Bulgaristan’da Türk seçmen korkusu

Bulgaristan’da Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipi öncesi, Kapitan Andreevo Gümrük Kapısında, kontrol mazeretiyle …

Hediye sipariş alışveriş ankara
21.11.2021
A+
A-

Bulgaristan’da Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipi öncesi, Kapitan Andreevo Gümrük Kapısında, kontrol mazeretiyle Türkiye’den ülkeye giriş yapan onlarca yolcu otobüsünün 18 saat boyunca sonda bekletildiği öne sürüldü.
Türkiye’den Bulgaristan’a sistemli sefer yapan 30’dan fazla otobüs ve onlarca araba, Kapitan Andreevo Gümrük Kapısında denetlenmek üzere yaklaşık 18 saat durduruldu.
“Denetim Operasyonu” ismi altında İstanbul, Bursa, İzmir üzere kentlerden Bulgaristan’a yolcu taşıyan otobüsleri, Kapıkule Hudut Kapısı’nın karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrüğü’nde 18 saat beklettildiği tez edildi. Binlerce Türk yolcunun saatlerce sonda bekletildiği belirtilerek, kelam konusu yolcuların pazar günü ülkede gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipi nedeniyle sonda bekletildikleri öne sürüldü. Bulgaristan’daki yetkililerin, Türkiye’de ikamet eden ve oy hakkı bulunan Türklerin Bulgaristan’a gelerek oy kullanmasını istenmediğini vurgulayan Türk yolcular, sorunun tahlili için Türk makamlarından gerekli teşebbüsleri yapmalarını beklediklerini aktardı.

Öte yandan, Bulgaristan’da Türkiye’deki Bulgar vatandaşlarının dikkat cazibeli bir artışla sandığa gitmesi, ana tartışma bahislerinden biri oldu.
Tartışma bu Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tipi öncesi de hararetlendi.

Hediye sipariş alışveriş ankara

14 Kasım’da, Cumhurbaşkanlığı ile milletvekili seçiminin birleştirildiği birinci tipe iştirak oranı yüzde 40,23 seviyesinde kaldı. Bu düşük iştirake rağmen, tabanı büyük yükle Türk Müslüman azınlığın oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Türkiye’den gelen oylarla mecliste üçüncü parti oldu.

Partinin aldığı 315 bin oyun, 82 bini Türkiye’deki seçmenler tarafından kullanıldı.

Birtakım Bulgar gazeteleri, sonda bekletilen Türk yolcularına seçim öncesi gözdağı verildiği halinde yorumladı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir.  Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.