DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ÇEYREK ALTIN

3.181,00%2,15

BİTCOİN

1120317฿%0.42359

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ceren Damar Şenel’in adı Ankara’da hatıra ormanında yaşayacak


Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Barosu iş birliğiyle öğrencisi tarafından öldürülen araştırma vazifelisi Ceren Damar Şenel ismine Çayyolu’nda hatıra ormanı oluşturuldu. Ayrıyeten 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Çaba Günü nedeniyle Ankara Kent Kurulu panel düzenlerken, Büyükşehir Belediyesi de çeşitli etkinliklere imza attı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü’nde çeşitli etkinliklere mesken sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Barosu iş birliğiyle öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Vazifelisi Ceren Damar Şenel ismine hatıra ormanı oluşturuldu. Ceren Damar Şenel Hatıra Ormanı’nın açılışına anne Feyzan Damar, baba Mustafa Damar ve Ankara Baro Lideri Erinç Sağkan ile birlikte katılan Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, bayana karşı şiddetin son bulmasını istedi.

“Bu bir merasim değil, bayana karşı şiddete bir isyan”

Etraf Muhafaza ve Denetim Daire Başkanlığı ve ANFA Genel Müdürlüğünün katkılarıyla oluşturulan hatıra ormanında fidan dikerek can suyunu veren Lider Yavaş, duygusal anların yaşandığı açılışta şu iletileri verdi:

“Bizim bugün burada yaptığımız aslında merasim değil, bayana karşı şiddete bir isyan. Eli kanlı katillerin yok ettiği isimlere karşı, onların isimlerini sonsuza kadar yaşatacak bir aksiyon. Bunun için burada toplandık. Buna vesile olan Sayın Baro Liderimiz Erinç Sağkan’a, emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bir daha bunlar olmaz demek geliyor içimizden İnşallah Ceren kızımızın ismi sonsuza dek burada yaşayacak. Biz yeşerteceğiz, umarım bizden sonra gelenler de yeşertmeye devam edecek.”

Ankara Baro Lideri Erinç Sağkan da yaptığı konuşmada, avukatlığa birinci adımını atan meslektaşları için fidan dikmek istediklerini belirterek, “Büyükşehir Belediye Lideri Sayın Mansur Yavaş ile görüştüğümüzde orman yerinin tahsisini yaparken tek bir kaidesi vardı; Başkent’e yakışan bir hatıra ormanı yapılması. Değerli ormana isim ararken hiç zorlanmadık ve Ceren Damar Şenel hocamızın ismini verdik” dedi.

Baba Mustafa Damar: “Kızım bu ormanda yaşayacaksın”

“Cerenimizi kaybettik” diyerek konuşmasına başlayan Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar ise şunları söyledi:

“Sayın Büyükşehir Belediye Liderimiz Mansur Yavaş ve Baro Liderimiz Erdinç Sağkan ve gruplarının vicdanlı, kadirşinas hukukçuların emekleriyle burada bir orman oluşturuldu. Kendi elleriyle dikecekleri fidanlar sayesinde, bu fidanların kökleri toprağa salınacak ve burada ulu ulu ağaçlar oluşacak. İnanıyorum ki Cerenimiz burada yaşayacak, unsurları ve dik duruşu genç nesillere aktarılacak. Kızım rahat uyu, meslektaşlarının dürüst ve vicdanlı insanların omuzlarında ve bu ormanda yaşayacaksın.”

Ankara Kent Konseyi’nden panel

Ankara Kent Kurulu (AKK) de 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Gayret Günü kapsamında Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda “Kadına Yönelik Şiddetle Çaba Paneli” düzenledi. Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş, Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve BELPA İdare Heyeti Lideri Ferhan Özkara’nın katıldığı panelde bayana yönelik şiddet ve bayanın toplumdaki rolü mevzuları ele alındı.

Panelde değerli bildiriler veren Nursen Yavaş, “İnsanlar birbirlerine şiddet uygulamasın, yaşayan hiçbir canlıya şiddet uygulanmasın. Ne bayanların, ne çocukların ne de hayvanların şiddet gördüğü bir dünyada yaşayalım” kelamlarıyla niyetlerini paylaştı.

Bayanların birlik ve beraberlik içerisinde şiddete karşı bir bütün olarak seslerini duyurmaları gerektiğine vurgu yapan Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, “Kadınlar olarak ve özgür bir birey olarak erkeklerden ne az ne fazla olmak istiyoruz. Biz eşit yurttaş ve eşit birey olmak istiyoruz. Bu hakkımızı da elde edene kadar bir ortada gayret etmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulunurken, BELPA İdare Konseyi Lideri Ferhan Özkara ise, “Biz Başşehir Ankara’da cumhuriyetin güçlü bayanlarını öne çıkartmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden ne geliyorsa, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bayana şiddet zati hukuken bir suçtur” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bayan Aile Şube Müdürü Hasret Karaman, Büyükşehir Belediyesinin şiddete uğrayan bayanlara yönelik çalışmalarına aralıksız devam ettiğini belirterek, “21 Bayan Lokali, 1 Bayan Sığınma Konutu ve 1 Bayan İstişare Merkezi olmak üzere 23 farklı noktada Ankaralı bayanlarımıza hizmet vermekteyiz. Burada Bayan Sığınma Konutumuzda kalan şiddet mağduru bayanlarımızın el emeği göz parıltısıyla hazırladıkları eserlerin standını açmış bulunuyoruz. Bizden hiçbir vakit dayanağını esirgemeyen Ankara Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Mansur Yavaş’ın katkılarıyla bayan dostu kent çalışmalarımız sürat kesmeden devam ediyor” diye konuştu.

AKK Yürütme Şurası üyesi Ceren Anadol, Ankara Kent Konseyi’nin bayana karşı şiddetle gayrette faal rol aldığının altını çizerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Memleketler arası Çaba Günü’nde burada birçok paydaşımızla çok manalı bir aktiflik düzenledik. Etkinliğimize katılan bütün bayanlarımızın ortak söylemi ‘Birlikte güçlüyüz’ oldu. Ankara Kent Kurulu olarak biz de bayana şiddetin bir insanlık hatası olduğunu ve bu suça ortak olmamak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı söylemek isterim.”

AKK Hacı Bayram Veli Kültür Etkileşim Çalışma Kümesi Sözcüsü Pınar Öztürk ise fikirlerini, “Bu aktiflikte birlikte olmanın gücüne inanarak bayanlarımızın yanındayız. Şiddet mağduru bayanlarımızın yanında olmaya da devam edeceğiz” kelamlarıyla lisana getirdi.

AKK Sanat Atölyesi’nde, Bayan Sığınma Evi’nde kalan şiddet mağduru bayanların yaptıkları tablo ve elişi eserler sergilenirken, Büyükşehir Belediyesinin bayan personelleriyle birlikte tüm davetliler bayanlara uygulanan şiddete dikkat çekmek için turuncu ve mor balonları gökyüzüne bıraktı.

Bayana yönelik şiddetle çabaya dikkat çekildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bayana yönelik şiddetin önlenmesi, bayan haklarının korunmasına yönelik farkındalık çalışmaları kapsamında Çankaya ve Yenimahalle Belediyesi ile de ortak bir çalışmaya imza attı. Kızılay’da gerçekleşen aktiflikte bayana yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak hedefiyle kurulan stantta bayan hakları konusunda bilgilendirici broşür ve mecmualar ile maske dağıtıldı. Balonlar ve rozetlerle karşılanan vatandaşlardan Ömer Hüsöz, “Kadına karşı şiddeti her vakit kınıyorum. Belediyenin bu hassas hareketi ve farkındalık çalışmaları için teşekkür ederim” derken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Bayan Çalışmaları Ünite Şefi Şenay Yılmaz ise, “Büyükşehir Belediyesi olarak Çankaya Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi ile bir arada şiddete yönelik farkındalık oluşturmak için bir stant açtık. Burada bulunan herkese turuncu maske dağıttık. Yayınlarımızı, dergilerimizi ve broşürlerimizi de dağıtıp bayanlarımızı hakları konusunda bilgilendiriyoruz” dedi.

Aktifliğe katılan Yenimahalle Belediyesi Proje Uzmanı Vicdan Aybek de, “25 Kasım Bayana Yönelik Şiddetle Çaba günü için bir ortadayız. Elbette sadece bayana yönelik şiddet değil her türlü şiddete karşıyız” kelamlarıyla niyetlerini söz etti.

2020 yılında 214 bayanın öldürülmesine alkışlarla reaksiyon gösterildi

25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde de bayan çalışanlar bir ortaya geldi. Basın Yayın ve Halkla Alakalar Daire Lideri Nihat Aras ile Toplumsal Hizmetler Daire Lideri Halit Özdilek’in de katıldığı aktiflikte, “Kadına Şiddete Karşı Burdayım” yazılı pankart açan çalışanlar, 2020 yılının birinci 10 ayında 214 bayan öldürülmesini alkışlarla protesto etti.

Bayana yönelik şiddete karşı tek yürek olan çalışanlardan Canberk Akın, “21. yüzyılda şiddetin hala insanoğluna yönelik olmasını kınıyorum. Olmaması gereken bir durum. Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş da ‘Kadınlar insandır, biz insanoğluyuz’ der. Biz kendi köklerimize neden ziyan veriyoruz? Şiddetin her türlüsünü kınıyorum” dedi.

Hilal Şeyma Türkmen, “Sadece bugün değil her gün bayanlara yönelik şiddete hayır diyoruz. Umarım hiçbir şiddet haberi duymayız” derken, Hilal Ayık da, “Kadına yönelik şiddet için daima birlik olmak zorundayız. Umarım bundan sonra bunun için uğraşmadığımız günler yaşarız” sözlerini kullandı.

Başkent’te şiddete karşı direniş duvarı

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği aktiflik adreslerinden biri de Akköprü Metro çıkışı oldu. Birleşmiş Milletler’in sponsorluğunda EGO Genel Müdürlüğü ve Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığının katkılarıyla grafiti yapılarak şiddete karşı direniş duvarı oluşturuldu. Aktifliğe katılan EGO Hizmet Düzgünleştirme ve Kurumsal Gelişim Daire Lideri Ayten Gök, “Kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyorum. Daha barışçıl, eşitlik ve adalet anlayışı içerisinde kadın-erkek eşitliğine inanıyorum. Umarım ve dileğim bu çalışma bir farkındalık oluşturur” açıklamasında bulunurken, Toplumsal Hizmetler Daire Lideri Halit Özdilek de, “EGO Genel Müdürlüğümüzün takviyeleriyle Ankara’nın en çok kullanılan metro istasyonlarından birinin duvarı, Birleşmiş Milletlerimizin sponsorluğuyla bir sanatkarımızın yaptığı grafiti yapıtla kaplandı. Bayanlarımızın şiddet görmemesi için farkındalık etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Metro istasyonunu kullanan ve grafitinin dikkatini çektiğini söyleyen vatandaşlardan Aysun Altınok, “Büyükşehir Belediyesinin bayana şiddetle gayret kapsamında farkındalık oluşturmak için açılışını yaptığı duvarı çok beğendim” sözünü kullanırken, Pınar Arslan isimli bir öteki vatandaş da, “Kadına şiddete her vakit hayır diyoruz. Farkındalık oluşturmak için bu duvarın açılışını yapan Büyükşehir Belediyesine ve Lider Mansur Yavaş’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Bayanlara özel tiyatro gösterimi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Daire Başkanlığının mesken sahipliğinde Başşehir Tiyatroları da bayanlara özel tiyatro gösterimi gerçekleştirdi. Gençlik Parkı Tiyatro Salonu’nda siyasi parti temsilcileri ve hudutlu sayıda Başkentli bayanların davetli olduğu “Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun” isimli oyun büyük beğeni aldı. Farklı ömürleri olan bayanların hayatlarından kesitlerin anlatıldığı oyun, ABB TV ve toplumsal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlandı. Gençlik Parkı Tiyatro Salonu’nun girişine öldürülen bayanların isimleri ve bayana şiddetin son bulması dileklerinin yer aldığı mor renkli balonlar yerleştirildi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bolu’da Kampüs tilkilere kaldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI