Diyanet İşleri Başkanı: “Sigarayla topyekun mücadele etmeliyiz”

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle düzenlenen panele katıldı. Erbaş, “Sigarayla topyekun gayret …

Hediye sipariş alışveriş ankara
02.06.2021
A+
A-

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle düzenlenen panele katıldı. Erbaş, “Sigarayla topyekun gayret etmeliyiz” dedi
“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” hasebiyle Sıhhat Bilimleri Üniversitesinde gerçekleştirilen “Tütün ve Tütün Eserleri ile Uğraşta Kurumlar Ortası İş Birliğinin Önemi” bahisli panelde konuşan Diyanet İşleri Lideri Erbaş, tütünle gayrette faal rol alan herkese teşekkür etti.
Türkiye’de yılda 100 binden fazla kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Diyanet İşleri Lideri Erbaş, “Türkiye’de hiçbir hastalık, hiçbir olay yılda 100 bin kişiyi aşkın insanı öldürmüyor lakin sigara öldürüyor. Hasebiyle sigarayla uğraşın, gayret edilmesi gereken ziyanlar içerisinde en ön sırada olması gerekir” dedi.

Lider Erbaş, gençliğinden itibaren her vesileyle sigarayla uğraş ettiğini belirterek, sigara kullanan yakınlarını, arkadaşlarını bundan uzaklaştırma noktasında çalışmalar yaptığını, geçmişte Strazburg’da bulunduğu periyotta ‘Sigarayı Bırakma Kampanyası’ düzenleyerek sigarayı bırakan Türklerin isimlerini cami duvarına astıklarını ve cuma namazından sonra cemaatle o bireye dua ettiklerini ve bu formülle de yirmiden fazla kişinin sigara kullanımından vazgeçtiğini anlattı.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Sigarayla topyekün gayret etmek gerektiğinin altını çizen Lider Erbaş, sigaranın yalnızca Türkiye’de bir yılda 120 bin insanın vefatına sebep olduğuna dikkat çekti.

Lider Erbaş, “Sigara bir katildir. Sigara yalnızca cana değil mala, akla, jenerasyona, dine ziyan veriyor.” halinde konuştu.

Lider Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sigaraya karşı bir gayret başlattıklarını ve buna kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı.

“Toplumun önünde olan beşerler, bu mevzuda çok dikkatli olmalı”
Lider Erbaş, sigarayla gayrette Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Heyeti (YÖK) bünyesinde ünite oluşturulması gerektiğini söz ederek, şunları kaydetti:
“Bırakmaktan fazla sanki başlatmamak için ne üzere önlemler almalıyız, bunun eğitimi olmalı.Bunun okullarda dersi olmalı. Yani rol model, toplumun önünde olan insanların bu hususta çok dikkatli olmaları gerekir.

Kendimizden örnek vereyim. Sigara içen bir imam, sigarayı bırakmaları noktasında 300-500, ne kadar cemaati varsa hiçbirisi üzerinde tesirli olamaz.

Onun sigara içmemesi lazım ya da içiyorsa bırakması lazım.

Sigara içen bir öğretmen, öğrencisine nasıl ’sigaraya başlama’ diyebilecek ya da ‘sigarayı bırak’ diyebilecek?”

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.