DOLAR

32,6990$% -0.32

EURO

35,0813% -0.53

STERLİN

41,4905£% -0.49

GRAM ALTIN

2.432,29%-0,51

ÇEYREK ALTIN

3.899,00%-0,60

BİTCOİN

2150991฿%-0.97092

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Büyükşehir’in gündemindeki başlık: ’Göçmen hakları’

Göçmen haklarını gündemine alan Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te “Yerel İdarelerde Göçmenlere Yönelik Hizmetler ve Göçmen Hakları Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi. BM Nüfus Fonu ve İngiltere Büyükelçiliği ile iş birliği yapan Büyükşehir Belediyesi, altyapı ve insan kaynağı kapasitesini artırarak Ankara’da yaşayan özel gereksinim sahibi sığınmacı bayan ve gençlerin kente ahenginin sağlanması, hizmetlere erişiminin kolaylaştırılması ve istihdam edilebilirliklerinin artırılması için çalışacak.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bayanlar ve Gençler İçin Toplumsal Ahengin ve Çalışma Hayatına İştirakin Desteklenmesi Projesi kapsamında Başkent’te “Yerel İdarelerde Göçmenlere Yönelik Hizmetler ve Göçmen Hakları Bilgilendirme Toplantısı”na mesken sahipliği yaptı.
Kültür ve Toplumsal İşler Daire Lideri Ali Bozkurt ile Toplumsal Hizmetler Daire Lideri Adnan Tatlısu’nun katıldığı toplantıya Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilci Yardımcısı Zeynep Başarankut Kan ve İngiltere Ankara Büyükelçiliği Göç Siyaset ve Program Yöneticisi Tatlı Türkay da online olarak katılarak konuşma yaptı.
Altyapı ve insan kaynağı kapasitesini artırarak Ankara’da hayatını sürdüren ve özel muhtaçlık sahibi göçmen (sığınmacı) bayan ve gençlerin kente ahenginin sağlanması, hizmetlere erişiminin kolaylaştırılması ve istihdam edilebilirliklerinin artırılması için Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve İngiltere Büyükelçiliği ile iş birliği yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, ortak çalışmalarda da etkin rol alacak.

Bayanların ve gençlerin rahatlıkla erişebilecekleri bir hizmet ünitesi kuran Büyükşehir Belediyesi; göçmenlerin genel mevzularda hazırlanmış farkındalık eğitimlerine katılmaları, kenti ve kurumları tanıma, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve korunma, genel sıhhat bilgileri, hak ve sorumluluklar, kentteki hizmetler ve bağlantı maharetleri mevzularında temel bilgi ve maharetleri kazanabilecekleri çeşitli aktivite ve yönlendirme hizmetlerini de vermeye başladı.

Proje kapsamında Altındağ Gençlik Merkezinin içerisinde bulunan Bayanlar ve Gençler için Dayanak Merkezinde toplumsal hizmet uzmanı, psikolog, hemşire, tercüman, hizmet aracıları ve iş-meslek danışmanları misyon yaparken, göçmenlerin çocukları için ‘çocuk dostu’ ortam da sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi olarak sığınmacılarla birlikte ahenk içerisinde yaşanması hedefiyle sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını söyleyen Kültür ve Toplumsal İşler Daire Lideri Ali Bozkurt, toplantıda şu bilgileri verdi:
“Ağırlıklı olarak etraf vilayetlerden gelen sığınmacılarla birlikte kent nüfusu 6 milyonu geçen bir sayıya ulaştı.

Biz de belediye olarak bilhassa kırılgan kümelerin desteklenmesi ve hizmetlere erişimin kolaylaştırılmasına imkan sağlayan faaliyetler yürütüyoruz. Birleşmiş Milletler ve ilgili kuruluşlar başta olmak üzere Göç Yönetimi ile birlikte çalışmalarımız koordineli bir formda devam ediyor.

Göçün 10’ununcu yılındayız. Güzelleştirici her türlü çabayı destekliyoruz. Projeyi finanse eden İngiltere Büyükelçiliğine ve proje ortağımız Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na teşekkür ediyorum.

Projede emeği geçen mesai arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.”
Toplantıda; Altındağ Gençlik Merkezinde güçlenme çalışmaları, tesirli bağlantı, çocuk yaşta evlilikler, bilgi ve irtibat araçlarının kullanımı ve sıhhat alanında farkındalık eğitimlerinin düzenlenmesi kararlaştırılırken, sığınmacıların savaş sonrası travmalarıyla baş etmelerini sağlamak için psikolog ve toplumsal çalışmacılarla psiko-sosyal takviye de sağlanacak.
Merkezde ayrıyeten toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin önlenmesi ve karşılık hizmetleri, hadise idaresi, yasal süreçlerle ilgili bilgilendirme ve yönlendirme hizmetlerinin verileceğini belirten Toplumsal Hizmetler Daire Lideri Adnan Tatlısu ise geçtiğimiz yıl belediyenin toplumsal hizmetlerinden 22 bin sığınmacı ailenin yararlandığını söyledi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SON DAKİKA!Ankara’da uzaktan eğitim kararı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI