DOLAR

32,5646$% 0.14

EURO

34,9921% 0.29

STERLİN

41,5077£% 0.41

GRAM ALTIN

2.436,65%0,07

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%0,00

BİTCOİN

2119620฿%-0.99408

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Çocuk hakları” için lise öğrencileri yönetmen koltuğunda

Üniversite ve liselerin iş birliğinde gerçekleştirilecek ‘Çocuk Hakları ve Sinema Atölyesi’ için sinema ve hukuk öğrencileri ile lise öğrencileri bir ortaya geliyor. 23 Aralık’ta başlayacak olan atölyede, lise öğrencileri çocuk haklarını mevzu alan sinemalar çekecek.
Evvel mentor eğitimi alacaklar
İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi ile özel bir üniversitenin Hukuk Fakültesi işbirliğiyle “Çocuk Hakları ve Sinema Atölyesi” düzenleniyor.

23 Aralık’ta başlayacak olan atölyede her iki üniversitenin ilgili kısımlarından öğrencilere öncelikle bahse ait mentorluk eğitimi verilecek. Çocuk haklarına dair farkındalığın artması ve gençlerin bilinçlenmesi için düzenlenen eğitim sonrasında üniversite öğrencileri Şubat 2022’de belirlenen devlet liselerinde atölye çalışmaları gerçekleştirecek. Atölyelerin çıktısı olarak, lise öğrencilerinden cep telefonlarıyla 1 dakikalık çocuk haklarına ait sinema üretmeleri istenecek. Uygulama çalışması mentor öğrenciler nezaretinde yapılacak. Birincisi Şubat 2022’de yapılacak atölyenin, ikincisi Mayıs 2022’de yapılacak. Tamamlanan atölyeler sonrasında hem mentor öğrencilere hem de iştirakçi lise öğrencilerine düzenlenen merasimle sertifika verilecek.
Hususla alakalı olarak İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Sinem Tuna tarafından “Çocuk Haklarının Hukukî Boyutu” başlıklı eğitim, “Çocuk Haklarının Hukukî Boyutu” başlıklı eğitim de Dr. Öğr.
Üyesi Ahmet Ayar tarafından verilecek.

“Günümüzün en kıymetli mevzu başlıklarından biri”
Atölye hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Öğr.


Üyesi Sinem Tuna, “Üniversitelerin ve liselerin işbirliği unsuru üzerinden şekillenen projenin, farklı iki toplumsal bilimler disiplininin bir ortaya gelerek üretim yapabileceğini lise öğrencilerine benimsetilerek farklı bakış açıları kazanmaları hedefleniyor. Günümüzün en değerli mevzu başlıklarından biri olan çocuk hakları, farklı düzeylerde eğitim alan gençlerin derinlemesine ele aldığı bir bahis olacak” diye konuştu.
Tuna son olarak da çocuk haklarına dair akademik manada sorumluluk alınması gerektiğini söz ederek, “2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin unsurlarını yerine getirmek, mukaveleye imza atan tüm devletlerin sorumluluğudur.
Savaş, göç, ekonomik meseleler, sıhhat meseleleri, eğitim sıkıntıları, kıtlık, yetersiz beslenme en kırılgan kümesi oluşturan çocukları, yetişkin bireylerden daha fazla etkilemektedir. Çocuk haklarına ait yaşanan meselelerin farkında olmak, eğitimin de değerli bir kesimidir. Bizler de akademik boyutta bu sorumluluğu taşımakla ve toplumda şuuru oluşturmakla yükümlüyüz” diyerek kelamlarına son verdi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tunceli’de JÖH’lere güvenlik trafik ve trafik akışının sağlanması eğitimi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI