DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2109100฿%0.50974

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Gayrimeşru ilişkileri özendiren, sadakati önemsizleştiren yayınlar aileyi tahrip etmektedir”


Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, medyanın aile üzerindeki olumsuz tesirlerine dikkat çekerek, “Mahremiyeti hiçe sayan, şiddete teşvik eden, gayrimeşru münasebetleri özendiren, sadakati değersizleştiren, sorumluluk hissini hiçe sayan yayınlar aileyi tahrip etmektedir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının Aile ve Dini Rehberlik Ofisleri ve Merkezlerinde görevlendirilen işçiye yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim, Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş’ın verdiği birinci dersle başladı. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce online olarak düzenlenen eğitimin birinci dersini veren Erbaş, hizmet içi eğitim programının hayırlara vesile olması niyazında bulunarak, programın hazırlanmasında emeği geçenlere ve eğitime katılanlara teşekkür etti. Erbaş, insanın yeryüzü serüveninin Hz. Adem ve eşi Havva ile bir aile olarak başladığını söz ederek, “Rabbimiz, birebir amaca yürüyen, tıpkı emeli büyüten, birebir faziletleri yücelten, tıpkı ülkülerle hayata bakan bir bütün olabilmek için bizlere aile olmayı emretmiş, hatta Kur’an-ı Kerim’de geçen Vedûd ismi celilinden meveddet üzere katıksız ve karşılıksız bir sevgiyi, varlığının bir kanıtı olarak aileye lütfetmiştir” dedi.

Ailenin varlığında sayısız hikmetler barındığını lisana getiren Erbaş, “Aile; sevgi, merhamet, sadakat, adalet ve ihsan üzere temel bedeller üzerine inşa edildiğinde insanın sekinet bulduğu, inançta olduğu, korunaklı bir yuvaya dönüşecektir” değerlendirmesinde bulundu.

“Aile bir medeniyet nüvesidir”

Prof. Dr. Erbaş, ailenin bireyin kimlik ve kişiliğinin oluştuğu en temel eğitim ocağı olduğunu belirterek, “Bu ocak bir milletin hafızasını istikbale taşıyan, inancını, kültürel kıymetlerini, mirasını, gelecek kuşaklara aktaran bir köprüdür. Hasebiyle bir milletin kaim ve daim olmasının yolu sorumluluk sahibi ahlaki faziletlerle bezenmiş muhkem bir aile yapısının inşa edilmesi ile mümkündür. Aile bu manada bir medeniyet nüvesidir ve bu nüve tıpkı vakitte toplumun mihenk taşıdır” diye konuştu.

Erbaş, bugün kişisel, toplumsal ya da global boyutta yaşanan bütün ıstırapların ya da hoşlukların aileyle bir münasebetinin olduğuna dikkat çekerek, “Dolayısıyla daha güzel bir hayat için muhtaç olduğumuz temel pahalar öncelikle ailede hayat bulacak, oradan topluma ve dünyaya huzur katacaktır” sözlerini kullandı.

“Yüce dinimiz ailede eşlerin birbirine itimat duymasını ve bağlılık göstermesini emretmektedir”

Ailede fedakârlık ve sorumluluk şuurunun hükümran olması gerektiğinin altını çizen Erbaş, şöyle devam etti:

“Dünya ve ahiret saadeti için bizlere yol gösteren aziz dinimiz ailede fedakârlığın, sorumluluk şuurunun, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma, hürmet ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine inanç duymasını ve bağlılık göstermesini; sevinç, acı, yorgunluk ve ıstırapların paylaşılmasını, ortaya çıkan birtakım sorunlar karşısında sabırlı ve anlayışlı davranılmasını emretmektedir. Gerçekten Büyük Rabbimiz, ’Evlere girdiğiniz vakit birbirinize Allah katından mübarek ve güzel bir iyilik dileği olarak selam verin’ ayet-i kerimesiyle ailenin bir iyilik kaynağı olduğuna dikkatimizi çekmektedir. Her hususta insanlığa en hoş örnek olan şanlı Peygamberimiz ise, ’Sizin en güzeliniz, ailesine karşı en güzel olanınızdır. Ben de aileme karşı en iyi olanınızım’ hadis-i şerifiyle bizlere ailede hoşluğun, güzel davranışın, güler yüz ve nezaketin ehemmiyetini hatırlatmaktadır.”

Erbaş, günümüzde pahaların zayıflamasından en fazla aile kurumunun etkilendiğini tabir ederek, “Bencilliğin ve çıkar bağlarının girdabı içinde huzurun kaybedildiği, sevginin maddi tasalar içerisine hapsedildiği bir dünyada elbet bu durumdan en çok aile pahaları ziyan görmekte, sevgi ve rahmetin merkezi olan aile, maalesef şiddet ve nefretin yeri haline gelmektedir” formunda konuştu.

“Dünyanın hiçbir yerinde kendi milletinin bedellerini yıpratan bir medyanın varlığı düşünülemez”

Ailelerde yaşanan aksiliklerin vakitle toplumun genel sorunları haline geldiğine ve medyanın bu bahisteki tesirine dikkati çeken Diyanet İşleri Lideri Erbaş, şunları söyledi:

“Aile kıymetlerimize uygun, ailemizi müdafaaya ve güçlendirmeye yönelik yayınlar yapması medyanın en büyük ve başta gelen sorumluluğudur. Esasen, dünyanın hiçbir yerinde kendi milletinin pahalarını yıpratan bir medyanın varlığı düşünülemez. Lakin bugün aile kurumunun zayıflamasında ve ailevi sıkıntıların yaygınlaşmasında maalesef medyadaki özensiz yayınların değerli bir tesirinin olduğu açıktır. Çünkü aksilikleri sıradanlaştıran, mahremiyeti hiçe sayan, şiddete teşvik eden, gayrimeşru bağları özendiren, sadakati değersizleştiren, bilhassa eşler ortasındaki sadakati değersizleştiren, sorumluluk hissini hiçe sayan yayınlar aileyi tahrip etmektedir. Ayrıyeten medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz aile ahlakı ve pahalarını yozlaştıran ve yıpratan her türlü telaffuz, tutum ve siyaset kuşaklarımıza ve geleceğimize en büyük berbatlığı yapmaktadır.”

“Boşanmalardaki en büyük sebep sorumsuz ve ilgisiz davranma”

Bir sorunu çözmek için evvel sorunun gerçek sebeplerini bulmak gerektiğini lisana getiren Erbaş, “Bugün Türkiye genelinde yapılan araştırmalara nazaran boşanmalardaki en büyük sebep sorumsuz ve ilgisiz davranma olarak ortaya çıkmaktadır. Hangi açıdan düşünürsek düşünelim hiçbir münasebet ya da meşgale aile olmayı ertelemeye ve aileyi ihmal etmeye, ilgisizliğe mazeret olamaz. Hiçbir meslek ya da amaç aile olmaktan, anne olmaktan daha kıymetli kabul edilemez. Hiçbir sorumluluk baba olma sorumluluğundan daha büyük olamaz” diye konuştu.

Erbaş, hayatın her alanında olduğu üzere ailede de vakit zaman zorluklar, kırgınlıklar ve tansiyonların olmasının mümkün olduğunu belirterek, “Önemli olan karşılaşılan ıstırapları haksızlığa yol açmadan, sabır, fedakârlık ve adalet hissiyle aşmaya çalışmaktır. Ailede rastgele bir sorun ortaya çıktığında gerek bayan, gerekse erkek için başvurulacak birinci merci akl-ı selim olmalıdır. Vicdan, hoş ahlak, sorumluluk şuuru ve fedakârlık olmalıdır” sözlerini kullandı.

Erbaş, aile yapısını özünü yitirmekten ve yozlaşmaktan müdafaanın herkesin ortak ve en temel sorumluluklarından olduğunu hatırlatarak, “Dolayısıyla öncelikle ailede hayat bulacak, oradan topluma yayılıp dünyaya huzur katacak güzellikleri ve ahlaki kıymetlerini inşa etme ve yaşatma mefkuresini kuşanan herkese değerli yükümlülükler düşmektedir” biçiminde konuştu.

“Aile ve Dini Rehberlik Ofislerinin hizmetleri hayati bir değere sahiptir”

Diyanet İşleri Başkanlığının her alanda millete rehberlik eden bir teşkilat olduğunu tabir eden Erbaş, şöyle devam etti:

“Milletimizi ailenin kıymeti hakkında dini açıdan gerçek bilgilendirmek, bu alanda manevi takviye sunmak Başkanlığımızın sorumluluk alanına girmektedir. Başkanlığımız, bir taraftan vaaz ve hutbelerle devam eden cami içi din hizmetlerinde ahlâkî pahalara yönelik vurgusunu sürdürürken, başka taraftan da cami dışı din hizmetlerinde bu kıymetlerin pratiğe dönük yüzü ile toplumu tanıştırmayı hedeflemektedir. Kur’an kurslarında yıl içinde bayanları, yaz sürecinde ise çocukları muhatap alan sosyo-kültürel etkinlikler, yaşarken öğrenme ve modelleme yoluyla ahlak gelişimine katkı sağlamaktadır. Yürütülen tüm bu hizmetler içerisinde Aile ve Dini Rehberlik Ofislerinin hizmetleri hayati bir kıymete sahiptir. 81 vilayet ve ilçe müftülükleri bünyesinde hizmet veren 401 Aile ve Dini Rehberlik Ofislerimiz ve burada vazife yapan 3 bin 70 hocamızla ailelerin korunması ve güçlendirilmesi konusunda manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmeti sunmaktayız.”

“En tesirli irşadımız aile yaşantımızla örnek olmamızdır”

Erbaş, aileyi koruyan ve ayakta tutan dini ve ahlaki kıymetlerin yaşatılmasının kuru bir eğitim müfredatından fazla “gönül dilini” kullanmayı ve projeler eşliğinde “erdemlerin, faziletlerin” hayata geçirilmesine yönelik adımlar atmayı gerektirdiğini söyledi. Kalplere tesir etmek ve akılları doğruya yöneltmek için temel desteğin Kur’an-ı Kerim ve sünnet-i seniyye olması gerektiğine işaret eden Erbaş, şöyle konuştu:

“Elbette kelamımızı etkili kılmak için temel kaynağımız Kur’an ve sünnet olmalıdır. Bunun yanında doğal ki aktüel bilgiyi de ihmal edemeyiz. Toplumsal bilimler, edebiyat, tarih, psikoloji, sosyoloji ve teknoloji, okumalarımız bize çok farklı kazanımlar sağlayacaktır. Özellikle çalıştığınız alana dair aile mevzularında okumalar yapmanız sizi çağın gereksinimlerine yanıt verme ve projeler üretme noktasında güçlendirecektir. Elinizde, masanızda, gündeminizde her daim aileyle ilgili bir kitap, bir araştırma, bir makale olmalıdır. Sizler aileyle ilgili her çalışmayı, her gelişmeyi takip etmeye çalışmalısınız. En tesirli irşadımız aile yaşantımızla örnek olmamızdır. Nebevî bir misyonu ifa etme sorumluluğuna sahip olanların dikkat etmeleri gereken en kıymetli konu, kelamın en doğrusunu ve hoşunu söylemek, ahlakı ve yaşantısı ile de etrafına en hoş örnek olmaktır.”

Ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesine yönelik hizmetlerde görevlendirilen işçinin katıldığı eğitimler 4 hafta sürecek. Açılış programına 250 çalışanın yanı sıra Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak da katıldı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Elazığ’da 24 saatte 75 artçı deprem meydana geldi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI