DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2183825฿%0.77639

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Doğru tercih, geleceği kazandırır

Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, bu hafta sonu üniversite imtihanına girecek öğrencilerin tercih sürecinde hayatlarının en kritik adımlarından birini atacağını belirterek değerli tavsiyelerde bulundu.
ÖSYM’nin belirlediği tarihe nazaran üniversite adayları bu yıl Yükseköğretim Kurumları İmtihanına 26-27 Haziran’da girecekler.
2020 Yükseköğretim Kurumları imtihanında AYT puanı 170 olarak açıklanmıştı. 2021 Yükseköğretim Kurumları İmtihanında TYT 150 ve üzeri alan adaylarımız ön lisans programlarında, AYT 180 ve üzeri alan adaylarımızın ise lisans tercihlerini yapabilecekler.
İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay bahse ait kıymetli noktalara dikkat çekerek, ÖSYM imtihanında baraj puanı geçtikten sonra, en kıymetli ikinci adımın tercihler olduğunu söz etti.
Akçay, üniversite imtihanına hazırlanma sürecinde çok fazla emek verildiğini ve tercih devrinde adayların çok dikkat ederek bu noktada dikkatli ve hakikat tercih yapan üniversite adaylarının hem geçmişlerini hem de geleceklerini kazanacaklarını söyledi.

“Tercih araştırmasını uzun bir sürece yaymalıyız”
İmtihan süreci ve meslek seçiminin eğitim- öğretim hayatımızın başladığı an itibariyle başladığını belirten Akçay, “Üniversite imtihanına giren adaylarda en çok karşılaştığımız problemlerden biri de tercih araştırma sürecini dar bir vakitle kısıtladığı için yanlış tercih yapması ve üniversiteye yerleşememesidir.


Bu türlü bir sonuçla karşılaşmamak için meslek araştırmasını ve okumak istediğimiz kısmı düzgün araştırmalı ve araştırma sürecini uzun bir vakte yaymalıyız.” teklifinde bulundu.

“Mutlaka tercih kılavuzunu âlâ inceleyin”
Akçay, gerçek bilinen en büyük yanlışlardan birinin de yapılan tercihlerde anlık istek ya da kararsızlıkla yapılması olduğunu belirterek, “İstemediğimiz bir üniversite, bir program, bir kısım kazandığımızda kaydımızı yaptırmadığınızda bir yıl sonra girdiğiniz imtihanda en az 15 azamî 30 puan düşme oluyor.


Bu nedenle hakikat tercih yapmak imtihana girmek kadar kıymetlidir.” ihtarını yaptı.

“Tercih aralıkları önemli”
Tercih listesi hazırlarken hangi aralıklara dikkat edilmesi gerektiğini de örneklerle vurgulayan Akçay, “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini düşünen adaylarımız muvaffakiyet sıralama aralığını geniş almasında sakınca yoktur.


Ama bu kısım bir Tıp Fakültesi ya da Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ise bu aralığın çok fazla genişletmemesi gerekir. Tercih yaparken seçilen program ya da kısımların kılavuzdaki özel şartlarının okunmasının çok kıymetlidir.

Ayrıyeten özel şartlarda rastgele bir boy/kilo üzere kuralların olup olmaması durumunda seçilen kısım ya da programın tahsil lisanının farklı olup olmadığına dikkatli bir biçimde bakılması gerekir.” tabirlerini kullandı.
Akçay, son olarak tercih yapacak öğrencilerin bu hususta uzman dayanağı almaları gerektiğini tabir ederek, “Tercih sıralaması ile ilgili ayrıntılı bir liste hazırlanmasının ön hazırlık olarak değerlidir.
Aday öğrencinin tercih edeceği üniversiteye gitme imkânını göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Kimi durumlarda aday öğrenci üniversiteye yerleşmeye hak kazansa bile lokasyon ya da yurt imkanları olmadığı için kayıt yaptırmaktan vazgeçerek bir yıl daha mühlet kaybı yaşanmaktadır. Bu sebeple tercih edilecek üniversiteyi hem de kılavuzu ayrıntılı bir halde incelemek çok kıymetlidir.” kelamlarıyla tüm aday öğrencilere imtihanda muvaffakiyetler diledi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bilal Erdoğan: “İlim Yayma Ödülleri’nde amacımız gençlere ilham olmak”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI