DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2109388฿%-0.02738

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

ÇODAM, Keçiörenli çocukların hizmetinde

Ankara’da 2012 yılının Nisan ayında faaliyete geçen Keçiören Belediyesi Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM), psikolojik danışmanlıktan atölye çalışmalarına, liderlik kamplarından eğitim seminerlerine varan çeşitlilikteki faaliyetleriyle Keçiörenli çocuklara hizmet veriyor.

Çocukların yeteneklerini keşfetme ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren ÇODAM, onların kendilerini ifade etmelerine imkan sağlayan atölye çalışmalarını ön planda tutuyor. Merkezde geçtiğimiz eğitim döneminde gazetecilik, satranç, yaratıcı resim, yaratıcı drama, ebru, müzik ve model uçak branşlarında açılan atölyelerde yaklaşık 250 çocuk eğitim gördü. Üstün yetenekli çocuklara yönelik faaliyetler de geliştiren merkez, önümüzdeki dönemde Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (ÜZYEÇDE) ile işbirliği halinde özel atölye çalışmaları da gerçekleştirecek. Atölye faaliyetlerinde çocukların, bilimsel ve sosyal sorgulama yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda bulunulacak.

450 ÇOCUĞA PSİKOLOJİK DESTEK

Merkez, aynı zamanda parçalanmış aile çocukları, yetim çocuklar, kırsaldan göç etmiş aile çocukları, çocuk işçiler, engelli çocuklar, sokak çocukları, madde bağımlısı çocuklar, suça itilmiş çocuklar başta olmak üzere dezavantajlı ve risk altındaki çocuklarla ilgili gerekli psiko- sosyal destek hizmet programları sunarak önleyici ve koruyucu çalışmalar da yapıyor. Bu kapsamda merkezde yaklaşık 450 çocuğa uzman psikologlar rehberliğinde danışmanlık hizmeti verildi. Merkez ayrıca aileler için çocukların gelişimlerini destekleyecek ve farkındalıklarını arttıracak eğitim seminerleri düzenliyor. Çocuk işçiliği konusuna da eğilen ÇODAM, yerel yönetimlerin bu konuya duyarlılığının arttırılması, çocukların sokağın ve iş yaşamının olumsuz etkilerinden korunabilmesi ve onların risklere karşı bilinçlendirilmesi için, özellikle bu çocuklarla ilk karşılaşan birim olan zabıta müdürlüklerinde görevli personele yönelik seminerler gerçekleştiriyor.

BİLİM HAFTALARI VE LİDERLİK KAMPLARI

Sömestr ve yaz tatillerinde düzenlenen geleneksel ‘Bilim Haftaları’ ve ‘Liderlik Kampları’ çocuklardan büyük ilgi görüyor. Bu yaz gerçekleştirilen ‘Doğal Hayat ve Liderlik Kampı’na katılan çocuklar, kamp hayatı ve doğada yaşam konusunda deneyimler edinerek farklı tecrübelerle kendini daha iyi tanıma fırsatını yakaladı. Okullarla işbirliği içindeki çalışmalarını da sürdüren ÇODAM, eğitim-öğretim yılının açılış dönemlerinde okula yeni başlayan çocukların oryantasyon sürecini desteklemek amacıyla veli seminerleri düzenliyor. Ayrıca okula yeni başlayan çocuklara her sene kırtasiye malzemesi dağıtılıyor. Merkez bu kapsamda geçtiğimiz eğitim döneminde Keçiören ilçesindeki 64 ilköğretim okulunda ‘Okula Başlarken’ seminerlerini düzenledi. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin desteği ile okullarda ‘Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ boyunca öğretmen ve öğrencilere bilgilendirme yapılarak diş macunu da dağıtıldı. ÇODAM eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, geleneksel oyunları yaşatmak ve canlandırmak amacıyla okullarda ‘Geleneksel Çocuk Oyunları’ etkinliklerini de gerçekleştiriyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ÇODAM, Keçiörenli çocukların hizmetinde

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI