DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2111137฿%0.33337

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dikkat eksikliğine ilaçsız çözüm


İşitsel dikkati düşük olan çocuklardaki dikkat eksikliği, Berard metodu ile ilaç kullanmadan tedavi edilerek aşılabiliyor. Uzmanlar, Berard metodunun odaklanma, konuşma isteği ve motivasyonunu arttırma, ince ve kaba motor maharetleri geliştirme, hiperaktivite azaltma üzere birçok tesirinin olduğuna dikkat çekti.

Dikkat eksikliği olan çocuklar, duyduklarını akıllarında tutamayarak öğrendiklerini kısa müddette unutabiliyor. Bu sebeple çocuklar okul devrinde akademik muvaffakiyet sağlayamıyor. Birçok ebeveynin kaygılı düşü haline gelen dikkat eksikliği, yetişkin bireylerde de görülebiliyor. Dikkat eksikliği sorunu geliştirilen Berard sistemi ile aşılabiliyor. Dikkati arttırmayı amaçlayan işitsel bir eğitim olan Berard metodunun uygulandığı bireyler üzerinde olumlu tesirler sağladığı belirtildi. Berard metodu hakkında bilgiler veren Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Özel Eğitim Uzmanı Dilek Güner, metodun odaklanma, konuşma isteği ve motivasyonunu arttırma, ince ve kaba motor hünerleri geliştirme, hiperaktivite azaltma, irtibat marifetlerini geliştirme, seslere karşı çok hassaslığı azaltma üzere tesirleriyle otizmli bireylerde ve ihtiyaçlı bireylerde olumlu ve süratli sonuçlar almayı sağladığını tabir etti.

“Dikkati artırmaya yönelik bir işitsel algı eğitimidir”

Dikkat eksikliğinin olumsuz tarafları ile ilgili bilgiler veren Güner, “İşitsel dikkati düşük olan çocuklar ekseriyetle aileleri tarafından duymadıkları düşünülerek doktora götürülür yahut işine gelmiyor üzere tanımlamalar yapılır. Duyma duyusu ile sorunu olmayan bu çocuklar yalnızca duyduklarını akıllarında uzun mühlet tutamaz, çabuk unuturlar. Bu durum büsbütün çocuklardaki dikkat eksikliğinden kaynaklanır. Dinlerken dalgın olan çocuklar dikkatlerini toplayamazlar. Bunun sonucunda çocuklar akademik olarak ders içerisinde düşük performans stantlar, konuşurken zorlanabilir ve toplumsal bağlantıları ziyan görür. Berard metodu bu hususta dikkati artırmaya yönelik bir işitsel algı eğitimidir” dedi.

“Berard eğitiminde süreklilik randıman almak açısından hayli önemlidir”

“Berard metodu, çocuklarda dikkati ve konsantrasyonu arttırmaya yönelik uygulanır” diyen Güner, “Dikkat eksikliğinin yanı sıra odaklanma, konuşma isteği ve motivasyonunu arttırma, ince ve kaba motor maharetleri geliştirme, hiperaktivite azaltma, bağlantı marifetlerini geliştirme, seslere karşı çok hassaslığı azaltma üzere tesirleriyle otizmli bireylerde ve özel eğitim ihtiyaçlı bireylerde olumlu ve süratli sonuçlar almayı sağlar. Akademik eğitimde zorluk yaşayan ve imtihanlara hazırlanan bireylerde; derslere ilgi duyma, kolay öğrenme, gerilimle baş etme, dikkat dağınıklığını azaltma üzere olumlu tesirleriyle muvaffakiyet sağlar. Berard eğitiminde süreklilik randıman almak açısından hayli değerlidir. Bu süreklilik sonucunda bireyin algısının bütünlüğüne ulaşılır. Bireyin tüm algısını ve performansını geliştirir” diye konuştu.

“İletişim marifetlerini geliştirdiğini gözlemliyoruz”

Berard metodunun bireyin performansını arttırdığını söz eden Güner, “Berard metodu 3 yaşını doldurmuş her bireye uygulanır. 30 dakikalık 20 seanstan oluşan metotta kulaklık vasıtasıyla gelen sesler ayrıştırılır ve algı sistemi uyarılır. İşitme dinlemeye dönüşürken öğrenme gerçekleşir ve bir mühlet sonra öğrenilen bilgi davranışa dönüşür. Sağ ve sol kulaktan tıpkı anda dinleti yapılır. Böylelikle çapraz işlevlerle çalışan beynimizin sağ ve sol tarafı uyarılır ve bireyin potansiyelini kullanmasını sağlar. Kurumumuzda uyguladığımız Berard seansları sonucunda çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliğini azalttığını, bağlantı marifetlerini geliştirdiğini gözlemliyoruz” biçiminde konuştu.

“Stresle baş etmek isteyen yetişkinlere de uygulanır”

Berard eğitiminin sonuçlarıyla ilgili de bilgiler veren Dilek Güner, “Berard metodu yalnızca çocuklara değil tıpkı vakitte yaşın ilerlemesi yahut gerilim nedeni ile düşen algıyı yükseltmek, yüz ve isim hafızasını güçlendirmek, konsantrasyon ve motivasyonunu arttırmak, gerilimle baş etmek isteyen yetişkinlere de uygulanır” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kars’ta beyaza bürünen sokaklarda Covid-19 sessizliği

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI