DOLAR

33,0609$% -0.07

EURO

36,0701% 0.06

STERLİN

42,9591£% -0.03

GRAM ALTIN

2.569,27%0,31

ÇEYREK ALTIN

4.144,00%0,69

BİTCOİN

฿%

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

DİKKAT! Nallıhan’da 2029-2040 Döneminde aşırı KURAKLIK bekleniyor

Nallıhan İlçemizde 2029-2040 döneminde aşırı kuraklık beklendiği ifade edildi. Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mir Jafar Sadegh Safari, İran Urmia Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası ve 4. Ulusal İran Sulama ve Drenaj Kongresinde en iyi makale ödülünü aldığı makalesinde, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde yakın gelecekte aşırı kuraklık yaşanabileceğine dikkat çekti.

Yaşar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mir Jafar Sadegh Safari’nin “Ankara’nın Kuzeybatı Meteorolojik Kuraklık Analizi” başlıklı makalesi, İran Urmia Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası ve 4. Ulusal İran Sulama ve Drenaj Kongresinde (INCIID2019), en iyi makale ödülünü aldı. İklim değişikliğine uyum süreçlerinin ele alındığı kongrede, Dr. Öğretim Üyesi Mir Jafar Sadegh Safari, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde yakın gelecekte aşırı kuraklık yaşanabileceğine dikkat çekti.

Kuraklığın, bilim insanları tarafından her zaman komplike bir olay olarak kabul edildiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Mir Jafar Sadegh Safari, kuraklığın genellikle 5 sınıfa ayrıldığını söyleyerek, “Tüm kuraklıklar yağışların zaman ve konuma bağlı normal seviyelerinin önemli ölçüde altına düşmesi sonucunda meydana gelir. Kuraklıklar genellikle beş sınıfa ayrılır; bunlar sırasıyla meteorolojik, tarımsal, hidrolojik, sosyo-ekonomik ve ekolojik kuraklıklar olarak tanımlanır. Dolayısıyla şimdiye kadar kuraklığı ölçmek, tanımlamak ve tahmin edebilmek için birçok endeks ve gösterge geliştirilmiştir” dedi.

İklim değişikliğinin etkisine ilişkin kuraklık analizinin son yıllarda bilim insanlarının ilgi odağı haline geldiğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Safari, ödül alan makalesi hakkında bilgi verdi. Safari, “Çalışmamda Ankara’nın kuzeybatısında bulunan iki meteoroloji istasyonunda, 1971 ve 2016 yılları arasındaki verileri kullanarak meteorolojik kuraklık analizi üzerine çalıştım. Nallıhan ve Beypazarı istasyonlarındaki mevcut yağış ve sıcaklık verilerini değerlendirerek yakın gelecekteki iklim dönemi için öngörüde bulundum. Yapılan hesaplamalar, 2029-2040 döneminde Beypazarı ve Nallıhan istasyonlarında aşırı kuraklık olayının gerçekleştiğine işaret ediyor. Buna göre bu bölgelerde önümüzdeki dönemlerde sıcaklık daha da artacak. Mevcut modeller gelecek yağış miktarını daha yüksek gösteriyor ancak görünen o ki gelecekte yağmur miktarı da ciddi anlamda düşecek. diye konuştu. Bu doğrultuda ilçemizde su kaynaklarının tüketimine ve kullanımına dikkat etmeliyiz.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’lı Bayanlar Eğitim Aldılar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0