DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2203009฿%0.34426

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bursa’nın can damarında büyük dönüşüm

Bursa trafiğinin kalbi mesâbesindeki Acemler Kavşağı’nda birkaç farklı koldan kıymetli çalışmalar başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu yıl projelerin büyük kısmını bitirmeyi hedefliyor. Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Acemler Kavşağı ile kavşaktaki yoğunluğu etkileyen farklı bölgelerde yapılacak yatırımlarla yoğunluğu yüzde 27 oranında azaltmayı plânladıklarını söyledi.
Bursa’nın daha yaşanılabilir bir kent olması için yatırımlarını sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, olan trafik ve ulaşım problemini çözmek için çalışmalarını hızlandırdı.
Bütçesinin büyük bir kısmını bu iki alana ayıran Büyükşehir Belediyesi, araç sirkülâsyonuyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü bile geride bırakan Acemler Kavşağı’na esaslı tahliller getiriyor. Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa milletvekilleri Mustafa Esgin, Refik İhtimam, Atilla Ödünç, Zafer Işık, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, parti ve belediye yöneticileriyle birlikte Acemler bölgesinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Öncelikle Ali Osman Sönmez Hastanesi’nin inşaat alanına uğrayan Lider Alinur Aktaş ve beraberindekiler, çalışmalar hakkında firma yöneticilerinden bilgi aldı. Daha sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu yanında yapılan ‘Otopark ve Burulaş Aktarma İstasyonu’ alanına geçen Lider Aktaş ve beraberindekiler, belediye yöneticileri tarafından proje ve çalışmalar hakkında bilgilendirildi. Son olarak ‘Hayran Caddesi ve Oulu Caddesi Tüp Geçit bağlantı’ çalışmalarını inceleyen Lider Aktaş ve beraberindekiler, projenin son hali hakkında bilgi aldı.
Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, devletin birçok bahiste esaslı çalışmalar yürüttüğünü, bunlardan en değerlisinin ise sıhhat alanı olduğunu söyledi.
Bursa’da da sıhhat alanında yatırımların süratli bir biçimde devam ettiğini belirten Lider Alinur Aktaş, farklı sebeplerden dolayı bir müddettir inşaat çalışmaları duran Ali Osman Sönmez Hastanesi’nde çalışmaların başladığını ve Mart 2023 üzere hizmete açılacağını tabir etti. Hastanelerin 365 gün, 7/24 yaşayan bölgeler olduğunu lisana getiren Lider Aktaş, “Elbette hastane yapıldıktan sonra o bölgeyle alakalı düzenlemeler de yapmak gerekiyor. Yeni hastane, Çekirge’deki hastanenin tüm işlevlerini Acemler’e çekecek. Yanı başında otobüslerin park yerini düşünmek gerekiyor. Beraberinde Batı Garajını da buraya çekiyoruz. Bursaspor-Acemler Metro İstasyonu’nun burada olması da hastaneyi kullanacaklar için büyük bir avantaj. Hasebiyle toplu taşımayla hastaneye ulaşım noktasında kurumsal adımlar atmaya çalıştık. Bursa’nın dört bir tarafından metro ve otobüslerle hastaneye ulaşma ve çabucak hastanenin yanında konuşlanma imkânına sahip olacaklar.

2 binden fazla kapalı ve açık olmak üzere mevcut hastanenin otoparkı var. Bizim oluşturduğumuz bu alanda hem bahsedilen işlevleri buraya çektiğimiz üzere 274 araçlık da bir otopark teşekkül edeceğiz” dedi.
“1 metrekare yerimiz yoktu”
Cadde üzerinde de düzenlemeler yapılması gerektiğini hatırlatan Lider Aktaş, “Bizim burada 1 metrekare yerimiz yoktu.

Kamulaştırma yaparak bir taraftan halletmeye çalışıyoruz. Hayran Caddesi iki gidiş iki geliş olacak.

Öte yandan stadyumun gerisindeki köprü inşaatımız bitti. Kamulaştırma yapıldı. Hayran Caddesi ile irtibat kuracak yol da açılıyor” diye konuştu.
Stadyum için sürpriz proje
Stadyumun her ne kadar iki haftada bir sefer, yılda 18-20 sefer kullanılan bir yer olsa da yakın vakitte bu hususta sürpriz bir proje açıklayacaklarını anlatan Lider Aktaş, “Stadyumu yılın 365 günü kullanmak istiyoruz.

Stadyumun da 1100 kapasiteli otoparkı var. Stadyumun alt kısmında ve öbür müştemilatında da değerli çalışmalar var.

Bursa’daki insanları ve gençleri ilgilendiren kıymetli çalışmalar olacak. Tıpkı otoparkların buraya da hizmet eden bir işleve bürünmesini istek ediyoruz” dedi.
“Tek başına düşünmemek lazım”
Acemler Kavşağı’nın daha evvel de çok işlevli olduğunu söylediklerini hatırlatan Lider Aktaş, “15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 190 bin civarında araç geçerken, Acemler Kavşağı pandemi öncesi 210.000 civarı araç çekiyordu.

Birtakım günler 256 binlere bile dayandı. Bursa’nın kalbi durumdaki Acemler Kavşağı’nda 6-7 evreli çalışma yapıyoruz.

Şerit genişletmeleri yapılıyor. Beraberinde tünel geçişimiz de var. Gayemiz burayı daha işler hale getirmek. Acemler Kavşağı tek başına düşünmemek lazım. Adliye Kavşağı, Yakın Doğu Etraf Yolu’nda Botanik civarında iki tane C kavşak, Yunuseli’ndeki yatırımlar Acemler Kavşağı’nı etkileyen ve rahatlatacak mevzular. Bunlar daima bu yıl içerisinde imali ihale edilecek ve başlanacak olan yatırımlardır” diye konuştu.
Yüzde 27 rahatlama
Yapıların birbirine senkronize olarak çalıştığını anlatan Lider Aktaş, Bursa’nın daha yaşanılabilir bir kent olması ismine sıhhatte, eğitimde ve öbür alanlarda yatırımların sürdüğünü söyledi.

Trafik ve ulaşımla alakalı yatırımların ise çok daha fazla bedel tabir ettiğini belirten Lider Aktaş, “Yatırım bütçemizin birçoğunu toplu taşıma, trafik ve ulaşımla alakalı yatırımlara yönlendiriyoruz. İnşallah bunu vakit içerisinde çok net bir formda göreceğiz. Çalışmaların iyi uğurlu olmasını diliyorum. Otopark ve tüp geçit alanında 3-4 ayda çalışmalar bitirilecek.

BUSKİ tarafında yan yollar var. O da yılsonuna kadar biter diye düşünüyoruz. 2022 sonuna kadar çalışmaların tamamı bitirilmiş olur. Büyük bir kısmını ise bu yılsonunda bitirmiş olacağız. Yaptığımız simülasyonlardaki sayımlar sonucunda trafikte yaklaşık yüzde 27 üzere bir rahatlama sağlanacak” dedi.

Yüzde 17’lik kapasite artışı
Bu ortada Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gazali Şen, bölgede yapılan çalışmalarla ilgili kısa bir sunum yaptı.

Hayran Caddesi’nden gelen trafiğin Acemler Kavşağı’na değil de tüp geçit ile Oulu Caddesi’ne aktarılmasıyla Acemler’de yüzde 17’lik kapasite artışı sağlanacağını lisana getiren Şen, tüp geçidin 2-3 ay içinde tamamlanacağını vurguladı. İkinci etapta yapılacak, Ankara istikametinden gelen araçların Acemler Kavşağı’na gelmeden tüp geçit ve yan yolla Mudanya Kavşağı’na bağlanması, Mudanya’dan gelip, Dikkaldırım’ ilişki, Dikkaldırım’dan Mudanya istikametine direkt temas ve Dikkaldırım trafiğinin Soğukkuyu ve 11 Eylül Bulvarına teması üzere projelerle Acemler Kavşağı yüklerinden büyük ölçüde arınmış olacak.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Erdem belediye personeliyle buluştu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0