DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166913฿%-0.05414

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Muharrem Matemi ve Lokma Buluşması’na katıldı

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hazreti Hüseyin Efendimize duyduğumuz sevgi ve muhabbet, onun ideali olan vahdet ve kardeşlik şuuru ekseninde daha fazla kenetlenmemizi sağlamalıdır” dedi
Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Valiliğinin düzenlediği Muharrem Matemi ve Lokma Buluşması’na katıldı.

Ankara Fotoğraf ve Heykel Müzesi’nin avlusunda düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Lideri Erbaş, programı düzenleyen Ankara Valisi Vasip Şahin’e teşekkür ederek, “Bu buluşmamızın kardeşliğimizi, muhabbetimizi ve musahipliğimizi pekiştirmesini Ulu Rabbimden niyaz ediyorum.” dedi.

Lider Erbaş, Muharrem ayının İslam tarihinde farklı bir yeri olan ve içerisinde birçok tarihi olayın yaşandığı kıymetli bir vakit dilimi olduğunu tabir ederek, “Bilhassa Muharrem ayının 10. günü olan bugün, Aşure günü vesilesiyle bizler, bilgi ve kültür hafızamızda yer alan değerli anıları yâd eder, peygamberler tarihinin derinliklerine gerçek duygusal ve hüzünlü seyahatler yaparız.
10 Muharrem’i hüzün deryasına dönüştüren asıl sebep ise İslam tarihinin en acı olaylarından birinin, Kerbela faciasının bu gün vuku bulmuş olmasıdır.” diye konuştu.
Hicri 61 yılında Hazreti Hüseyin ve beraberindeki 72 müminin, Kerbela’da hunharca şehit edildiğini belirten Lider Erbaş, “Bu elim hadise, Allah’a ve O’nun kutlu elçisine iman eden bütün müminlerin kalbinde derin yaralar açmış, İslam dünyasını yasa ve gözyaşına boğmuştur.
Alvarlı Muhammed Lufi Efendinin sözüyle; “Sahrâ-yı Kerbelâ kan gülistânı/Bozuldu risâlet bâğ u bostânı/ Ehl-i beyt’in soldu bahâristânı/ Ahmed ağlar, Mahmûd ağlar, Hızır ağlar” tabirlerini kullandı.
“Kerbelâ faciasına dair hissettiğimiz acı ve hüzün, bizleri asla haktan, insaftan ve adaletten ayırmamalıdır.” diyen Lider Erbaş, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Duygularımız, sözlerimiz ve davranışlarımızı, millet ve ümmet birliğimizi sarsacak yeni acıların kıvılcımı olmamalıdır.

Aksine Hazreti Hüseyin Efendimize duyduğumuz sevgi ve muhabbet, onun ideali olan vahdet ve kardeşlik şuuru ekseninde daha fazla kenetlenmemizi sağlamalıdır. Yüreklerimizi dağlayan bu acı olay karşısında bizlere düşen misyon, kelam konusu hadisenin sebeplerini, sonuçlarını ve İslam coğrafyalarında bıraktığı olumsuz tesirleri görerek gereken dersleri ve bildirileri almaktır. Bu bağlamda öncelikle Hazreti Hüseyin Efendimizi ve onun temsil ettiği faziletleri düzgün anlamak gerekir.

Bugün yüreğinde ehl-i beyt sevgisini taşıyan her Müslümana düşen, Hz. Hüseyin’in şahsında beden bulan ve uğruna can verdiği faziletleri daima birlikte sahiplenmektir.
Onun asaletini ve ahlakını kuşanarak yaşamaktır. İman, ihlas, samimiyet ve hakkaniyet sahibi olmaktır.

Rabbimizin, Hazreti Muhammed Mustafa ile gönderdiği ilahî hakikatlere sadakat ve vefa göstermektir”
Lider Erbaş, Kerbela’nın bütün Müslümanların müşterek acısı olduğunu lisana getirerek, “Bizler, etnik, mezhebi ve meşrebi farklılıklarımıza karşın hepimiz kardeşiz.
Daima birlikte bir vücudun azaları üzereyiz.

Hazreti Muhammed (sav)’in açtığı kutlu yolun yolcuları, öğrettiği hoş ahlakın şahitleri, bıraktığı iki emanetin, Kur’an ve sünnetin varisleriyiz. Bizler, yalnızca İslam diyarlarının değil, tüm mazlum coğrafyaların da umudu olan bir milletin evlatlarıyız.” halinde konuştu.

“Ortak düşmanımız olan cehalete, fitneye, zulme, şiddete ve nefret lisanına karşı birlikte uğraş etmeliyiz.” tabirlerini kullanan Lider Erbaş, şunları söyledi:
“Tefrika yerine vahdet ve birliği, hasımlık yerine muhabbeti, nefret yerine merhameti çoğaltmalıyız.

Bilmeliyiz ki bütün meselelerimizin tahlili tekrar bizdedir.

Birliğimizde, beraberliğimizdedir. Bunu gerçekleştirecek tarihi birikime, ilme, irfana, imana ve imkâna ziyadesiyle sahibiz. Bu his ve fikirlerle serdar-ı şüheda Hz. Hüseyin (ra) başta olmak üzere, din ve mukaddesat uğrunda, hak-hakikat yolunda en aziz varlığı olan canlarını feda eden bütün şehitlerimizi, hürmetle, minnetle ve hürmetle yâd ediyor; hepinizi tekrar muhabbetle selamlıyorum.”
Programda, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Ankara Valisi Vasip Şahin de bir konuşma yaptı.

Çok sayıda davetlinin katıldığı program lokma ikramının akabinde sona erdi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Savunma Sanayi Başkanı Demir: “ Atmaca’da zoru başardık”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI