görüldü.
İstanbul ve Anadolu Vilayetleri Medikal İşletmeciler Derneği (İSTAMED) Lideri Vefa Türksever, “Dövizdeki artışlardan ötürü maalesef her bölümde olduğu üzere bizde de artışlar oldu. Lakin döviz kurları düşmeye başlayınca bizim bir çok sattığımız kalemde fiyatlar da nominal düzeye gelmeye başladı. Maalesef birtakım kalemlerde ve bilhassa hasta altı bezi eserlerinde fiyatlar düşmediği üzere üreticiler tarafından artırım yapılmaya başlandı. Aralık ve Ocak aylarında yapılan artırımlardan sonra Şubat’ta da firmalar tarafından artırım yapılacağı söyleniyor. Bu da bizim hem ticaretimizi olumsuz etkiliyor hem de hastalara verdiğimiz hizmetin aksamasına sebep oluyor. Hasebiyle bize gelen hastalarımız, bu fiyat artışlarından bizi sorumlu tutuyorlar. Asgarî düzeydeki çok düşük karlarla bu hizmeti hastalar mağdur olmasın diye devam ettirmeye çalışıyoruz. Birebir fedakarlığı biz üreticilerden de bekliyoruz. En azından fedakarlık yapmasalar bile fiyatların artmamasını istiyoruz“ diye konuştu.

“Bugün bir paket hasta alt bezi neredeyse bir tansiyon aleti fiyatına geldi“
Hastaların gelen artırımlardan ötürü mağdur olduğunu belirten Vefa Türksever, “Bugün bir paket hasta alt bezi neredeyse bir tansiyon aleti fiyatına geldi.


Birinin yüksek bir teknolojisi var. 2 yıl garantisi var. Oburu tüketilen sarf materyal. İlla ki hasta alt gerecinin de bir teknolojisi var ancak bir tansiyon aleti yahut gibisi eserler üzere 2 yıl garantisi yok. Bu da bizim için çok tasa verici. Ortalama Türkiye’de şu an SGK raporlu hasta bezi kullanıcı sayısı 1 milyon civarıdır. Toplumsal Güvenlik Kurumu aşikâr vakitlerde ödemelere artırım yapıyor. Benim iddiam bu yılın birinci çeyreğinde ödemelere bir artırım gelecektir.

Lakin yalnızca Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun yapacağı artırım da kâfi değil. Üreticilerin de biraz fiyatlarda geri gelmesi lazım ki ortadaki makasın kapanması lazım. Hastalar çok mağdur oluyorlar“ dedi.
Hastalara fiyat verirken zorlandıklarını söyleyen Türksever, “Bu hastalar bunları devamlı kullanıyorlar.
Biz kapımıza gelen Ayşe teyzeye, Ali amcaya bu hizmeti veremediğimiz için çok üzülüyoruz” diye konuştu.

“Asgari fiyata, memurlara önemli artırımlar yapıldı. Piyasada çalışanların gelir seviyesi üzücü bir noktaya gelmedi” diye devam eden Vefa Türksever, “Ama bahsettiğim eserdeki bu artırımlar enflasyonun da üzerinde yapılan artırımlar olduğu için tüketicinin bunlara ulaşması yeniden zorlanacak. Çok önemli fiyat farklarıyla almak zorunda kalacaklar“ tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanı’ndan önemli açıklama

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI