DOLAR

32,9585$% 0.21

EURO

35,3388% 0.13

STERLİN

41,9816£% 0.06

GRAM ALTIN

2.455,03%-0,56

ÇEYREK ALTIN

4.020,00%-0,44

BİTCOİN

2037612฿%3.87451

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dans eğitimini aksatan kısıtlamalara online çözüm


Getirilen son kısıtlamalar sebebiyle faaliyetlerine orta veren dans okulları, eğitimlerine internet üzerinden verdikleri dersler ile devam ediyor.

Temastan kaçınılması ve bulaş riskinin azaltılması için en son alınan kararlar kapsamında pek çok bölüm faaliyetlerine orta vermek zorunda kaldı. Bu bağlamda kapatılan dans okulları da durumdan etkilendi. Covid-19 olaylarındaki artış üzerine alınan kararlar kapsamında dans kurumları kapanınca eğitimler çevrim içi ortama taşındı. Eskişehir’de sahip olduğu dans akademisinde eğitim veren Mert Can Özkan, öğrencilerinin dans eğitimine orta vermeden devam edebilmesi için çabaladıklarını belirtti. Bu doğrultuda, öğrencilerin ağır ısrarlarına yanıt vermek için tahlil yolu arayışlarına giren Özkan, internet üzerinden öğrencilerine ulaşmaya karar verdiklerini ve kurdukları sistem ile eğitimlere online bir formda devam edeceklerini tabir etti.

“Dans etmeyi çok özledik”

Ferdî olarak dansın değerinden bahseden Özkan, figürleri bir bağlantı aracı ve dışa vurum olarak gördüklerini söz etti. Dansta başarılı olmak için idman yapmanın çok değerli olduğunu belirten Mert Can Özkan, aldığı dereceleri idmana borçlu olduklarının altını çizdi. Dansın kendileri için neler tabir ettiğini anlatarak kelama başlayan Özkan, “Dans bizim için hayatımızın tüm sorumluluklarından kaçıp kendimizi bulduğumuz, söz ettiğimiz, daha rahat davranabildiğimiz, özgürce hareket edebildiğimiz, daha dik durabildiğimiz, içimizden geçenleri yansıtabildiğimiz bir irtibat aracı. Bu yasakların bilhassa yirmi yaş altı arkadaşlarımızı kısıtlaması ve Eskişehir’de dans okullarının kapanması ile online derslere yöneldik. Hâlihazırda öğrencimiz olan şahıslar buradan asla uzaklaşmak istemedikleri için dört gözle hazırlıklarımızı tamamlamamızı, programımızı yayınlamamızı ve derslere tekrar başlamamızı bekliyorlar. Onlar bu mevzuda çok heyecanlı” diye konuştu.

“Tutkumuzu canlı tutmaya çalışıyoruz”

İnternetin nimetlerinden sonuna kadar faydalandıklarının altını çizen Özkan, bütün bu imkânlara karşın kimi anlarda yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle yüz yüze eğitimdeki randımanın çok uzağında kalınabildiğini söyledi. Pandemi kurallarının dışına çıkamadan eğitimin vermenin asıl hedefleri olduğunu söz eden eğitmen, sıhhatin ve hadise artışını azaltmanın her şeyden kıymetli olduğuna değindi. Mert Can Özkan, “Bizim arkadaşlarımıza dokunabilmemiz lazım, bir şeyleri anlatmamız, tek tek hepsini izlememiz lazım. Burada ekranı kuruyoruz, koca bir ekranda onları izlemeye çalışıyoruz, her bir hareketlerine teker teker dikkat ediyoruz. Lakin işte mevcut şartlarda internet takılabiliyor, birtakım anları tam yakalayamıyoruz yahut sesimizi tam alamıyorlar, müzik konusunda tam anlaşamıyoruz. Alışılmış ki bu durumlar birazcık zorluyor. Ancak bu büsbütün istemekle alakalı bir şey. Ekranın başında iki saat boyunca karşımızda bizle bir arada hareketleri yapan, bizim her söylediğimizi dinleyen arkadaşlar da alabildikleri azamî randımanı almaya çalışıyorlar. Beşerler pandemiden ötürü hayatını, işini kaybederken, hastanede acı çekerken olağan ki tutup da ‘Biz dans edeceğiz, bizim yolumuzu açın’ üzere bir şey peşinde değiliz. Yalnızca çok özledik, herkesin birtakım şeyleri özlediği üzere biz de dans etmeyi çok özledik. Elimizden geldiğince bu tutkumuzu canlı tutmaya çalışıyoruz. Bir formda bunu devam ettirmenin yollarını bulmaya çalışıyoruz. Biz şu anda buradayız, evet kimseyi kabul edemiyoruz buraya, bir yasak var. Lakin arkadaşlarımıza onlar evlerindeyken, bilhassa de yirmi yaş altına, ulaşmaya çalışıyoruz. Onların idmanlarına bir biçimde devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Herkes üzere bir an evvel sürecin son bulmasını ve hepimize ülkece iyi olmasını diliyoruz” tabirlerini kullandı.

“Enerjimizi kaybetmiyoruz”

Tıpkı kurumun bir diğer eğitmeni olan İzel Durmuş da yüz yüze eğitimi özlediklerini lakin çevrim içi dersleri de sabırsızlıkla beklediklerini belirtti. Dört yıldır dans eden, üç yıldır da eğitmenlik yapan Durmuş, hip-hop dans cinsinde 15’e yakın öğrenciye eğitim verirken her ne formda olursa olsun eğitimleri devam ettirmek istediklerini vurguladı. Durmuş, “Tabii ki yüz yüze eğitim çok daha verimli ve tesirli geçiyor lakin maalesef pandemiden, malum kurallardan ötürü çevrim içi dersler vermek zorundayız. Bu dersler için öğrencilerimiz üzere bizler de çok hevesliyiz, istekliyiz. Evet, pandemiden ötürü kasvetler var fakat biz derslerimize orta vermek istemiyoruz. O yüzden tüm motivasyon ve gücümüzle çevrim içi derslere devam etmek istiyoruz. Keza öğrencilerimiz de birebir şeyi düşünüyorlar. Tüm güçleri ve istekleriyle çevrim içi derslerde bizlerle birlikte olacaklar. Her şeyden evvel meskende bulunmak zorunda olduğumuz vakti daha verimli, sağlıklı ve eğlenceli geçirmek isteyen herkes için derslerimiz açık, faal ve online, herkesi bekliyoruz. Daha zinde ve sıhhat olmak için herkesi derslerimize davet ediyorum” diyerek bahisle ilgili fikirlerini lisana getirdi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Adana’da 2001’den önceki yapılar riskli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0