DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2251072฿%0.1093

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Canlı yayını mum ışığında yaptılar

Sakarya’da lokal bir televizyon kanalı, elektrik kesintilerine tahlil bulamayan firmaya reaksiyon için farklı bir programa imza attı. ‘Gazeteciler Soruyor’ isimli program, bu hafta mum ışığında sunuldu. TV264 imtiyaz sahibi Zafer Tokuş, “Bizim niyetimiz Sakaryalının elektrik kurumuna olan yansısını gündeme getirmekti. Mum ışığında program yapalım diyerek bunu gerçekleştirdik” dedi.

Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de elektrik dağıtımı yapan SEDAŞ, vatandaşı kış aylarında mağdur etmeye devam ediyor. Son günlerde dört kentte de vatandaşı zahmetten çıkaran elektrik kesintileri sonrasında SEDAŞ’a reaksiyonlar çığ üzere büyümeye başladı. Kış aylarında kesilen elektrikler doğalgazların çalışmaması, konut ile iş yerlerinde insanların karanlık ve soğukta kalmasına sebep oldu. Sakarya’da yayın yapan TV264 ise elektrik kesintilerine tahlil bulamayan SEDAŞ’a, vatandaşın yaşadığı mağduriyeti göstermek için farklı bir usule imza attı. Her Cuma akşamı yayınlanan ‘Gazeteciler Soruyor’ programı, bu hafta mum ışığında sunuldu. Değişik anlara sahne olan program ile kentte yaşanan kesintiler sebebi ile SEDAŞ’a bir sefer daha reaksiyon gösterildi.

Bıktıran elektrik kesintilerine mumlu canlı yayın

Programın moderatörü olan gazeteci Zafer Tokuş, “Aslında bu türlü bir romantik hava oluşturmamızın sebebi son aylarda biz Sakaryalıların çokça alışık olduğu bir görünüm bilhassa bu mumlar, daima olarak hayatımızın olağan bir modülü. Zira artık bıktıran elektrik kesintileri nedeniyle mumlar, floresan lambaları, aküler, jeneratörler Sakaryalıların bir vazgeçilmezi oldu. Sakarya’da artık bütün konutlarda mumlar var. Burası Adapazarı her an elektrikler kesilebilir. Geride bıraktığımız günlerde Sakarya’da yağan kar sonrasında birçok ilçe ve bölgede elektrikler kesildi. Elektrikler kesilince binlerce Sakaryalı şuan ki görülen görünüm ile saatlerini, kış gecelerini geçirmek zorunda kaldılar. Sakaryalılar 21’inci yüzyılda elektriksiz günler yaşıyor” diyerek programı başlattı.

Işıksız kalmak istemiyorsanız benim üzere önlemli olun

Bir öbür gazeteci Hüseyin Cumalı’nın ışıklar ile stüdyoya gelerek Sakaryalılara seslendiği anlar ise dikkatlerden kaçmadı. Cumalı vatandaşlara canlı yayın öncesinde şu tabirler ile seslendi: “SEDAŞ’ın elektrik kesintileri için yayına hazırlıklı geldim. Her türlü hazırlığım var, bu akşam karanlıkta kalmayacağız. Sakarya halkımıza sesleniyorum, siz de benim üzere hazırlıklı olun. Ne olacağı belirli değil; kar, yağmur, fırtına yahut rüzgar yok lakin her an elektrikler gidebilir, her an karanlıkta kalabilirsiniz. Münasebetiyle ışıksız kalmak istemiyorsanız benim üzere önlemli olun.”

Sakarya’da elektriğin kesilmediği gün yok

Ocak ve Şubat ayları içerisinde toplam 200’e yakın elektrik kesintisinin olduğunu ve vatandaşın reaksiyonunu gündeme getirebilmek için bu türlü bir programı gerçekleştirdiklerini aktaran Gazeteci Zafer Tokuş, “Bizim niyetimiz Sakarya’nın, Sakaryalının elektrik kurumuna olan reaksiyonunu gündeme getirmekti. Nasıl dikkat çekebiliriz diye düşündük ve mum ışığında program yapalım diyerek bunu gerçekleştirdik, gayemiz dikkat çekmek. Sakarya geneline bakıldığı vakit Ocak ve Şubat ayı içerisinde planlı kesinti sayısı 113, plansız kesinti ile bu sayının toplamı 200. Yani Sakarya’da elektriğin kesilmediği gün yok. Elektrik kurumu ticaret yapıyor fakat Sakarya’nın onlarca ilçesi ve mahallesinde elektrikler kesildi. Yani buna bir reaksiyon konulması gerekiyordu. Aslında pandemide güç durumda kalan esnaf birde elektrik kesilince iş yapamaz oldu. Nasıl bunu gündeme getiririz diyerekten, gazeteci arkadaşlar ile karar vererek haftada bir gerçekleştirdiğimiz ‘Gazeteciler Soruyor’ programına mum ışığında çıktık ve halkımıza bunu yaşatmak, göstermek istedik. Düzgün bir sonuçta aldık. Bu program öncesinde de AK Parti Vilayet Lideri da gerekli teşebbüsü yapmış ve Ankara’ya giderek Sakarya’nın bu problemini gündeme getirecekler. Şayet biz bir şey yaptıysak yahut yapabildiysek ne memnun bize. Kıymetli olan Sakaryalının sıkıntısını gündeme getirmekti biz onun için mum yaktık” dedi.

İnsanları soğuk ve karanlıkta bırakmaya kimsenin hakkı yok

Yaşanan elektrik kesintisine oluşan reaksiyona dikkat çeken gazeteci Hüseyin Cumalı, “Bu kentte uzun vakitten beri elektrik kesintisi yaşanıyor. Sokakta daima reaksiyon var ancak ne yazık ki elektrikler ile ilgili bir tahlil olmadı. Bir karış kar yağıyor burada elektrikler gidiyor lakin Doğu vilayetlerinde 5 metre kar yağıyor elektrikler oluyor, demek ki burada bir sorun var. Biz bu kentin gazetecileri olarak mum ışığında yayın yaptık zira kent bu mevzuyla alakalı daima reaksiyon gösteriyor. Ben bir gazeteci olarak her vakit yanımda lamba ile geziyorum, meskende herkes lambalar ile geziyor bu latife üzere gelebilir ancak Sakarya’da birçok insan cep telefonu ışıkları ile geziyor. Elektriklerin kesilmesi bir noktaya kadar tolere edilebilir lakin elektrikler ile birlikte doğalgazlar kesildiği için asıl sorun burada başlıyor. Bu kentin vatandaşları karanlıkta kalmanın yanı sıra soğukta kalıyor. Kara kışta insanları soğukta bırakmaya ve karanlıkta bırakmaya kimsenin hakkı yok. Biz yönetimin, ilgili kurumun yapacağı yatırımlar ile bir arada bu sorunu çözmesini bekliyoruz. Kamuoyunun beklentisi bu türlü, biz gazeteciler yalnızca bunu yansıtıyoruz” diye konuştu.

Mağdur edilen vatandaşın sesi olmak için reaksiyon gösterdik

Sakarya’da lokal bir haber sitesinin yöneticiliğini yürüten gazeteci Safa Polat ise, Sakarya halkının sesi olabilmek için bu türlü bir reaksiyon gösterdiklerini tabir ederek, “Yerel gazetecilerin, kentlerinde yaşanan problemleri gündeme getirmek üzere bir misyonu var. Ancak biz SEDAŞ’ı uzun yıllardır beri yapmış olduğumuz haberler sonucunda rastgele bir formda randıman alamadık. Daima olarak SEDAŞ’ın, Sakarya’da ki elektrik kesintileriyle vatandaşları mağdur etmesi problemini bir türlü çözememiştik. Bizde sağ olsun TV264’te, Zafer Tokuş’un fikri ile bu türlü bir mevzuyu gündeme getirmek istedik. Zira gazeteciler toplumun vicdanıdır, gazeteciler yaşamış olduğu kentlerdeki problemleri nasıl gündeme getirebilirizle uğraşan insanlardır. Biz de Sakarya halkının 1 milyonu aşan nüfusu ile her gün, her hafta, her ay SEDAŞ’ın mağdur ettiği, elektriksiz bıraktığı insanların sesi olmak için bu akşam bu türlü bir reaksiyon göstermek istedik. Umarım bu reaksiyonumuz gerekli yerlere sarfiyat, umarım bunu bir siyasi olarak değil de bir kentin yaşanan problemlerinin gündeme gelmesi hedefi ile gazetecilerin bir şekli olarak ele alırlar. Umarım bu yayınımız bir nebze olsun işe fayda ve SEDAŞ bu sorunu çözer” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çamlıpınar Göleti’nin muhteşem manzarası havadan görüntülendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI