DOLAR

32,9266$% 0.08

EURO

35,3317% -0.12

STERLİN

41,8125£% 0.05

GRAM ALTIN

2.456,59%-0,51

ÇEYREK ALTIN

4.022,00%-0,49

BİTCOİN

2037732฿%4.47733

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Diriliş Ertuğrul” hayranı Pakistanlı doktor, Türkçe öğrenmek için Çorum’a geldi

“Diriliş Ertuğrul” dizisi ile Türkiye’ye ilgi duymaya başlayan Pakistanlı bir tıp hekimi, Türkçe öğrenmek için Çorum’a geldi.
Hitit Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (TÖMER) kayıt yaptıran Pakistanlı hekim, Türkçeyi öğrendikten sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girerek, kardiyoloji alanında çalışmayı planlıyor.

Güney Amerika’dan Rusya’ya, ABD’den Pakistan’a kadar dünyanın dört bir yanında ilgiyle izlenen Türk dizileri, Türk halkının gündelik ömür usulü, kültür ve kıymetlerinin tanıtılmasına kıymetli katkı sağlarken, bu ülkelerden Türkiye’ye Türkçe öğrenmek için gelen milletlerarası öğrenci sayısının da artmasında değerli rol oynuyor.

Türk imali diziler sayesinde Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye gelen memleketler arası öğrenciler ortasında Hitit Üniversitesi TÖMER öğrencilerinden Pakistanlı tıp hekimi İman Baloch da yer alıyor.

Hitit TÖMER’de Türkçe kursuna katılan Baloch, yaptığı açıklamada, Pakistan’da, Tıp Fakültesinde eğitim gördüğü devirde yayımlanan Diriliş Ertuğrul dizisi sayesinde Türkiye’yi yakından tanıma imkanı bulduğunu söyledi.

İnternetten yaptığı araştırmalar sonrasında, Türkiye’de tıpta uzmanlık eğitimi almaya karar verdiğini anlatan Baloch, “Yaptığım araştırmalardan sonra Türkiye’ye yeterlice inanç duymaya başladım.
Burada, Türkçeyi öğrendikten sonra TUS imtihanına girip kardiyoloji alanında bir mühlet çalışmayı planlıyorum. Burada alacağım eğitim ve deneyimle ülkeme gitmek istiyorum” diye konuştu.

“Türkçeyi, Türk dizilerinden öğrenmeye başladım”
Türkiye’yi ve Çorum’u beklediğinden çok daha sıcak ve sevecen insanların olduğu bir yer olarak bulduğunu lisana getiren Baloch, şunları söyledi:
“Pakistan’da Diriliş Ertuğrul dizisini izlerken Türkçeye merakım oluşmuştu.Türkçeyi çok değişik biçimde izlediğim Türk dizilerinden öğrenmeye başlamıştım. Akabinde Türk yemeklerine ve Türk kültürüne yakın ilgi duydum.

Gördüğüm kadarıyla Türkiye ve Pakistan kardeş ülkelerin birbirine yakın kültürleri var. Buraya geldiğim için memnunum.”

Pakistanlı tabibin kardeşi de Hitit Üniversitesi’nde eğitim görüyor
Dr.


Baloch, Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye beraberinde kız kardeşi Bakhtawar Baloch ile birlikte geldiğini belirterek, “Ben Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye gelmeye karar verince, kardeşim de lisans eğitimi için Hitit Üniversitesi’ni tercih etti.

Eğitim lisanı yüzde 100 İngilizce olan Milletlerarası Bağlar Kısmı 1. sınıfta eğitim görüyor” dedi.

“Eğitim için gelen öğrencilerin çoğunluğunun Türk dizileri sayesinde Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye geldiğini görüyoruz”
Hitit Üniversitesi Milletlerarası Alakalar Ofisi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Murat Toman da hususla ilgili yaptığı açıklamada, Hitit Üniversitesi’nde eğitim gören milletlerarası öğrenci sayısının her geçen yıl daha da arttığını belirterek, bu artışta en değerli faktörlerden birinin Türk dizi kesiminin yurt dışındaki başarısı olduğunu söyledi.Hitit Üniversitesi’nde birinci periyotlarda 60-80 civarında olan milletlerarası öğrenci sayısının, bu yıl bini geçtiğine işaret eden Dr. Öğretim Üyesi Toman, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin son devirde faal dış siyaseti, kamu diplomasisi alanındaki başarısı dünyadaki pozisyonunu giderek güçlendiriyor.

Türk kamu diplomasisinin muvaffakiyetinde kıymetli bir diyalog ve kültürel tanıtım aracı olan dizi kesimi, önemli rol oynuyor. Üniversitemize eğitim için gelen milletlerarası öğrencilerin çoğunluğunun Türk dizileri sayesinde Türk halkını tanıma imkanı bulduğunu ve bu vesileyle lisans eğitimi için, Türkçe öğrenmek için Türkiye’ye geldiğini görüyoruz. Bu hayli dikkat çeken bir seviyede. Şu anda dünyanın dört bir tarafından gelen milletlerarası öğrenci üniversitemizde eğitim görüyor.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

77 yıl önce sürgün edilen Ahıska Türkleri yaşadıkları acıları unutamıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0